Tragiczna sytuacja w Somalii staje się coraz gorsza – alarmuje ONZ. W ciągu czterech miesięcy w Somalii z głodu może umrzeć około 750 tysięcy ludzi, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania.

Jak podaje ONZ, sytuacja kryzysowa panuje w czterech z ośmiu południowych regionów kraju. Pomocy wymaga około czterech milionów ludzi cierpiących suszę. W najbliższych miesiącach, według ONZ, sytuacja będzie się jeszcze pogarszać. Osiem miesięcy temu pomocy wymagało “tylko” 2,4 miliona ludzi.

Masowa tragedia

Obecnie klęskę głodu ogłoszono ogółem na sześciu obszarach pogrążonego w chaosie kraju: w czterech południowych regionach i dwóch miastach, do których początkowo przenoszono ludzi z terenów dotkniętych głodem.

ONZ podaje, że w krajach Rogu Afryki – Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti – z głodu zmarły już dziesiątki tysięcy ludzi. W ciągu ostatnich kilku miesięcy z swoich domów w poszukiwaniu pożywienia uciekło około 150 tysięcy osób. Somalia jest najbardziej dotknięta skutkami najgorszej od 60 lat suszy w regionie.

Kryzys w tym kraju pogłębia brak rządu centralnego od 1991 roku, niemal nieustająca wojna domowa, olbrzymia korupcja i rozkradanie pomocy międzynarodowej. Największy kryzys humanitarny jest na południu kraju, ponieważ jest to obszar kontrolowany przez ekstremistyczne ugrupowanie islamskie Al-Szebab, które nie dopuszcza tam organizacji humanitarnych.

 

Źródło: ONZ, tvn24.pl

Polecane:

Ulewy w Brazylii pozostawiły bez dachu nad głową tysiące ludzi
Oregon, USA - Od 1996 roku podnosi się grunt o powierzchni 600 km2 na zachód od wulkanu South Sister
Chmury burzowe zawierają gromady bakterii
Austria - Zabytkowe miasteczko Hallstatt położone w Alpach Salzburskich zalały masy wody i zwały bło...
Coca-Cola i WWF pracują wspólnie nad butelką z materiałów pochodzenia roślinnego
Kanada - Na Wyspach Magdaleny rozbił się mały samolot, zginęło 7 osób, w tym były minister kanadyjsk...
Położą światłowody na dnie Pacyfiku o długości 12800 km, które połączą Hongkong z Los Angeles prędko...
Silne, ale na szczęście głębokie trzęsienie ziemi wystąpiło u wybrzeży Nowej Irlandii na Pacyfiku, m...
Freeland, USA - Lew morski czekał na słońce na dachu samochodu