Naturalnej wielkości rzeźbę Apolla wyłowił z morza pewien rybak ze Strefy Gazy. Archeolodzy są zachwyceni, ale wątpią, by wykonany z metalu posąg faktycznie został odnaleziony tam, gdzie deklaruje mężczyzna. Palestyńska policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Zwłaszcza, że według ekspertów, Apollo jest co najmniej tak samo cenny jak Mona Lisa.

Joudat Ghrab, 26-letni mieszkaniec Strefy Gazy, ojciec dwójki dzieci, twierdzi, że znalazł Apolla na morskiej płyciźnie w sierpniu ubiegłego roku, ok. stu metrów od brzegu, na północ od granicy Egiptu ze Strefą. Myślał najpierw, że to spalone ciało, ale kiedy zanurkował stwierdził, że to jednak posąg. Z pomocą rodziny przez cztery godziny wyciągał rzeźbę z wody.

Apollo na osiołku

Po tej operacji Ghrab załadował Apolla na osiołka i przewiózł do domu. Posąg trafił na aukcję internetową i został wystawiony za cenę 500 tys. dolarów. Nie wszyscy członkowie rodziny rybaka byli zadowoleni z łatwego sposobu na wzbogacenie się rodziny. Matka 26-latka zażądała, by zakryć intymne części ciała Apolla.

Po tym jak zdjęcia rzeźby pojawiły się w internecie, znalezisko przejęła palestyńska policja. Prowadzi dochodzenie w sprawie, bo nie jest pewne do kogo należy posąg. Zwłaszcza, że archeolodzy poddają w wątpliwość miejsce odnalezienia cennej rzeźby.

“Jest unikatowa. Może nawet bezcenna”

Według ekspertów posąg, który powstał między V a I wiekiem przed naszą erą, jest w podejrzanie dobrym stanie, jak na pobyt w morzu. Sądzą, że Apollo musiał zostać znaleziony gdzieś na powierzchni, a lokalizacja nie została ujawniona celowo, by nie zgłosili się właściciele.

Zwłaszcza, że rzeźba jest bardzo cennym znaleziskiem. – Jest unikatowa. Może nawet bezcenna. To tak, jakby pytać, ile warty jest portret Mona Lisy w Luwrze – mówi Jean-Michel de Tarragon, historyk sztuki. Jak mówi Tarradon, niezwykle rzadkie jest znalezienie antycznej rzeźby wykonanej z metalu, a nie z kamienia, czy marmuru.

– To dar boży. Moja sytuacja finansowa jest bardzo trudna, więc czekam na nagrodę – mówi Ghrab, a palestyńskie władze zapewniają, że rybak otrzyma pieniądze za odnalezienie posągu.

Apollo nie stanie na publicznym widoku do czasu zakończenia śledztwa. Władze mają w planie odrestaurować posąg. Muzeum w Genewie i paryski Luwr już zgłosiły się z chęcią wypożyczenia posągu.

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Polecane:

NASA - wyniki "Gravity Probe B", wir czasoprzestrzeni wokół Ziemi jest zniekształcony
Iran - W sierpniu cały kraj odłączy się od globalnej sieci, będą mieli tylko własny krajowy internet
Perseidy dziś będzie można zobaczyć na polskim niebie
USA - Mężczyzna zaatakował maczetą funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Transportu na lotnisku w N...
Za pomocą modelowania klimatycznego i danych historycznych można przewidzieć, że nadchodzi czas ekst...
Kair, Egipt - Pracownikom muzeum postawiono zarzuty uszkodzenia bezcennej, złotej maski Tutanchamona...
Australia - Temperatury przekroczyły 40 st.C. w cieniu, fabryki wstrzymują produkcję
Dżudda, Arabia Saudyjska - Podjechał do bramy pałacu królewskiego i zaczął strzelać, zginęli dwaj st...
Kolumbia - Ulewny deszcz i ogromna powódź w prowincji Cauca