Oceany są pełne śmieci. Dryfują w wodach oblewających kontynenty pokonując ogromne odległości za sprawą prądów oceanicznych. A gdyby tak spróbować prześledzić trasę jaką przebywa wyrzucona przez nas do wody butelka czy foliowa torebka?

A "raft" of garbage floats at the ocean's surface. (Gordon Ober/OceanBites.org)

Plastikowe śmieci – butelki, torby, zabawki, opakowania i inne przedmioty codziennego użytku trafiają do oceanów wskutek naszej bezmyślności za pośrednictwem rzek i kanalizacji. Te ropopochodne produkty pochwycone przez prądy moga przebyć tysiące kilometrów, stanowiąc zagrożenie dla życia zwierząt, zaśmiecając odległe plaże oraz rozpadając się na mikroskopijne części, które trafiają do łańcucha pokarmowego morskich stworzeń oraz ludzi.

Dokąd płyną śmieci?

Naukowcy z Scientific Visualisation Studio NASA Greg Shirah i Horace Mitchell postanowili przekonać się na jaką odległość i w jaki sposób przemieszczają się śmieci w oceanach.

Do wykonania zadania wykorzystano boje naukowe, które były wypuszczane do oceanów przez ostatnie 35 lat przez organizację NOAA i to właśnie one symulują śmieci. Na wizualizacji zostały przedstawione jako białe kropki.

Ponieważ nowe boje są systematyczne wypuszczane na wodę, ciężko stwierdzić, jaka jest droga tych starszych. Linie, po których się poruszają są zależne od statków i samolotów, które okresowo je wypuszczają.

 

Pięć globalnych wirów oceanicznych

Na całym świecie śmieci układają się według charakterystycznego wzoru. Zbierają się w pięciu miejscach, będących wielkimi systemami, w których zachodzi rotacja prądów oceanicznych wywołanych efektem Coriolisa wynikającego z ruchu obrotowego Ziemi. Te pięć głównych wirów oceanicznych (ang. gyres) często nazywa się także plamami śmieci.

Wizualizacja przedstawia uwalniane na całym świecie cząstki niesione przez prądy z modelu obliczeniowego ECCO-2. Śmieci na modelu także podążają w kierunku tych pięciu wirów.

Nawet jeśli rzeczywiste boje i modelowane cząstki nie reagują na prądy w tym samym czasie to i tak tendencja jest zauważalna. Prędzej czy później śmieci gromadzą się w tych samych pięciu wirach subtropikalnych – na północnym i południowym Pacyfiku, północnym i południowym Oceanie Atlantyckim oraz na Oceanie Indyjskim.

5 Gyres

Ta sytuacja doprowadziła do powstania inicjatywy o nazwie “5 Gyres”. Jej celem jest badanie globalnego zanieczyszczenia plastikowymi odpadami i stopnia w jakim pochodzące z nich toksyny akumulują się w tkankach organizmów żywych, które stanowią pożywienie dla ludzi.

 

Polecane:

Filipiny - Powódź i osunięcia ziemi, zginęły 652 osoby, ponad 800 zaginionych, w kostnicach brakuje ...
Australia - Do wybrzeża kontynentu zbliża się cyklon tropikalny, może dojść do wielkiej powodzi
Polska - Niebezpiecznie podnosi się stan rzek w dwóch województwach
USA - Udało się wytworzyć obłok gęstej plazmy, który utrzymał się w jonosferze przez godzinę
Astronomowie stworzyli pierwszą "mapę chmur" pozasłonecznej planety Kepler-7b
Google zaczyna szyfrować cały wewnętrzny ruch między serwerami, żeby NSA nie mogła kolejny raz przec...
Hawaje, USA - Sześcioro uczestników projektu HI-SEAS od kilku dni przebywa w zamkniętej "marsja...
Alton, UK - Śmiertelnie trujący kwiat tojadu zabił ogrodnika
Norwegia od 11 stycznia 2017 roku kończy nadawanie radia w systemie analogowym, jako pierwszy kraj n...