Haiyan to najpotężniejszy tajfun, jaki uformował się w tym roku. Bilans żywiołu jest tragiczny i ciągle wzrasta, obecnie mówi się, że cyklon ten zabił co najmniej 10 tys. osób, choć w sobotę podawano, że ofiar jest 1,2 tys.To zabójcze zjawisko z kosmosu wygląda niesamowicie. Sondzie kosmicznej TRMM udało się uchwycić moment, w którym Haiyan znajdował się nad wyspą Leyte (centrum Filipin).

 

– Co najmniej 10 tys. osób poniosło śmierć w prowincji Leyte, w środkowym rejonie Filipin, w rezultacie ataku tajfunu Haiyan – poinformowała w niedzielę policja. W sobotę podawano informacje o 1,2 tys. ofiar śmiertelnych.

– Mieliśmy spotkanie z gubernatorem i innymi przedstawicielami władz. Gubernator powiedział, że opierając się na dotychczasowych szacunkach, zginęło ok. 10 tys. osób – powiedział szef policji w tej prowincji Elmer Soria. Dodał, że w pasie terytorium, przez który przeszedł tajfun, zniszczenia sięgają 70-80 proc. Wiele miast i wsi zostało praktycznie zrównanych z z ziemią.

Haiyan

Tajfun Haiyan – najpotężniejszy jaki powstał w tym roku na świecie – dotarł w piątek (czasu lokalnego) do środkowej część archipelagu Filipin. – Prędkość wiatru przekracza w porywach 320 km/h – podały krajowe służby meteorologiczne. Na morzu powstały ogromne fale o wysokości sięgającej 4-5 m. Żywioł został przypisany do najwyższej, piątej kategorii huraganów.

Tajfun uderzył w wybrzeże dwóch wysp: Samar i Leyte, w rejonie odległym o kilkaset kilometrów od stolicy kraju Manili.

Skorzystali ze schronów

W środkowych Filipinach wstrzymano transport morski i powietrzny, zamknięto szkoły, urzędy i sklepy. Pracowników szpitali, a także żołnierzy i ratowników postawiono w stan pogotowia. Z najbardziej narażonych regionów ewakuowano przed nadejściem tajfunu milion osób. W czwartek prezydent Benigno Aquino apelował, żeby samodzielnie udali się do nich szczególnie mieszkańcy najbardziej zagrożonych miejsc na szlaku tajfunu – takich jak wioski na wybrzeżu morskim, czy też miejscowości leżące nad rzekami lub na zboczach gór.

 

Źródło: PAP, Reuters TV, tvnmeteo

Polecane:

Na orbicie jest już tysiąc aktywnych satelitów i 15 tysięcy dużych obiektów będących śmieciami
Kongo - Nadal trwa erupcja wulkanu Nyamuragira [Video]
Kanada - Ciekawy eksperyment z pleśnią [Video]
Afryka, Madagaskar - Fragment zatopionego mikro-kontynentu odkryty pod wyspami Mauritius i Reunion
Ekwador - Gwałtownie rośnie aktywność wulkanu Tungurahua, od dwóch tygodni zasypuje okoliczne wioski...
Chiny chcą przekierować zasoby wodne z południa na wyschniętą północ, projekt będzie trwał 50 lat, a...
Teoretycznie wiadomo jaka pogoda występuje na planetach poza naszym Układem Słonecznym
Polska - Stworzono materiał, który wydłuży czas przechowywania żywności, materiał składa się z nanoc...
Zaledwie 300 lat świetlnych od Ziemi znajduje się gwiazda HIP68468, której skład sugeruje, że musiał...