Pierwsze poważne opady śniegu sparaliżowały ruch drogowy we wschodniej Szwecji, a zwłaszcza w Sztokholmie.

sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-4

Mieszkańcy Sztokholmu w środę obudzili się w pokrytym grubą warstwą śniegu mieście. W nocy z wtorku na środę spadło od 5 do 10 cm białego puchu, a w ciągu dnia jeszcze go przybyło. W czwartek opady nie ustawały. Lokalni synoptycy mówią, że rzadko się zdarza, by było ich aż tyle w pierwszej połowie listopada.

Niektóre szkoły zostały zamknięte, ponieważ dzieci nie mogłyby się do nich dostać z powodu utrudnień na drogach.

„W związku ze śnieżycą i niepewną komunikacją, byliśmy zmuszeni zrobić dzień wolny od zajęć w szkole” – podał dyrektor jednej ze stołecznych placówek Lars-Göran Jacobsson w e-mailu do rodziców uczniów.

Wielogodzinne korki

Faktycznie sytuacja na drogach była fatalna.

– Jest bardzo niebezpiecznie – ostrzegał Staffan Waldu ze z służb ratowniczych w Kinda, gminie leżącej na południe od Sztokholmu.

– Przez 10 godzin stałam w korku, a mój znajomy, żeby dojechać z domu do pracy, spędził w samochodzie sześć godzin – mówiła mieszkanka miasteczka pod Sztokholmem.

Ci, którzy chcieli przesiąść się z samochodów do pojazdów stołecznej komunikacji miejskiej, musieli liczyć się z opóźnieniami, a także z ograniczonym dostępem do pojazdów. W centrum Sztokholmu kursowały tylko autobusy z numerami od 1 do 4.

sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-1

Dosypie

W najbliższym czasie śnieżyca będzie przesuwała się na północ w stronę Gaevle (miasto nad Zatoką Botnicką), przez co spadnie tam 15 cm śniegu.

epa05624401 A man tries to get a car back on the road on the Hornsgatan Street during the heavy snowfall over Stockholm, Sweden, 09 November 2016. Traffic in the Stockholm area was hampered due to heavy snowfall. All bus traffic is halted and the main roads are blocked by trucks, buses and cars stuck in the snow. EPA/CLAUDIO BRESCIANI SWEDEN OUT

sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-10 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-9 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-8 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-7 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-6 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-5 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-4 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-3 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-2

Źródło: thelocal.se, gp.se, sverigesradio.se, tvnmeteo.pl

Polecane:

Pustynia Gobi, Chiny - Zagadkowe dziwne obiekty znalazły racjonalne wytłumaczenie
Rosja - Zaprzestano prób nawiązania łączności z rosyjską sondą Fobos-Grunt, niedługo spadnie na Ziem...
Naukowcy odkryli już 5 genów odpowiedzialnych za kształt twarzy, szukają kolejnych
Polska - W Borach Tucholskich może stanąć największy w Europie radioteleskop
Peru - Ulewy i lawiny błotne odcięły Machu Picchu
1200 lat świetlnych od nas znaleziono 2 planety podobne do Ziemi, krążące wokół gwiazdy jak Słońce, ...
Wokół czerwonych karłów mogą krążyć planety, które część naukowców nazywa "ziemiami-gałkami ocz...
Niektóre rodzaje oleju jadalnego niekorzystnie wpływają na nasze płuca, obniżają sprawność o 10 do 1...
Pluton ma szansę znów stać się dziewiątą planetą naszego Układu Słonecznego, o 17:00 zapraszam na tr...