Pilotowany przez Szwajcara Bertranda Piccarda samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wystartował w niedzielę nad ranem z Kairu do ostatniego 17. etapu rozpoczętej przed ponad rokiem podróży dookoła świata.

Solar Impulse 2 kończy ostatni etap lotu dookoła świata

Solar Impulse 2 kończy ostatni etap lotu dookoła świata

Samolot, żegnany oklaskami i okrzykami przez ekipę naziemną, oczekiwany jest w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi po 48 godzinach lotu. Właśnie stamtąd wystartował do pierwszego etapu 9 marca 2015 r.

Solar Impulse 2 kończy ostatni etap lotu dookoła świata2

 

Dobry moment na start

Kontrola misji wybrała właśnie obecny okres do ostatniego etapu lotu, bowiem powstały sprzyjające warunki atmosferyczne pozwalające maszynie pokonać strefę wysokich temperatur nad Arabią Saudyjską. Ponadto wcześniej Bertrand był chory.

„Właśnie wystartowałem z Kairu, aby zakończyć pierwszy lot dookoła świata samolotem napędzanym przez Słońce. Marzyłem o tym od 1999 r.” – napisał Piccard na Twitterze, kiedy Solar Impulse 2 znalazł się w powietrzu. Wcześniej mówił dziennikarzom, że „to jest projekt dla lepszego świata”.

Bertrand Piccard

Bertrand Piccard

Solar Impulse 2 przyleciał do Kairu 13 lipca z Sewilli w Hiszpanii, gdzie wylądował 23 czerwca po bezprecedensowym trzydniowym locie nad Atlantykiem, pokonując trasę o długości 6765 km. W ten sposób Piccard został pierwszym człowiekiem, który przeleciał nad Atlantykiem samolotem nie napędzanym tradycyjnym paliwem.

Samolot jest bardzo lekki, waży ok. 1,5 tony, ale rozpiętość jego skrzydeł jest większa niż Boeinga 747. Wyposażony jest w 17 tys. ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na skrzydłach, które zamieniają energię słoneczną na elektryczną, służącą do napędu silników. W nocy samolot korzysta z energii zmagazynowanej w akumulatorach.

Solar Impulse 2 kończy ostatni etap lotu dookoła świata 1

Przeciętna szybkość lotu wynosi nieco ponad 45 km/godz, chociaż w dzień, w okresie największej operacji słonecznej, może być dwa razy większa. Mimo że ostatni etap podróży jest stosunkowo krótki, to Piccard oceniał go jako trudny.

– To jest bardzo, bardzo gorący rejon, ten lot to będzie wyzwanie – powiedział.

Celem projektu, do którego przygotowania rozpoczęto w 2002 r. i który pochłonął ponad 100 mln dolarów, jest propagowanie energii odnawialnej i ducha innowacji.

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Energia elektryczna z wody morskiej, słodkiej i materii organicznej
Roje meteorów pojawią się na niebie od połowy lipca
USA - W ciągu dwóch miesięcy woda wyrzuciła na plaże stanu New Jersey 120 martwych delfinów butlonos...
UK - Czujniki dymu włączyły się na chwilę w wielu domach prawie jednocześnie w nocy 16.08.2013, szuk...
Powstała nowa teoria o pochodzeniu Księżyca, który mogliśmy grawitacyjnie pożyczyć od Wenus
Roztwory nikotyny w e-papierosach podgrzane do wyższych temperatur powodują wydzielanie się dużych i...
Cuenca, Hiszpania - Odkryty został szczur z kolcami sprzed blisko 130 milionów lat
Kubańscy immunolodzy opracowali skuteczny lek na zaawansowanego raka płuc
Microsoft będzie tworzył podwodne centra danych w celu tańszego i efektywniejszego chłodzenia serwer...