W trzy lata od początku konfliktu wewnętrznego w Syrii międzynarodowa organizacja Save the Children ogłosiła raport o katastrofalnym stanie opieki medycznej w tym kraju i prymitywnych warunkach, w jakich lekarze próbują ratować setki tysięcy rannych.

Według ustaleń raportu, opublikowanego w poniedziałek, około 60 procent syryjskich szpitali zostało zniszczonych lub uszkodzonych, a blisko połowa lekarzy opuściła kraj.

Brakuje czystej wody; lekarze nie mogą sterylizować środków opatrunkowych. Amputacja kończyn staje się jedynym środkiem ratowania rannych dzieci, noworodki w inkubatorach umierają, gdy szpitale są pozbawiane prądu. Save the Children cytuje doniesienia o ogłuszaniu pacjentów z powodu braku środków znieczulających i o ludziach umierających po przetoczeniu im złej grupy krwi.

Dzieci w coraz mniejszym zakresie są szczepione, coraz więcej jest zakażeń wirusem polio, zachorowań na odrę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W pogarszających się warunkach sanitarnych częstsze są choroby skórne i pasożytnicze. Dla przykładu, przed początkiem konfliktu w Syrii było mniej niż 3 tys. przypadków leiszmaniozy, teraz jest ich ponad 100 tysięcy.


Wstrząsająca kampania Brytyjczyków, co robi wojna z dzieciństwem

Apel o pomoc

Save the Children apeluje o umożliwienie organizacjom humanitarnym pracy na terenie całej Syrii. „Potrzebne są niezwłoczne inwestycje w opiekę zdrowotną skierowaną do dzieci oraz dostęp do niej, aby zapewnić, że dzieci nie będą umierać z powodu chorób, którym można zapobiegać i ran, które można leczyć” – apeluje ta organizacja.

Konflikt w Syrii trwa od połowy marca 2011 roku. Według danych syryjskiej opozycji pochłonął ponad 140 tysięcy ofiar śmiertelnych.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

USA - Straty z powodu powodzi szacowane na około 4 mld USD
Sztucznie wyhodowana krew po raz pierwszy popłynęła w żyłach człowieka
USA - Katastrofa ekologiczna na Hawajach, do oceanu wyciekło 1400 ton melasy
Potężny tajfun sunie na Japonię, jest najsilniejszym od dziesięciu lat, może wystąpić zagrożenie dal...
Rosja - Duża erupcja wulkanu na Kamczatce, Kluczewska Sopka wyrzuca popiół na 10 km w górę, ogłoszon...
Indonezja - Dziesiątki miejscowości w Dżakarcie zostały zalane i podtopione po wyjątkowo obfitych op...
Sydney, Australia - Ogromna burza pozbawiła prądu 200 tysięcy osób, spadła miesięczna norma opadów, ...
Po prognozowanej burzy geomagnetycznej zorza rozświetliła niebo nad Polską aż po Karpaty [Galeria]
Taoyuan, Tajwan - Autokar z turystami uderzył w barierę i zapalił się, spłonęło 26 osób