W ostatnich dniach naszych południowych sąsiadów pogoda nie rozpieszcza. Na Słowacji ulewne deszcze zalały domy i drogi. Nawałnice przyniosły również silny wiatr, który łamał drzewa. W wielu miejscach obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

Słowacja - Ulewne deszcze zalały domy i drogi 3

Jak informują lokalne media, pogoda dała się we znaki mieszkańcom trzech wsi na południu Słowacji. W ciągu zaledwie kilku minut woda zalała Modrany, Mudroňovo iSvaty Peter. Ulice przypominają rzeki. Wiele domów zostało zniszczonych lub uszkodzonych.Lokalny strumyk, w którym poziom wody miał zwykle kilka centymetrów, wznosił się chwilami na ponad metr. Woda powodziowa rozlewa się również po okolicznych polach.

Trudna sytuacja panuje również w rejonie preszowskim na północnym wschodzie Słowacji. Tam nawałnica przyniosła ulewne deszcze i silny wiatr. Na ulice runęły drzewa i konary. Straż przyjmowała zgłoszenia związane z ich usuwaniem oraz wypompowywaniem wody z zalanych piwnic.

Słowacja - Ulewne deszcze zalały domy i drogi 5

Obowiązuje alert drugiego stopnia

Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny SHMU (Slovensky Hydrometeorologicky Ustav) wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, które obowiązuje w takich miejscach, jak m.in. Namestovo, Orawy, Dolny Kubin, Ruzomberok, Poprad, Kieżmark, Lewocza, Stara Lubovnia, Bardejov, Sabinova, Świdnik, Stropkov i Medzilaborce. Jak podkreślają lokalni synoptycy, może tam spaść od 40 do 70 l/mkw. deszczu. Sytuacja powinna uspokoić się w czwartek.

Słowacja - Ulewne deszcze zalały domy i drogi 6

Trwa usuwanie szkód

Straż pożarna ma pełne ręce roboty. Mundurowi odpompowują wodę z zalanych mieszkań, domów i piwnic. Jak podkreślają jej członkowie, usuwanie szkód potrwa najprawdopodobniej do nocy.

 Słowacja - Ulewne deszcze zalały domy i drogi 1 Słowacja - Ulewne deszcze zalały domy i drogi 4 Słowacja - Ulewne deszcze zalały domy i drogi 2

Polecane:

Indie - Powódź zabiła 26 osób, 193 tysiące ewakuowano, dotkniętych kataklizmem jest 2.1 mln osób
Rosja - Natychmiast będą uruchamiać wielki radar "Woroneż-DM" o zasięgu 6 tys. km, to odpo...
Fukushima, Japonia - Z powodu mrozu powstał kolejny radioaktywny wyciek
Hiszpania - Na północy kraju śnieg i wichury, ogłoszony został alarm pogodowy
Chiny - Dwa dni walczono ze śniegiem, który zablokował jedną z dróg wyjazdowych z Pekinu
Rozwój przemysłu i osiadająca na lodzie sadza z pociągów spowodowała roztapianie się alpejskich lodo...
Od 15 lat jest coraz mniej dziur w słynnych szwajcarskich serach, wszystko za sprawą coraz czystszeg...
Sztorm Frank z dużymi opadami deszczu kieruje się nad Wielką Brytanię, która już wzmaga się ogromnym...
Na Słońcu wystąpiły rozbłyski klasy M1.0 i M1.2 [Aktualizacja]