Trwa atak sztormu Gertruda na Wyspy Brytyjskie. Wichury w Szkocji spowodowały, że porywy wiatru sięgały 212 km/h. Kilkanaście tysięcy gospodarstw jest bez prądu, zamknięto szkoły i przeprawy promowe. Trudne warunki pogodowe potrwają do końca tygodnia.

Sztorm Gertruda nad Wyspami -10

Sztorm Gertruda w piątek uderzył w Wielką Brytanie, w związku z czym brytyjscy synoptycy z Met Office ogłosili czerwony alert pogodowy, który obowiązuje obecnie Orkadach i Szetlandach (archipelag wysp na północ od wybrzeży Szkocji).

Sztorm Gertruda nad Wyspami -1

Ogromna prędkość

Prędkość wiatru dochodziła chwilami do 212 km/h. Taką wartość odnotowano w paśmie górskim Cairngorm w Szkocji. 146 km/h zanotowano na wyspie South Uist, skąd zamknięto przeprawy promowe do Szkocji. W północno-wschodniej części Anglii porywy wiatru dochodziły do 105 km/h.

Sztorm Gertruda nad Wyspami -5

Tysiące domów bez prądu

Wiatr łamał gałęzie, powalał drzewa i urywał linie wysokiego napięcia. Na wyspach Brytyjskich bez prądu jest ponad 13 tysięcy gospodarstw, w tym w Szkocji 8,5 tysiąca i około 5 tys. w Irlandii Północnej.

Na wyspach na północ i na zachód od Wielkiej Brytanii w piątek wszystkie szkoły były zamknięte. Ponadto zawieszono przeprawy promowe i transport kolejowy w Szkocji.

Utrudnienia na drogach

Porywisty wiatr spowodował, że kierowcy tracili panowanie nad pojazdami. Ogromne samochody dostawcze nie były w stanie jechać spokojnie. Wiatr spychał je do rowów i wywracał. Powalone drzewa zatamowały przejazd wieloma drogami.

Według lokalnych synoptyków trudne warunki pogodowe w północnej części wysp Brytyjskich utrzymają się do końca tygodnia.

Sztorm Gertruda nad Wyspami -2 Sztorm Gertruda nad Wyspami -9 Sztorm Gertruda nad Wyspami -8 Sztorm Gertruda nad Wyspami -7 Sztorm Gertruda nad Wyspami -6 Sztorm Gertruda nad Wyspami -4 Sztorm Gertruda nad Wyspami -3

Źródło: telegraph.co.uk, tvnmeteo

Polecane:

Irlandia - Trzy dni opadów i miasto pod wodą, w jeden dzień spadła miesięczna norma
Norwegia - 20 ton martwych śledzi na plaży w Tromsø
Chiny - Przez północną część kraju przeszła burza śnieżna
Islandia - Wystąpiła mała erupcja wulkanu Bárðarbunga, lawa wypływa szczeliną i leci na wysokość 150...
Jawa, Indonezja - Lawina błotna zabiła co najmniej 11 osób, a 108 jest zaginionych
Izrael - Deszcze w okolicach pustyni Negew spowodowały odrodzenie się rzeki Zin [Video]
Joso, Japonia - Ogromne opady deszczu doprowadziły do przerwania wałów przez rzekę Kinugawa, popłynę...
Bułgaria - Na północy zaspy sięgają 4 metrów, 75 tysięcy domów w prawie 300 miejscowościach odciętyc...
Włochy - Potężna lawina po trzęsieniu ziemi zeszła na hotel Rigopiano w Farindola, przeżyły dwie spo...