NASA opublikowała najnowsze zdjęcie tak zwanej Małej Czerwonej Plamy, potężnego antycyklonu widocznego na południowej półkuli Jowisza. Burza oznaczona jako NN-LRS-1, obserwowana z Ziemi od 23 lat, jest w tej chwili trzecim co do wielkości antycyklonem na powierzchni największej planety Układu Słonecznego. Sonda Juno wykonała to zdjęcie z pomocą instrumentu JunoCam podczas kolejnego bliskiego przelotu, 11 grudnia 2016 roku, z wysokości około 16600 kilometrów.

Antycyklon to obszar cyrkulacji atmosfery, który formuje się wokół wyżu barycznego. Na półkuli południowej wiatr wieje tam w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Mała Czerwona Plama ma rozmiary Ziemi i w istocie nie jest nawet szczególnie czerwona, wyróżnia ją co najwyżej smuga brązowej barwy w centrum. Inaczej niż w przypadku słynnej Wielkiej Czerwonej Plamy, LRS-1 nie odcina się znacznie od barwy otoczenia, mimo to wyraźnie ją widać.

Jowisz – Mała Czerwona Plama, na najnowszym opublikowanym zdjęciu z sondy Juno/ NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstaedt/John Rogers /materiały prasowe

Zdjęcie, na podstawie obrazu przesłanego przez sondę Juno, przygotowali miłośnicy astronomii, Gerald Eichstaedt i John Rogers. Widać na nim też inne szczegóły atmosfery Jowisza z zachwycającą dokładnością.

Kolejne etapy misji Juno przyniosą ich jeszcze więcej. JunoCam to instrument, którego zadaniem jest właśnie dostarczanie opinii publicznej jak najciekawszych zdjęć Jowisza. Przesłane na Ziemię obrazy są dostępne do samodzielnego opracowania na stronie internetowej: missionjuno.swri.edu

 

Źródło: NASA, rmf24

Polecane:

Superkomputery coraz bliżej dzięki dwóm noblistom z fizyki, ekspertom ze stanu splątanego fizyki czą...
Słońce - Dziura koronalna mocno wpływa na pomiary pola magnetycznego i grawitacji [Aktualizacja 21:5...
Podchloryn sodu, czyli jeden ze składników zwykłego wybielacza, w małym stężeniu przyspiesza proces ...
Rośnie aktywność Słońca, zbliża się koniunkcja planet
Belgia - Parlament zgodził się na eutanazję dzieci, nie określono granicy wieku minimalnego
USA - Stan Waszyngton rozpoczyna legalną sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych
Louisville, USA - Ogromny pożar w fabryce General Electric
Yarloop, Australia - Od pioruna zaczął się pożar buszu, spłonęło już prawie 100 budynków
Eksperyment Calhouna i podobieństwo zachowań ludzkich, dokąd zmierza ludzkość?