To zdjęcie mówi więcej na temat zmiany klimatu niż niejedna praca naukowa poważnej instytucji badawczej. Ze względu na globalne ocieplenie zaczyna brakować pożywienia dla niedźwiedzi polarnych – zwierzęta dosłownie zdychają z głodu.

Svalbard - Przez zmiany klimatu zwierzętom polarnym coraz bardziej brakuje jedzenia

Zdjęcie zostało wykonane przez Norweżkę Kerstin Langenberger w prowincji Svalbard w Arktyce. Niedźwiedź jest wychudzony do kości i ledwo chodzi po lodowej tafli. Fotografka twierdzi, że taki widok nie jest rzadkością.

Z powodu cofającego się paku lodowego zwierzęta utykają w miejscach, gdzie nie ma wystarczającej ilości pożywienia, przez co te małe często giną w pierwszym lub drugim roku życia. Mnóstwo razy widziałam przeraźliwie chude osobniki, jak na przykład ten ze zdjęcia. Po prostu szkielet. Ten dodatkowo był ranny w łapę” –  napisała podróżniczka na Facebooku.

 

Samce mają się dobrze

Norweżka nie uznaje zdania naukowców, którzy twierdzą że populacja niedźwiedzia w prowincji Svalbard jest stabilna.
„Obserwuję lodowce cofające się w tempie od kilkudziesięciu do kilkuset metrów rocznie. Widzę znikający pak lodowy. I owszem, widziałam też niedźwiedzie będące w dobrej formie. Ale widziałam też niedźwiedzie głodne. Takie, które wędrują brzegiem, szukając pożywienia i próbują żywić się ptasimi jajkami, mchem czy wodorostami” – pisze Langenberger.
Śmierć z głodu dotyka przede wszystkim samice, które schodzą na ląd wydać na świat młode. Samce, które przez cały rok pozostają na lodowcu, mają się dobrze.

Niedźwiedzie na czerwonej liście?

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zastanawia się, czy nie wpisać niedźwiedzi polarnych na czerwoną listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Jej badacze obliczyli, że w ciągu ostatnich 45 lat populacja zmniejszyła się o 30 proc. Stało się to głównie z powodu utraty środowiska naturalnego w wyniku stopienia się lodu morskiego.

Według IUCN globalne zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla siedliskniedźwiedzi polarnych. Najnowsze modelowanie trendów stanu pokrywy lodowej przewiduje radykalne zmniejszenie zasięgu lodu morskiego w ciągu najbliższych 50-100 lat„.

Polecane:

Japonia - Uniwersytet z Tokio skonstruował robota do gry, przewiduje ruch przeciwnika analizując 100...
Peru - Nowe hipotezy dotyczące rysunków z Nazca
Francja - Silne opady deszczu i lokalne podtopienia w południowo-zachodniej części kraju
Korea Południowa - W Seulu zderzyły się dwa pociągi metra, rannych zostało 170 osób
Węgry - Kolejny przypadek wąglika w wołowinie, bakterie znaleziono w powiecie Heves na wschodzie kra...
USA - Ulewne deszcze i sztorm, ewakuowano tysiące Kalifornijczyków, 280 tysięcy osób bez prądu
Korea Północna - Po wielomiesięcznej suszy wystąpiły ulewne deszcze, powódź zabiła 40 osób, spadło 1...
Zbliża się koniec misji sondy Cassini, w przyszłym roku wejdzie w atmosferę Saturna
Nowy film Tomasza Bagińskiego, Twardowsky 2.0 [Video 20 i 9 minut]