Powierzchnia Ziemi jest bardzo zróżnicowana. W ostatnim czasie astronautom z pokładu stacji kosmicznej udało się dostrzec niezwykłą solną kopułę, której nazwy próżno szukać w atlasach.

Zdjęcie to zostało wykonane 24 czerwca 2017 roku, przy użyciu cyfrowej kamery z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Góry Zagros w południowo-wschodnim Iranie kryją w sobie liczne kopuły soli i solne lodowce. Powstawały one na przestrzeni wielu lat. Duży wpływ miały siły związane z tektoniką płyt, które są odczuwalne w tym regionie.

Wiele elementów krajobrazu zostało rozpoznanych, nazwanych i umieszczonych na mapach w zbiorach atlasów. Jednak solne lodowce są uwiecznione tylko na zdjęciu satelitarnym. W atlasach ich brakuje.

 

Niczym muszla

Ta solna kopuła przypomina kształtem muszlę. Wynika to z jej centralnego położenia w masywie gór Zagros. Sól, która gromadziła się w kopule, jest z niej wypłukiwana przez wodę, a następnie spływa w dół do sąsiednich dolin. Aby pokazać rozmiar zjawiska, naukowcy pomierzyli wielkość kopuły, która – jak się okazało – ma około 14 kilometrów szerokości.

Podobnie jak w lodowcach, koncentryczne grzbiety, które uformowały się w pokładach soli, są ułożone prostopadle do kierunku przepływu wody. Jasne pokłady soli są zlokalizowane bliżej centralnej części kopuły, natomiast te starsze znajdują się na jej krańcach. Prawdopodobnie zmiana koloru została spowodowana akumulacją pyłów i osadów.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo

Polecane:

Nietypowy układ gwiazd, tranzyt materii między dwoma gwiazdami
USA - Huragan Sandy zbliża się do wybrzeży kraju, fale wdzierają się w głąb lądu
Jet lag - Zespół nagłej zmiany strefy czasowej i schizofrenię wywołuje poziom białka, który wytwarza...
Google chce przeciwdziałać szpiegowaniu w sieci, planują położyć własny światłowód na dnie oceanu
Alaska, USA - Bardzo silne trzęsienie ziemi w Archipelagu Aleutów, magnituda 7.9, energia 45 PJ
Selsey, UK - Ogromna ilość małych rekinów na południowym wschodzie Anglii
NASA - 31 października minie nas w odległości zaledwie 480 tys. km sporych rozmiarów asteroida 2015 ...
Odkryto niezwykłe zdolności ryb z gatunku strzelczyk indyjski, potrafią z dużą dokładnością rozpozna...
Nowy wirus atakuje telefony z Androidem, DoubleLocker podszywa się pod Adobe Flash Player'a, zmienia...