Codziennie rano gdy się budzimy połączenia w naszym mózgu są słabsze niż wieczorem, gdy kładliśmy się spać. Prowadzone przez dekadę badania na myszach dowiodły, że podczas snu ich mózgi przechodzą proces masowego kurczenia się synaps. Proces ten robi miejsce dla nowych wspomnień i umiejętności, wypierając słabsze z nich.

Synapsy łączą styki między neuronami

Gdy jesteśmy w stanie czuwania, uczymy się otoczenia i adaptujemy do niego, nasze synapsy, czyli połączenia pomiędzy neuronami, wzmacniają się i rosną – mówi Chiara Cirelli z University of Wisconsin-Madison. Synapsy nie mogą jednak rosnąć bez końca. W pewnym momencie dochodzi do nasycenia, dodaje.

Po dziesięciu latach badań Cirelli i jej zespół zdobyli bezpośredni dowód na kurczenie się synaps podczas snu. Dzięki mikroskopowi elektronowemu, za pomocą którego badali niezwykle cienkie wycinki mózgów pobrane od śpiących i czuwających myszy odkryli, że w czasie snu rozmiar większości synaps, a w szczególności powierzchnia, którą neurony ze sobą się stykają, zmniejsza się o około 18 procent.

Badania były prowadzone na myszach, ale Cirelli podejrzewa, że i u ludzi zachodzi podobny proces. Mamy zresztą na to pośredni dowód w postaci zapisów aktywności elektrofizjologicznej mózgu przed snem i po przebudzeniu.

Wydaje się też, że proces ten oszczędza najsilniejsze wspomnienia. Uczeni zauważyli bowiem, że około 20% największych synaps, które mogą zawierać najsilniejsze wspomnienia, nie ulega procesowi kurczenia się. Niewykluczone, że jednym z powodów, dla którego śpimy, jest właśnie konieczność czasowego „wyłączenia” mózgu w celu przeprowadzenia procesu kurczenia się synaps. To cena, którą płacimy za możliwość uczenia się nowych rzeczy, stwierdza uczona. Niels C. Rattenborg z Instytutu Ornitologii im. Maksa Plancka w Monachium, który nie brał udziału w pracach grupy Cirelli, zauważa, że wraz z wcześniejszymi badaniami na muchach nowe badania stanowią mocne wsparcie hipotezy, że resetowanie synaps jest starą ewolucyjną przyczyną pojawienia się snu.

Polecane:

Surat, Indie - Zaburzenia geologiczne, woda gruntowa tryska z ziemi w całym mieście [Video]
Afryka - Kolejny rekord temperatury, w Marakeszu termometry pokazały 49,6 st. C. w cieniu
14 kwietnia 2026 asteroida "2013 GM3" może przelecieć zaledwie 8600 km nad Ziemią, ma 20 m...
Podchloryn sodu, czyli jeden ze składników zwykłego wybielacza, w małym stężeniu przyspiesza proces ...
Iran - Ogromna burza piaskowa w Teheranie, wiatr wiał z prędkością 110 km/h, co najmniej cztery osob...
Dokonano odkrycia, które zmienia teorię o ewolucji gatunków, hipopotam jest spokrewniony z wielorybe...
Wzrosła temperatura wody w Pacyfiku, pojawiło się El Nino
USA - Następna generacja robotów z Boston Dynamics [Video]
Bardzo jasny meteor nad Polską, bolid widoczny był we wtorek w centralnej części kraju