Obserwatorium La Silla w Chile, należące do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), opublikowało zdjęcie, na którym nowo utworzona gwiazda HD 97300 rozświetla otaczające ją kosmiczne obłoki. Obraz z 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO można porównać do zdjęcia świateł reflektorów samochodowych rozpraszających się we mgle. To, co widzimy, to tzw. mgławica refleksyjna IC 2361, najjaśniejsza mgławica w tzw. Kompleksie Kameleona.

 Młoda gwiazda rozświetla mgławicę / ESO


Młoda gwiazda rozświetla mgławicę / ESO

Kompleks ten, rozległy obszar obłoków gazu i pyłu, które skrywają liczne nowo narodzone i ciągle formujące się gwiazdy, znajduje się w odległości około 500 lat świetlnych od nas, w widocznym na południowym niebie gwiazdozbiorze Kameleona.

Gwiazda HD 97300 rozświetla mgławicę refleksyjną Foto: YT

Gwiazda HD 97300 rozświetla mgławicę refleksyjną Foto: YT

Rozświetlająca mgławicę IC 2631 gwiazda HD 97300 jest jedną z najmłodszych – a także najmasywniejszych i najjaśniejszych – gwiazd w tym sąsiedztwie. Obszar jest pełen materii gwiazdotwórczej – zdaniem astronomów ESO, świadczy o tym występowanie ciemnych mgławic, widocznych na zdjęciu powyżej i poniżej IC 2631. Ciemne mgławice są tak gęste od gazu i pyłu, że nie pozwalają na przejście światła gwiazd.

HD 97300 to gwiazda typu T Tauri, w najmłodszym dostrzegalnym stadium ewolucji względnie małych gwiazd. Temperatura jej powierzchni jest zbliżona do temperatury gwiazd o podobnej masie z fazy ciągu głównego, a ponieważ jej średnica jest jeszcze stosunkowo duża, świeci znacznie jaśniej, niż będzie świecić w późniejszych fazach swego rozwoju. Energia tej gwiazdy powstaje na razie w wyniku jej grawitacyjnego kurczenia się, gdy temperatura odpowiednio wzrośnie, rozpocznie się w jej wnętrzu reakcja syntezy jądrowej.

Mgławica refleksyjna rozprasza tylko widzialne promieniowanie rozświetlającej ją gwiazdy. Gdy gwiazda emituje promieniowanie bardziej energetyczne, na przykład ultrafioletowe, pojawia się dodatkowy efekt, gaz w jej otoczeniu ulega jonizacji i sam emituje światło. Tak świecąca mgławica sygnalizuje, że w jej wnętrzu są gorętsze i potężniejsze gwiazdy. HD 97300 taka nie będzie.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Prawdopodobnie będzie przełom w leczeniu choroby Alzheimera, beksaroten wypłukuje z mózgu szkodliwe ...
Meksyk - Biała burza piaskowa
Meteoryt "NWA 7034" nieoficjalnie nazywany "Czarna piękność" może stanowić braku...
Gigantyczna eksplozja w konstelacji Lwa może okazać się potwierdzeniem teorii polskiego naukowca o p...
Indonezja - Lawiny błotne na Jawie zabiły już 19 osób, a 10 jest zaginionych [Video]
USA - W Montanie wykoleił się pociąg towarowy, do rzeki wpadły kadłuby do samolotów Boeinga
Korea Północna - Po wielomiesięcznej suszy wystąpiły ulewne deszcze, powódź zabiła 40 osób, spadło 1...
Hamilton, Nowa Zelandia - Tygrys w zoo zagryzł swojego opiekuna podczas sprzątania wybiegu
Cork, Irlandia - Pasażer samolotu wpadł w szał na pokładzie, ugryzł innego pasażera, a potem zmarł [...