Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało w niedzielę najnowszy bilans powstania w Syrii, według którego zginęło tam około 13 tys. ludzi, w większości cywilów. Świat apeluje o zaprzestanie przemocy po doniesieniach o ponad 100 zabitych w mieście Hula.

Według mającego siedzibę w Londynie Obserwatorium, wśród zabitych w ciągu 14-miesięcznego konfliktu w Syrii jest ok. 9 tys. cywilów. Tylko od wejścia w życie rozejmu 12 kwietnia, który jest systematycznie naruszany, zginęło co najmniej 1881 osób, w tym 1260 cywilów.

 

Ponad 100 ofiar ostrzału w Huli

Alarmujące doniesienia napływają z miasta Hula, niedaleko Hims, w zachodniej Syrii. Przedstawiciele opozycji poinformowali, że w ostrzale artyleryjskim zginęło tam od piątku co najmniej 109 osób. W sobotę obserwatorzy ONZ, którzy dotarli na miejsce, mówili o ok. 90 ofiarach śmiertelnych, w tym ok. 30 dzieciach poniżej 10. roku życia.

 

Ci, którzy odpowiedzieli, i ci, którzy dokonali tego godnego ubolewania aktu, powinni być osądzeni, kimkolwiek są – zaznaczył na sobotniej konferencji prasowej w Damaszku szef misji ONZ, norweski generał Robert Mood. Zabójstwa niewinnych dzieci i cywilów muszą się skończyć – apelował.

 

Mood nie przypisał odpowiedzialności za ten atak żadnej ze stron konfliktu, potwierdzając jedynie liczbę zabitych i fakt ostrzału artyleryjskiego. Syryjska opozycja twierdzi, że odpowiedzialność za atak ponoszą siły podległe prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Z kolei władze Syrii zaprzeczyły w niedzielę, by stały za masakrą w Huli. Kategorycznie odrzucamy wzięcie odpowiedzialności za tę terrorystyczną masakrę wymierzoną w mieszkańców Huli – oświadczył rzecznik syryjskiego MSZ Dżihad Makdissi podczas konferencji prasowej w Damaszku. Dodał, że powołana została komisja śledcza, „składająca się z przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i armii, która zbada fakty, i w ciągu trzech dni opublikuje wyniki swojej pracy”. Rzecznik zakomunikował też, że do Syrii w poniedziałek ma udać się specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Kofi Annan.

Świat oburzony masakrą

Swoje oburzenie masakrą w Huli, która jest najpoważniejszym do tej pory naruszeniem rozejmu między reżimem a opozycją, wyraziły m.in. USA, Francja, Wielka Brytania i Niemcy. Biały Dom podkreślił, że reżim w Damaszku odpowiada na pokojowe protesty z „niewypowiedzianą i nieludzką brutalnością”. Wspólne oświadczenie wydali były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan oraz obecny szef organizacji Ban Ki Mun, którzy nazwali masakrę „oburzającym i odpychającym” pogwałceniem międzynarodowego prawa.

 

Wkrótce po wydarzeniach w Huli Wolna Armia Syryjska (WAS), składająca się głównie z dezerterów z rządowej armii, zaapelowała do „zaprzyjaźnionych krajów” o zaatakowanie z powietrza sił Asada. WAS oceniła, że w obliczu przemocy nie wiąże jej już pokojowy plan Annana, o ile ONZ nie podejmie natychmiast działań w celu ochrony cywilów.

Były szef Narodowej Rady Syryjskiej wzywa do walki

Do walki w razie bezczynności wspólnoty międzynarodowej w sprawie Syrii wezwał w niedzielę rodaków były szef Narodowej Rady Syryjskiej (NRS) Burhan Ghaljun. Apeluję do Syryjczyków, by podjęli walkę o wyzwolenie i godność opierając się na swych własnych siłach – rebeliantach rozrzuconych po kraju i brygadach Wolnej Armii Syryjskiej (składającej się głównie z dezerterów), jeśli społeczność międzynarodowa nie zacznie działać na podstawie rozdziału VII Karty Narodów Zjednoczonych – mówił Ghaljun na konferencji prasowej w Stambule.

 

Syryjskie Obserwatorium podało, że w niedzielę do gwałtownych walk między armią a rebeliantami doszło w mieście Hama, na zachodzie kraju; ponadto wojsko zbombardowało w nocy z soboty na niedzielę miasto Rastan, które od miesięcy odpiera ataki sił Asada. Poinformowano też o zastrzeleniu co najmniej dwóch mężczyzn, którzy na przedmieściach Damaszku uczestniczyli protestach po masakrze w Huli.

 

Źródło: PAP, telegraph.co.uk, rmf24.pl

Polecane:

USA - Malaria atakuje ptaki na Alasce, pasożyta znaleziono m.in. u czeczotek zwyczajnych
Antarktyda - Przez wysokie temperatury zmniejsza się dziura ozonowa
Zespół astronomów przedefiniował klasyczną definicję "gwiezdnej strefy mieszkalnej"
Chile - Na pustyni Atacama, czyli najsuchszym miejscu na Ziemi wystąpiła największa od 30 lat śnieży...
Burze geomagnetyczne - Nieuwzględniany czynnik klimatyczny, 5 dni w 9 minut [Video cz.VI]
Dłuższe przebywanie w kosmosie niszczy komunikację między neuronami, uszkodzeniu ulegają dendryty
LosyZiemi - Wstrząsy sejsmiczne w korelacji z burzą geomagnetyczną 14.08.2015 r. 24h
Przełomowe odkrycie, nanostruktury na bazie glonów wykorzystywane będą do transportu leków do komóre...
Zaobserwowano przeplatane rozbłyski wokół młodej gwiazdy na linii emisyjnej pary wodnej 22 GHz i met...