Prędkość wiatru, któremu towarzyszyły ulewy, dochodziła – według obserwatorium meteorologicznego w Hong Kongu – do 195 km/h a w porywach nawet do 250 km/h.

Supertajfun Usagi – Filipiny

Tajfun początkowo kierował się na północne rejony Filipin, gdzie uszkodził setki linii energetycznych oraz telefonicznych i spustoszył pola uprawne. Na wyspie Luzon, najliczniej zamieszkałej z wysp Filipin, wystąpiły lokalne powodzie. Wiele dróg i mostów jest nieprzejezdnych z powodu zalania lub zasypania przez podmyte masy ziemi.

 

To właśnie na Filipinach zginęły dwie osoby. W piątek 50-letni mężczyzna i 20-letnia kobieta utonęli, kiedy pływali po lokalnych wodach na swojej łódce. Dwie inne osoby, które znajdowały się na łódce, uznano za zaginione.

Tajwan: wioski pod wodą

Na Tajwanie władze ewakuowały prawie 3 tys. osób. Wiele wiosek położonych w południowej części Tajwanu znalazło się pod wodą a ich mieszkańcy zostali ewakuowani przez wojsko. Ponad 45 tys. gospodarstw domowych pozostało bez prądu a część z nich również bez wody. Wystąpiły znaczne zakłócenia w komunikacji lotniczej i promowej. Tysiące biur, urzędów i szkół zostało zamkniętych.

Ewakuacje w Chinach

Usagi zbliża się do Chin – ma tam trafić w niedzielę. Przewoźnik lotniczy Cathay Pacific zawiesił loty z i do Hong Kongu na 2 dni poczynając od niedzieli rano. Władze chińskich prowincji Guangdong, Fujian i Zhejiang zarządziły tzw. czerwony alarm. Ewakuowano ok. 4 tys. osób z terenów nadbrzeżnych a łodziom rybackim polecono schronienie się w portach.

Źródło: Reuters, PAP/EPA, PAP, tm

Polecane:

Słońce - Dziś o godzinie 0:26 nastąpił rozbłysk klasy X2.1 prosto w kierunku Ziemi
Korea Północna - Przygotowują się do wystrzelenia rakiety Unha-3 [Video]
USA - Za dwa lata mogą już być loty pasażerskie na Księżyc
Australia - Kontynent mógł zostać odkryty już w X w. przez lud afrykański, czyli 6 wieków wcześniej
Indie - Nastolatek cierpiał na zębiaka, miał w swojej szczęce 260 zębów, usunięto zbędne 232, normal...
W konstelacji Wielkiego Psa w odległości 130 milionów lat świetlnych trwa zderzenie dwóch potężnych ...
Za kilka lat sonda Solar Orbiter przyjrzy się z bliska rozbłyskom słonecznym, Polacy mają swój udzia...
Omsk, Rosja - Częściowo zawalił się budynek koszar na Syberii, zginęły co najmniej 23 osoby
Bardzo aktywna, młoda i samotna gwiazda CX330