Powstał żel, który po wstrzyknięciu doprowadza do wzrostu i regeneracji naczyń krwionośnych w kończynach myszy z cukrzycą i ciężką chorobą naczyń krwionośnych. Twórcy eksperymentalnej terapii uważają, że ich żel może być gotowy do testów na ludziach już w ciągu najbliższych lat.

Zakrzep

Choroby naczyń obwodowych to grupa poważnych chorób, które dotyczą dużej liczby osób, a których nie potrafimy obecnie długoterminowo leczyć. Choroby takie często występują u cukrzyków i w wielu przypadkach doprowadzają do amputacji kończyn. Teraz naukowcy pracujący pod kierunkiem profesora Aarona Bakera z University of Texas dowiedli, że ich żel przywraca 85% normalnego krążenia w kończynach z chorobami naczyń obwodowych. Baker zauważa, że obecnie stosowane rozwiązania – fizjoterapia, leki, stenty i bypassy – nie są rozwiązaniami długoterminowymi. Naukowcy z Teksasu wpadli więc na pomysł “stworzenia bypassów z wykorzystaniem procesów regeneracyjnych organizmu”.

Wcześniejsze próby wykorzystania takiego mechanizmu u ludzi niezbyt się udawały. Baker informuje, że wyniki prac jego zespołu sugerują, iż przyczyną porażek była utrata przez cukrzyków proteiny, bez której nie działa czynnik wzrostu. W zdrowych tkankach proteina syndecan-4 znajduje się na powierzchni naczyń krwionośnych i prawdopodobnie odgrywa ważną rolę sygnałową we wzroście kolejnych naczyń. Dlatego też grupa Bakera umieściła w swoim żelu cyndecar-4 oraz czynnik wzrostu, a testy wykazały, że taka kombinacja działa znacznie lepiej niż sam czynnik wzrostu.

Grupa Bakera otrzymała od Pentagonu trzyletni grant w wysokości 2,7 miliona dolarów. Celem dofinansowania jest doprowadzenie żelu do etapu badań klinicznych.

Polecane:

Japonia - Tsunami z marca 2011 wywołało chaos w jonosferze, wystąpiły zakłócenia ruchu elektronów [V...
Ciekawa struktura eliptycznej galaktyki NGC 2768 widoczna z teleskopu Hubble'a
Czechy - W Pradze zaprezentowano latający rower
Na kursie kolizyjnym z Ziemią może być więcej meteorytów podobnych do tego z Czelabińska, naukowcy w...
Astronauci będą musieli wyjść trzy razy w przestrzeń kosmiczną, żeby usunąć awarię pompy chłodzenia ...
Bzdury z sieci i manipulacje - NASA ostrzega, że 16 grudnia wystąpi tydzień ciemności na Ziemi
USA - Cyklicznie, każdej zimy woda z jeziora Lost Lake wlewa się do dużej dziury
Marbella, Hiszpania - Ogromna ilość meduz świecących w prowincji Malaga, 129 osób poparzonych
Rosja chce się uniezależnić od kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, jutro pierwszy start rakiety z no...