W Egipcie i Izraelu pogoda nieprzyjemnie doświadczyła mieszkańców, przyzwyczajonych do wysokich temperatur i suchych dni. Ulewne deszcze zalały główną drogą wzdłuż Morza Martwego. W Egipcie pojawiły się nawet opady śniegu, które zniszczyły uprawy arbuzów i melonów.

Ulewy w Taba - Egipt

Silne burze i ulewne deszcze siały spustoszenie w południowej części Izraela. W środę i czwartek temperatury spadły do wartości dużo niższych od tych, które zwykle występują o tej porze w regionie.

Izrael - Ulewne deszcze 2

Suche koryta wypełniły się wodą

Deszcz przywrócił do życia wiele suchych do tej pory koryt rzecznych, zalał nisko położone obszary – zwłaszcza na Pustyni Judzkiej i Negew na południu kraju. Główna droga nr 90, biegnąca wzdłuż Morza Martwego została zamknięta przez władze z powodu tragicznej sytuacji pogodowej.

Również szkoły w okolicach Morza Martwego zostały zamknięte.

Izrael - Ulewne deszcze 4

Ucierpiały plantacje

W czwartek w Egipcie gwałtowny wiatr, opady deszczu i śniegu w całym kraju spowodowały powodzie i szkody w uprawach m.in. arbuzów i melonów.

Najwięcej śniegu spadło w Bir al-Abd. Silny wiatr, prócz obszarów rolnych, zniszczył tam również kilka domów. W tym regionie spadło 10 cm śniegu.

Izrael - Ulewne deszcze

Deszcz do odpompowania

W Arish na Półwyspie Synaj rada miasta już w środę próbowała odpompować wodę, która podmywała ulice miasta. Ale czwartkowa aura “dołożyła” mieszkańcom kolejnej porcji deszczu.

Powódź dotknęła również Ain Al-Sokhna. Ulewne deszcze zniszczyły samochody i kilka domów. Ludzie bezradnie obserwowali, jak ich meble pływały na ulicach. Mieszkańcy narzekają na brak reakcji ze strony władz. Sami starają się usuwać skutki powodzi.

Izrael - Ulewne deszcze 3

Zatonął jacht

Również Asuan (Egipt Górny) zmagał się z konsekwencjami burz i deszczu. Nawałnice zniszczyły między innymi sufit Muzeum Krokodyli i cztery domy. W burzy zatonął jacht.

Gubernator Mostafa Yousry powiedział, że ratownikom udało się uratować z jachtu osiem osób, z których pięcioro to cudzoziemcy.

Również jeden z popularnych kurortów został zalany. We czwartek na Tabę spadły ulewne deszcze. Woda podmyła większość przyhotelowych terenów, a turyści zostali odcięci od prądu.

Źródło: thecairopost.com, ejpress.org, tm

Polecane:

Trzęsienie ziemi w Japonii uszkodziło reaktory jądrowe, ale nie Internet
Włochy - Ponad 100 wstrząsów wtórnych
Polska nie radzi sobie ze śmieciami, 90% trafia na wysypiska, w Belgii tylko 3%
Rosja - Jeśli średnia temperatura zwiększy się o 1.5 st.C., zacznie roztapiać się wieczna zmarzlina ...
Chiny - W Szanghaju wyzdrowiał czteroletni chłopiec zarażony wirusem H7N9, jest to pierwszy taki prz...
Komunikat: Jeśli chcecie otrzymywać informacje o zagrożeniach, zarejestrujcie się w LosyZiemi.pl
Polska - Wyjątkowo częste sztormy poszerzyły ostatnio o 30 metrów plaże w Świnoujściu, dotychczasowy...
W Kuwejcie zarejestrowano 54 st.C. w cieniu, może to być najwyższa temperatura, jaka kiedykolwiek wy...
Polska - Silny wstrząs sejsmiczny w Polkowicach, magnituda 4.3 w skali Richtera, głębokość 2 km