W Indonezji doszło do wybuchu wulkanu Sinabung. Słup gazów i popiołu wulkanicznego unosi się na wysokość 3 km. Na razie nie ma doniesień o ewentualnych ofiarach, jednak władze ostrzegają mieszkańców przed kolejnymi erupcjami.

Indonezja - Wulkan Sinabung

– Usłyszeliśmy jak nasi przyjaciele zaczęli krzyczeć „erupcja, erupcja”. Odwróciliśmy się i zobaczyliśmy czarny dym nad szczytem wulkanu. Potem wszyscy wróciliśmy do porannych modlitw – powiedział mieszkaniec Sumatry Iwan.

 

Czarny dym nad miastem

W momencie erupcji wielu ludzi modliło się na zewnątrz. Obecnie muzułmanie obchodzą Id al-Adha, najważniejsze święto muzułmańskie, które upamiętnia ofiarę Abrahama.

Władze nie zarządziły ewakuacji, dotychczas nie odnotowano żadnej ofiary śmiertelnej. Jednakże mieszkańcy zagrożonego obszaru zostali ostrzeżeni i pozostają w pełnej gotowości do opuszczenia swoich domów.

Wiele erupcji wulkanu Sinabung

Wysoki na 2460 m wulkan był uśpiony przez setki lat, cztery lata temu znów przebudził się do życia. Obecnie Sinabung jest najbardziej aktywnym wulkanem całego archipelagu.Do ostatniej potężnej erupcji doszło na początku lutego 2014 roku. Podczas tego zdarzenia zginęło prawie dwadzieścia osób, a setki mieszkańców okolicznych miast zostały ewakuowanych. Do tej pory mieszkają w prowizorycznych namiotach.

Indonezja leży w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli na obszarze, na którym dochodzi do częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Sinabung należy do jednego ze 130 aktywnych wulkanów na terenie Indonezji.

 

Polecane:

Silne deszcze we Włoszech [Video]
Arktyka - W ciągu 30 lat powierzchnia lodu zmniejszyła się o 50 proc
Chiny - Zarejestrowano najwyższe od 30 lat temperatury, w prowincji Hebei 42 st.C. w cieniu
Końcem maja satelity zaobserwowały potężny rozbłysk gamma w galaktyce Andromedy, jeden z najpotężnie...
Błyski gamma zachodzą w mocno zapylonym środowisku, z małą zawartością gazu molekularnego
Sonda Voyager zarejestrowała "falę słonecznego tsunami", która wywołała wibracje plazmy ob...
Peru - Entuzjaści obcych cywilizacji zaprezentowali w Limie materiały o zmumifikowanych ciałach huma...
Wynaleziono nowy rodzaj paliwa dla fuzji jądrowej, wykorzystując hel-3 można wyprodukować 10 razy wi...
Tajfun Doksuri uderzył w Wietnam, jeszcze nigdy nie odnotowano tak silnego tajfunu, wiatr w porywach...