O tym, że masowe użytkowanie ułatwiających nam życie smartfonów może ograniczać nasze zdolności do zapamiętywania, dobrze wiemy. Wystarczy porównać liczbę numerów telefonów, które byliśmy w stanie wyrecytować “z głowy” jeszcze 15 lat temu a obecnie. Wyniki najnowszych badań, opublikowanych na łamach czasopisma “Computers in Human Behavior” przez naukowców z University of Waterloo sugeruje jednak, że zagrożenie może iść nawet dalej, bo smartfony oduczają nas myślenia.

Smartfony 2

W smartfonie wszystko mamy pod ręką, książkę telefoniczną, notes, internet, nawigację. Nie tylko nie musimy przypominać sobie numerów telefonów, ale nie musimy zastanawiać się, jak nazywała się ta kawiarnia z wyborną kawą na starym mieście, przy której ulicy była księgarnia, gdzie kiedyś kupiliśmy taniej książkę, o której i gdzie wreszcie mieliśmy się spotkać z przyjaciółmi. Nie musimy nawet zastanawiać się którym tramwajem możemy tam dojechać i na którym przystanku wysiąść. Wszystko możemy na bieżąco sprawdzić.

Zdaniem Kanadyjczyków te możliwości sprawiają, że stajemy się intelektualnie leniwi, nie chce nam się nad niczym zastanawiać, nie próbujemy też sobie niczego przypomnieć. Na tym nie koniec, nie poświęcamy nawet chwili czasu na analizę sytuacji, dokonanie wyboru, próbujemy natychmiast znaleźć w internecie, na forach jakieś rozwiązanie naszego problemu, opinie, które ułatwią nam decyzję. To niestety może stopniowo zmniejszać poziom naszej inteligencji.

Trzy eksperymenty, przeprowadzone z udziałem 660 ochotników pokazują, że ci z nas, którzy myślą bardziej intuicyjnie, opierają się przy podejmowaniu decyzji na niejasnym wewnętrznym przekonaniu, czy instynkcie, częściej oddają się “we władanie” smartfona i stają się bardziej leniwi intelektualnie. “Szukają nawet informacji, które znają lub mogą łatwo zdobyć poza internetem, nie chce im się jednak nawet włożyć w to najmniejszego wysiłku” – opisuje współautor pracy, Gordon Pennycook.

Nieco lepiej opierają się presji smartfona osoby o umyśle analitycznym, które wolą znaleźć zawsze logiczne rozwiązanie problemu. Badania pokazują, że przeciętnie mniej czasu spędzają one wykorzystując w smartfonie internetowe wyszukiwarki.

“Wiele lat badań pokazało już, że w rozwiązywaniu problemów życia codziennego zawsze staramy się minimalizować wysiłek, wszystko wskazuje na to, że z czasem będziemy “podpierać” się gadżetami elektronicznymi nawet częściej” – mówi kolejny z autorów, Nathaniel Barr. To niekoniecznie dobrze wpłynie na naszą inteligencję.

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Coraz bardziej niespokojne oceany – naukowcy nie wiedzą dlaczego
Pustynia Atacama - Ulewne deszcze w najsuchszym miejscu świata [Video]
Argoed, UK - 34-letni kanibal zjadał kobietę w hotelu dla ubogich
Mountain View, USA - Google wydzierżawiło od NASA całe lotnisko Moffett Federal Airfield na 60 lat
UK - Eglwyswrw od 82 dni cierpi na nieustające opady deszczu, jeszcze parę dni i zostanie pobity rek...
W Australii wystąpił najsłabszy od 46 lat sezon huraganów
Francja - W miejscowości Monchy-Lagache archeolodzy odkryli nekropolię z dynastii Merowingów z VI wi...
Położą światłowody na dnie Pacyfiku o długości 12800 km, które połączą Hongkong z Los Angeles prędko...
Polska - Polityka coraz bardziej koliduje z nauką, prezydent podpisał nowelizację ustawy umożliwiają...