W trzy lata od początku konfliktu wewnętrznego w Syrii międzynarodowa organizacja Save the Children ogłosiła raport o katastrofalnym stanie opieki medycznej w tym kraju i prymitywnych warunkach, w jakich lekarze próbują ratować setki tysięcy rannych.

Według ustaleń raportu, opublikowanego w poniedziałek, około 60 procent syryjskich szpitali zostało zniszczonych lub uszkodzonych, a blisko połowa lekarzy opuściła kraj.

Brakuje czystej wody; lekarze nie mogą sterylizować środków opatrunkowych. Amputacja kończyn staje się jedynym środkiem ratowania rannych dzieci, noworodki w inkubatorach umierają, gdy szpitale są pozbawiane prądu. Save the Children cytuje doniesienia o ogłuszaniu pacjentów z powodu braku środków znieczulających i o ludziach umierających po przetoczeniu im złej grupy krwi.

Dzieci w coraz mniejszym zakresie są szczepione, coraz więcej jest zakażeń wirusem polio, zachorowań na odrę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W pogarszających się warunkach sanitarnych częstsze są choroby skórne i pasożytnicze. Dla przykładu, przed początkiem konfliktu w Syrii było mniej niż 3 tys. przypadków leiszmaniozy, teraz jest ich ponad 100 tysięcy.


Wstrząsająca kampania Brytyjczyków, co robi wojna z dzieciństwem

Apel o pomoc

Save the Children apeluje o umożliwienie organizacjom humanitarnym pracy na terenie całej Syrii. “Potrzebne są niezwłoczne inwestycje w opiekę zdrowotną skierowaną do dzieci oraz dostęp do niej, aby zapewnić, że dzieci nie będą umierać z powodu chorób, którym można zapobiegać i ran, które można leczyć” – apeluje ta organizacja.

Konflikt w Syrii trwa od połowy marca 2011 roku. Według danych syryjskiej opozycji pochłonął ponad 140 tysięcy ofiar śmiertelnych.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

New York, USA - Deszcz nadal pada, to największe ulewy od rozpoczęcia pomiarów 116 lat temu
Japonia - Silne trzęsienie ziemi, wstrząsy odczuwalne w Tokio, magnituda 6.0
Mars - Powierzchnia Czerwonej Planety nadal podlega różnego rodzaju przekształceniom
Kurczą się składniki odżywcze w oceanach, odpowiedzialne za to są mikroorganizmy żyjące na największ...
Ukraina - 25 osób zginęło, a około tysiąca zostało rannych w starciach w Kijowie między antyrządowym...
Lekarstwo na wirus Ebola jest całkowicie skuteczne u małp
USA - Ulewny deszcz, grad i porywisty wiatr, w piątek powstało aż 13 tornad, jedna osoba nie żyje
LosyZiemi - Bardzo aktywna plama na wschodzie tarczy Słońca
Tequesta, USA - 19-latek zadźgał nożem właścicieli posesji, następnie powoli zjadał ich ciała na pod...