Należąca do NASA sonda New Horizons rozpoczęła pierwszą fazę zbliżania do Plutona. Moment kulminacyjny, czyli spotkanie statku z planetą karłowatą, nastąpi dokładnie 14 lipca. To pierwsza tego typu misja w historii – chwalą się naukowcy.

Sonda New Horizons

Po przebyciu ponad pięciu miliardów kilometrów sonda kosmiczna New Horizons rozpoczęła kolejny etap – pierwszy etap spotkania z Plutonem. Naukowcy już wcześniej zaplanowali, że obecna faza potrwa do wiosny. Statek będzie w tym czasie gromadził materiał badawczy.

 

W lipcu nastąpi kulminacja

Później, od wiosny do lipca, New Horizons rozpocznie wykonywanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Eksperci wierzą, że na ich podstawie uda się dokładnie zmapować powierzchnię Plutona i jego księżyca. Jednak punkt kulminacyjny nastąpi dokładnie 14 lipca. Wówczas sonda przeleci koło Plutona i Charona (naturalny satelita Plutona).- Skończyliśmy najdłuższą podróż, którą udało się przebyć jakiemukolwiek statkowi wysłanemu z Ziemi w celu dotarcia do konkretnego miejsca. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia eksploracji – powiedział Alan Stern, naukowiec, który zajmuje się projektem New Horizons.

Ważne doskonalenie

Jednak eksperci nie kryją, że czeka ich teraz okres wzmożonej pracy. Muszą bowiem dokładnie wyliczyć i być pewni tego, kiedy i o której godzinie sonda dotrze do Plutona, żeby w odpowiednim momencie skierować w jego kierunku instrumenty badawcze.

– Musimy udoskonalić naszą wiedzę na temat tego, gdzie dokładnie znajdzie się Pluton, kiedy New Horizons będzie się do niego zbliżać – wyjaśnił Mark Holdridge z projektu New Horizons.

 

To pierwsza taka misja

New Horizons to sonda, która powstała w ramach programu NASA New Frontiers. Naukowcy obrali sobie za cel projektu zbadanie Plutona, jego księżyca Charona i co najmniej jednego innego obiektu Pasa Kuipera. To pierwsza tego typu misja. Naukowcy, mówiąc o swoim projekcie, podkreślają, że sonda nie zostanie wprowadzona na orbitę Plutona, ale przeleci obok niego w bezpiecznej odległości.

Polecane:

Australia - Inwazja białych, rada miasta Sydney oficjalnie zadekretowała zmianę postrzegania histori...
Rosja - Od 1 sierpnia służby specjalne będą oficjalnie otrzymywać wszystkie dane od operatorów porta...
Do powstania życia na Ziemi potrzebnych jest 28 pierwiastków, w tym brom
Rosja - Pistolety dla każdego, zliberalizowane prawo pozwala już na posiadanie broni palnej bez zezw...
Korea Północna - Wszyscy ludzie nazywający się "Kim Dzong" muszą zmienić akty urodzenia, n...
Dominikana - Nieznane zaburzenie u kobiety powoduje ból głowy, a później krwawe łzy [Video]
Chile - Różowa pustynia Atacama, wszystko za sprawą największego od 18 lat rozkwitu dzikiego ślazu
Do upadku cywilizacji Majów najbardziej przyczyniły się zmiany klimatu
Włochy - Na plażach zainstalowanych jest 2500 kamer monitoringu