Czterech mężczyzn, którzy od ponad dwóch lat byli sparaliżowani od klatki piersiowej w dół, odzyskało zdolność poruszania kończynami, po wszczepieniu im elektrycznego implantu. – Nawet ci, których przypadki są uznane przez lekarzy za beznadziejne, a rokowania tak złe, że nie zdecydowano się na dalszą rehabilitację, mają szansę na wyleczenie – mówią naukowcy.

Sparaliżowani pacjenci odzyskali zdolność ruchu. Wszczepiono im elektryczny implantSparaliżowani pacjenci odzyskali zdolność ruchu. Wszczepiono im elektryczny implant.

Ten sukces amerykańskich lekarzy daje nadzieję dla milionów sparaliżowanych pacjentów, którzy stracili sprawność ruchową z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego. Po wszczepieniu implantu pacjenci mogą poruszać nogami i stopami, choć nie mogą chodzić.

Dr Roderic Pettigrew, szef Narodowego Instytutu Biomedycyny i Bioinżynierii, który pokrył część kosztów prowadzonych badań, uważa, że to przełomowy moment w medycynie zajmującej się leczeniem urazów rdzenia kręgowego – Najważniejsze jest to, że sparaliżowani pacjenci nie muszą już myśleć, że są skazani na kalectwo do końca życia – powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera.

To również ważne odkrycie, które zmieni podejście do nierokujących pacjentów, ponieważ, jak przekonuje Susan Harkema z Uniwersytetu Louisville – specjalista w rehabilitacji neurologicznej, która prowadzi badania w tym zakresie – dzisiaj pacjenci często nie są poddawani rehabilitacji, ponieważ pieniądze na nich przeznaczane nie są uważane z „dobrą inwestycję”. Te badania pokazują, że jest dla nich nadzieja.

 

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Polecane:

USA - Trzy piętra śniegu w paśmie górskim Sierra Nevada i powódź w Sacramento
Indie - Rzeka Yamuna jest tak bardzo zanieczyszczona, że wydziela się z niej siarkowodór i amoniak
Indonezja - Dwa wulkany uaktywniły się na dwóch wyspach w tym samym czasie, słup popiołu na 5 km
Włochy - Wulkan Etna wyrzucił gorącą lawę i materiał piroklastyczny na wysokość prawie 3 kilometrów ...
Australia - Tornada niszczyły domy w stanie Wiktoria
UK - Stworzono materiał, który absorbuje prawie w całości światło, odbija się tylko 0.035 procenta p...
Francuscy naukowcy opracowali rewolucyjne leczenie atakującej dzieci dystrofii mięśniowej Duchenne’a...
W wigilię w odległości 10 mln kilometrów od Ziemi przeleci asteroida 2003 SD 220 o średnicy prawie 2...
USA - W Teksasie matka zastrzeliła dwie swoje córki, 17 i 22-letnią, sama zginęła z rąk policjanta