Pierwsze poważne opady śniegu sparaliżowały ruch drogowy we wschodniej Szwecji, a zwłaszcza w Sztokholmie.

sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-4

Mieszkańcy Sztokholmu w środę obudzili się w pokrytym grubą warstwą śniegu mieście. W nocy z wtorku na środę spadło od 5 do 10 cm białego puchu, a w ciągu dnia jeszcze go przybyło. W czwartek opady nie ustawały. Lokalni synoptycy mówią, że rzadko się zdarza, by było ich aż tyle w pierwszej połowie listopada.

Niektóre szkoły zostały zamknięte, ponieważ dzieci nie mogłyby się do nich dostać z powodu utrudnień na drogach.

„W związku ze śnieżycą i niepewną komunikacją, byliśmy zmuszeni zrobić dzień wolny od zajęć w szkole” – podał dyrektor jednej ze stołecznych placówek Lars-Göran Jacobsson w e-mailu do rodziców uczniów.

Wielogodzinne korki

Faktycznie sytuacja na drogach była fatalna.

– Jest bardzo niebezpiecznie – ostrzegał Staffan Waldu ze z służb ratowniczych w Kinda, gminie leżącej na południe od Sztokholmu.

– Przez 10 godzin stałam w korku, a mój znajomy, żeby dojechać z domu do pracy, spędził w samochodzie sześć godzin – mówiła mieszkanka miasteczka pod Sztokholmem.

Ci, którzy chcieli przesiąść się z samochodów do pojazdów stołecznej komunikacji miejskiej, musieli liczyć się z opóźnieniami, a także z ograniczonym dostępem do pojazdów. W centrum Sztokholmu kursowały tylko autobusy z numerami od 1 do 4.

sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-1

Dosypie

W najbliższym czasie śnieżyca będzie przesuwała się na północ w stronę Gaevle (miasto nad Zatoką Botnicką), przez co spadnie tam 15 cm śniegu.

epa05624401 A man tries to get a car back on the road on the Hornsgatan Street during the heavy snowfall over Stockholm, Sweden, 09 November 2016. Traffic in the Stockholm area was hampered due to heavy snowfall. All bus traffic is halted and the main roads are blocked by trucks, buses and cars stuck in the snow. EPA/CLAUDIO BRESCIANI SWEDEN OUT

sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-10 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-9 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-8 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-7 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-6 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-5 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-4 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-3 sztokholm-szwecja-duze-opady-sniegu-sparalizowaly-ruch-drogowy-2

Źródło: thelocal.se, gp.se, sverigesradio.se, tvnmeteo.pl

Polecane:

Mars - 800-metrowy wir pyłowy nad powierzchnią planety
USA - 12 najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów od 1895 roku, a to jeszcze nie koniec
Rosja - Temperatury w Jakucji spadły do minus 30 st.C.
Rosja - Delikatnie ruszył gigantyczny korek na trasie Moskwa-Sankt Petersburg, przez burzę śnieżną t...
Dubaj, ZEA - 89 państw zaakceptowało nowe Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne, a 55 odmówiło ...
Horažďovice, Czechy - Zderzyły się dwa pociągi pospieszne, 50 osób rannych
Polska - Gazowy olbrzym zwany gorącym Jowiszem odkryty przez zespół kierowany przez profesora Niedzi...
Chiny straciły kontrolę nad modułem kosmicznym Tiangong 1, który w przyszłym roku w niekontrolowany ...
Klimat coraz bardziej zaskakuje, na Biegunie Północnym temperatura wahała się w okolicach zera stopn...