Ten samolot przeleciał 800 km bez pilota w kokpicie. To część europejskich testów samolotów bezzałogowych – maszyn przyszłości. Ich główną zaletą ma być niska cena biletu.

19-osobowy odrzutowiec przeleciał z Warton w hrabstwie Lancashire do Inverness w Szkocji. Łącznie pokonał 800 km. Sterował nim pilot, ale nie dowodził z kokpitu, lecz z ziemi.Był to testowy lot brytyjskiego konsorcjum ASTRAEA, które pracuje nad technologią bezzałogowych samolotów pasażerskich. Pomysłodawcy projektu chcieli sprawdzić, jak maszyna zachowa się w cywilnej strefie powietrznej.

Tajemniczy lot

Lot odbył się już w kwietniu, ale informację o wydarzeniu ujawniono dopiero teraz. Samolot wystartował z regularnym pilotem i inżynierem na pokładzie, ale kiedy wzbił się w powietrze, pierwszy pilot przekazał kontrolę pilotowi naziemnemu, a sam przesiadł się na fotel pasażera. Potem ponownie przejął kontrolę nad maszyną – podczas lądowania.

Zgodę na przelot cywilną strefą powietrzną bezzałogowej maszyny wydał brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego. Obecność drugiego pilota na pokładzie była niezbędna, bo w razie gdyby coś poszło nie tak (np. utrata łączności, błąd komputera) zagrożone byłoby życie setek osób w pobliskich maszynach pasażerskich.

Nowa generacja

Bezzałogowe maszyny zaczną latać już za kilka lat. W 2015 r. swoją przestrzeń powietrzną dla tych maszyn otwierają Stany Zjednoczone. Celem takich bezzałogowych lotów będzie przede wszystkim drastyczne zredukowanie kosztów podróży. Rynek dla tej technologii jest potencjalnie ogromny i lukratywny. Amerykański tygodnik „The Economist” oszacował, że do 2020 r.  mógłby być wart 50 mld dol.

Źródło: newscientist.com, tm

Polecane:

W ciągu ostatnich 100 lat w Europie zadomowiło się ponad 10 tys. obcych gatunków roślin i zwierząt z...
Rosja - Zakończono testy supermyśliwca Suchoj T-50
ALMA, Chile - Uzyskano najdokładniejszy w historii obraz w paśmie 500 GHz, dzięki temu można obserwo...
Rosja - Hakerzy wyłączyli wszystkie 160 fotoradarów moskiewskiej milicji drogowej
Tajlandia - W Bangkoku zarejestrowano najniższą od 30 lat temperaturę, na północy kraju pojawił się ...
USA - Zamarzł wodospad i zmienił kolor na błękitny, prawdopodobnie to siarczan miedzi używany do zab...
Rosja - Statek kosmiczny Progress M-27M nie dotarł do ISS, na pokładzie ma 2.7 tony żywności, paliwa...
UK - Po mokrym lecie wystąpiła inwazja kątników olbrzymich, które należą do największych pająków w E...
Bakterie mogą produkować w ludzkim organizmie niebezpieczny związek TMAO, który powoduje rozwój miaż...