Szczątki rosyjskiej sondy marsjańskiej Fobos-Grunt, która na skutek usterki nie znalazła się na właściwej trajektorii, spadną na Ziemię najpewniej 15 stycznia – poinformował w środę przedstawiciel wojsk obrony powietrzno-kosmicznej Rosji Aleksiej Zołotuchin.

– Ostateczna data upadku na Ziemię części aparatu kosmicznego Fobos-Grunt może się jeszcze zmienić pod wpływem czynników zewnętrznych – zastrzegł pułkownik Zołotuchin i dodał, że specjaliści z głównego centrum zwiadu kosmicznego wojsk obrony powietrzno-kosmicznej (WKO) nieprzerwanie monitorują zmiany parametrów orbity sondy.

Zołotuchin powiedział, że analiza danych pozwoli na wstępną prognozę daty i miejsca upadku części sondy, które nie spłoną w gęstych warstwach atmosfery.

Po 11 minutach awaria

Sonda Fobos-Grunt została na początku listopada wyniesiona z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przez rakietę Zenit-2. Po 11 minutach bezproblemowego wznoszenia ładunek odłączył się od nosiciela na niskiej orbicie okołoziemskiej. Wtedy powinny zadziałać silniki własne sondy i skierować ją w kierunku Marsa. Jednak do tego nie doszło. Silniki odmówiły posłuszeństwa i Fobos-Grunt pozostał na niestabilnej orbicie.

Sonda miała pobrać z satelity Marsa – Fobosa – próbkę gruntu i dostarczyć go na Ziemię. Na pokładzie sondy znajduje się „Chomik”, czyli urządzenie badawcze skonstruowane przez polskich naukowców. Jest to penetrator geologiczny zbudowany przez uczonych z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W połowie grudnia agencja kosmiczna Roskosmos informowała, że Fobos-Grunt spadnie na Ziemię między 6 a 19 stycznia 2012 roku i że dokładniejsze określenie miejsc, gdzie mogą spaść szczątki sondy, będzie możliwe dopiero na kilka dni przed tym wydarzeniem.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

Prawdopodobnie będzie przełom w leczeniu choroby Alzheimera, beksaroten wypłukuje z mózgu szkodliwe ...
Kuba - Potężna awaria prądu w Hawanie, kilka milionów ludzi bez energii elektrycznej [Video]
Niska aktywność słoneczna może oznaczać, że obecny 24 cykl będzie miał dwa szczyty
Kanadyjczycy za 4 lata chcą rozpocząć wydobywanie minerałów z dna oceanu
Colorado City, USA - Krótka i potężna ulewa spowodowała powódź i lawiny błotne, samochody spływały w...
Finlandia - Patrole "Żołnierzy Odyna" strzegą obywateli przed imigrantami
Lipiec 2016 roku kolejnym najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów, czyli od co najmniej 137 lat
Karnataka, Indie - Odkryto nowy gatunek pająka, ma ciekawy kształt
Rosh Ha-Ayin, Izrael - Znaleziono starożytny podziemny zbiornik na wodę wykuty w skale, znalezisko m...