Sonda Rosetta, od sierpnia ubiegłego roku krążąca wokół jądra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko dostrzegła oznaki ciekawego zjawiska. Na jego powierzchni zauważyła duże, okrągłedziury„, przypominające leje krasowe. Takie formacje tworzą się na Ziemi, gdy woda wymyje grunt pod powierzchnią i w końcu ta powierzchnia się zapadnie. Na komecie, w związku z brakiem ciekłej wody, odbywa się to inaczej. O hipotezie na ten temat pisze w najnowszym numerze czasopismo „Nature”.

Lej, nazwany Seth_01 /Vincent et al., Nature Publishing Group /

Lej, nazwany Seth_01
/Vincent et al., Nature Publishing Group /

Wyniki obserwacji komety 67P wskazują, że wygląd jej jądra daleki jest od śnieżnej kuli, jak sobie je wcześniej wyobrażano. To aktywna struktura, która w miarę zbliżania się do Słońca ulega wyraźnym zmianom. Jednym z przykładów takich zmian są właśnie leje o pionowych ścianach, prawdopodobna pozostałość po bryłach lodu, które w miarę zwiększania się padającego na jądro promieniowania zdążyły już sublimować, czyli bezpośrednio przekształcić się w parę.

Te dziwne, kuliste dziury są mniej więcej jednakowo głębokie i szerokie– tłumaczy współautor pracy, Dennis Bodewits, astronom z University of Maryland. Ich średnice są dość znaczne, sięgają od dziesiątków do setek metrów. Prawdopodobnie powstają, gdy pył i gruz z powierzchni zapada się w miarę znikania lodu.

Na zdjęciach wykonanych kamerą OSIRIS (Optical, Spectroscopic and Infrared Remote Imaging System) zauważono dwa rodzaje takich lejów – głębokie, o stromych brzegach i nieco płytsze i szersze o łagodniejszych brzegach, podobne do tych, jakie zaobserwowano na innych kometach, takich jak 9P/Tempel 1 i 81P/Wild. Zauważono też strumienie gazu i pyłu wypływające ze ścian tych głębszych dziur. Prawdopodobnie te strome leje są młodsze. Dopiero z chwilą ich zapadnięcia się odsłaniają się boczne lodowe ściany. Ich sublimacja sprawia, że leje stają się z czasem coraz szersze i łagodniejsze.

Lej Seth_01 z innej perspektywy /Vincent et al., Nature Publishing Group /

Lej Seth_01 z innej perspektywy
/Vincent et al., Nature Publishing Group /

Europejska Agencja Kosmiczna oficjalnie przedłużyła czas trwania misji Rosetty do września przyszłego roku. To pozwoli analizować dane przesyłane przez sondę przez dłuższy czas po największym zbliżeniu do Słońca, które nastąpi 13 sierpnia bieżącego roku. Są szanse, że uda się więc zauważyć także zmiany powierzchni jądra komety, które będą zachodzić w miarę oddalania się od Słońca.

Źródło: rmf24

Polecane:

Fantastyczne pioruny w Hiszpanii
Naukowcy planują przedłużyć Wielki Zderzacz Hadronów z 27 do 80 km i trzykrotnie zwiększyć moc
Dziś wieczorem Ziemia znajdzie się w peryhelium, czyli odległość od Słońca wyniesie 147 mln km i będ...
Wpływ promieniowania kosmicznego i burz słonecznych na człowieka, przy długich przelotach samolotem
Pyhäsalmi, Finlandia - W kopalni rudy cynku i miedzi, 1.5 km pod ziemią zostanie umieszczony detekto...
Sumatra, Indonezja - Pojawiają się oznaki aktywności superwulkanu Toba, którego ostatnia erupcja 75 ...
Robot bojowy LS3, znany też jako AlphaDog, nie będzie wspierać oddziałów Marines [Video]
Kanada - Znaleziono kolejne ślady związane z wyprawami Wikingów do Ameryki Północnej ponad 1000 lat ...
Dziś noc Perseidów, spadać będzie nawet 200 meteorów na godzinę, czyli co 18 sekund