Prędkość wiatru, któremu towarzyszyły ulewy, dochodziła – według obserwatorium meteorologicznego w Hong Kongu – do 195 km/h a w porywach nawet do 250 km/h.

Supertajfun Usagi – Filipiny

Tajfun początkowo kierował się na północne rejony Filipin, gdzie uszkodził setki linii energetycznych oraz telefonicznych i spustoszył pola uprawne. Na wyspie Luzon, najliczniej zamieszkałej z wysp Filipin, wystąpiły lokalne powodzie. Wiele dróg i mostów jest nieprzejezdnych z powodu zalania lub zasypania przez podmyte masy ziemi.

 

To właśnie na Filipinach zginęły dwie osoby. W piątek 50-letni mężczyzna i 20-letnia kobieta utonęli, kiedy pływali po lokalnych wodach na swojej łódce. Dwie inne osoby, które znajdowały się na łódce, uznano za zaginione.

Tajwan: wioski pod wodą

Na Tajwanie władze ewakuowały prawie 3 tys. osób. Wiele wiosek położonych w południowej części Tajwanu znalazło się pod wodą a ich mieszkańcy zostali ewakuowani przez wojsko. Ponad 45 tys. gospodarstw domowych pozostało bez prądu a część z nich również bez wody. Wystąpiły znaczne zakłócenia w komunikacji lotniczej i promowej. Tysiące biur, urzędów i szkół zostało zamkniętych.

Ewakuacje w Chinach

Usagi zbliża się do Chin – ma tam trafić w niedzielę. Przewoźnik lotniczy Cathay Pacific zawiesił loty z i do Hong Kongu na 2 dni poczynając od niedzieli rano. Władze chińskich prowincji Guangdong, Fujian i Zhejiang zarządziły tzw. czerwony alarm. Ewakuowano ok. 4 tys. osób z terenów nadbrzeżnych a łodziom rybackim polecono schronienie się w portach.

Źródło: Reuters, PAP/EPA, PAP, tm

Polecane:

Malezja - 20 dzieci pod lawiną błota
Johannesburg, RPA - Niespodziewane opady śniegu na zwrotniku Koziorożca
Afryka Zachodnia - Epidemia cholery, od początku roku zmarło już 2.5 tys osób, a 85 tys jest zarażon...
Raport WMO - Powietrze nigdy nie było aż tak zanieczyszczone
Antarktyda - Rosjanie znów pobrali próbkę lodu z jeziora Wostok, zmrożona bryła ma dwa metry długośc...
Sumatra - Trzęsienie ziemi o sile 6.1, 22 osoby zginęły, ponad 200 rannych, 1500 uszkodzonych budynk...
Coraz częściej pojawiają się obłoki srebrzyste, naukowcy podejrzewają związek z aktywnością Słońca
Australia - Burze z gradobiciem, ulewne deszcze powodujące błyskawiczne powodzie, to skutki nawałnic...
Nowa Zelandia - Przy wulkanie Taupo znaleziono roślinę o nazwie "krzywoszczeć torfowa", kt...