Ten samolot przeleciał 800 km bez pilota w kokpicie. To część europejskich testów samolotów bezzałogowych – maszyn przyszłości. Ich główną zaletą ma być niska cena biletu.

19-osobowy odrzutowiec przeleciał z Warton w hrabstwie Lancashire do Inverness w Szkocji. Łącznie pokonał 800 km. Sterował nim pilot, ale nie dowodził z kokpitu, lecz z ziemi.Był to testowy lot brytyjskiego konsorcjum ASTRAEA, które pracuje nad technologią bezzałogowych samolotów pasażerskich. Pomysłodawcy projektu chcieli sprawdzić, jak maszyna zachowa się w cywilnej strefie powietrznej.

Tajemniczy lot

Lot odbył się już w kwietniu, ale informację o wydarzeniu ujawniono dopiero teraz. Samolot wystartował z regularnym pilotem i inżynierem na pokładzie, ale kiedy wzbił się w powietrze, pierwszy pilot przekazał kontrolę pilotowi naziemnemu, a sam przesiadł się na fotel pasażera. Potem ponownie przejął kontrolę nad maszyną – podczas lądowania.

Zgodę na przelot cywilną strefą powietrzną bezzałogowej maszyny wydał brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego. Obecność drugiego pilota na pokładzie była niezbędna, bo w razie gdyby coś poszło nie tak (np. utrata łączności, błąd komputera) zagrożone byłoby życie setek osób w pobliskich maszynach pasażerskich.

Nowa generacja

Bezzałogowe maszyny zaczną latać już za kilka lat. W 2015 r. swoją przestrzeń powietrzną dla tych maszyn otwierają Stany Zjednoczone. Celem takich bezzałogowych lotów będzie przede wszystkim drastyczne zredukowanie kosztów podróży. Rynek dla tej technologii jest potencjalnie ogromny i lukratywny. Amerykański tygodnik “The Economist” oszacował, że do 2020 r.  mógłby być wart 50 mld dol.

Źródło: newscientist.com, tm

Polecane:

Nietypowe pomysły walki z ociepleniem klimatu, podobno dokumenty te "wyciekły" z ONZ
Izrael - Bakteriofagi są skutecznym sposobem na bakterie odporne na antybiotyki
Ślady po supernowej najprawdopodobniej odnaleziono w skamieniałościach bakterii z dna Pacyfiku
Najnowsze badania - 10-dniowy zarost najbardziej kręci kobiety
Odmienne stany grawitacji lub inne postrzeganie czasu, odkryto nietypowy układ gwiazd składający się...
Ekwador - Erupcja wulkanu Tungurahua, popiół i dym poleciały do góry na 5 km, ogłoszono pomarańczowy...
Bagicz, Polska - Wichury przewróciły najstarszego dęba szypułkowego w kraju, wiek drzewa szacowany b...
Aspartam (E951) blokuje aktywność enzymu jelitowego, słodzik ten może utrudniać odchudzanie, a nie u...
Islandia - Seria wstrząsów sejsmicznych w okolicy wulkanu Bárðarbunga, najsilniejszy miał magnitudę ...