Powstał żel, który po wstrzyknięciu doprowadza do wzrostu i regeneracji naczyń krwionośnych w kończynach myszy z cukrzycą i ciężką chorobą naczyń krwionośnych. Twórcy eksperymentalnej terapii uważają, że ich żel może być gotowy do testów na ludziach już w ciągu najbliższych lat.

Zakrzep

Choroby naczyń obwodowych to grupa poważnych chorób, które dotyczą dużej liczby osób, a których nie potrafimy obecnie długoterminowo leczyć. Choroby takie często występują u cukrzyków i w wielu przypadkach doprowadzają do amputacji kończyn. Teraz naukowcy pracujący pod kierunkiem profesora Aarona Bakera z University of Texas dowiedli, że ich żel przywraca 85% normalnego krążenia w kończynach z chorobami naczyń obwodowych. Baker zauważa, że obecnie stosowane rozwiązania – fizjoterapia, leki, stenty i bypassy – nie są rozwiązaniami długoterminowymi. Naukowcy z Teksasu wpadli więc na pomysł „stworzenia bypassów z wykorzystaniem procesów regeneracyjnych organizmu”.

Wcześniejsze próby wykorzystania takiego mechanizmu u ludzi niezbyt się udawały. Baker informuje, że wyniki prac jego zespołu sugerują, iż przyczyną porażek była utrata przez cukrzyków proteiny, bez której nie działa czynnik wzrostu. W zdrowych tkankach proteina syndecan-4 znajduje się na powierzchni naczyń krwionośnych i prawdopodobnie odgrywa ważną rolę sygnałową we wzroście kolejnych naczyń. Dlatego też grupa Bakera umieściła w swoim żelu cyndecar-4 oraz czynnik wzrostu, a testy wykazały, że taka kombinacja działa znacznie lepiej niż sam czynnik wzrostu.

Grupa Bakera otrzymała od Pentagonu trzyletni grant w wysokości 2,7 miliona dolarów. Celem dofinansowania jest doprowadzenie żelu do etapu badań klinicznych.

Polecane:

Naukowcy mają nową teorię odnośnie katastrofy Titanica, powodem mogła być wyjątkowo mała odległość K...
Już za niecały miesiąc Wenus znajdzie się na tle Słońca, to ostatni raz za naszego życia, kolejny w ...
Francja - Płaska pasywna antena naklejona w odpowiednim miejscu na smartfonie, znacznie ograniczy il...
USA - Agencja Bezpieczeństwa Narodowego zbiera i archiwizuje 200 milionów SMS'ów dziennie z całego ś...
Hudson, USA - Podczas sprzeczki przy kolacji 13-latek zastrzelił sześcioletniego brata, postrzelił d...
Jutro minie ćwierć wieku, jak Kosmiczny Teleskop Hubble'a jest na orbicie [Zdjęcia]
Europa - Zbliża się wyjątkowo rzadkie zjawisko, nagłe ocieplenie stratosferyczne z powodu zmiany kie...
Kagoshima, Japonia - Potężna, a zarazem efektowna erupcja wulkanu Sakurajima
Silne i bardzo głębokie trzęsienie ziemi wystąpiło na morzu Celebes, magnituda 7.3, głębokość 612 km