Trwa atak sztormu Gertruda na Wyspy Brytyjskie. Wichury w Szkocji spowodowały, że porywy wiatru sięgały 212 km/h. Kilkanaście tysięcy gospodarstw jest bez prądu, zamknięto szkoły i przeprawy promowe. Trudne warunki pogodowe potrwają do końca tygodnia.

Sztorm Gertruda nad Wyspami -10

Sztorm Gertruda w piątek uderzył w Wielką Brytanie, w związku z czym brytyjscy synoptycy z Met Office ogłosili czerwony alert pogodowy, który obowiązuje obecnie Orkadach i Szetlandach (archipelag wysp na północ od wybrzeży Szkocji).

Sztorm Gertruda nad Wyspami -1

Ogromna prędkość

Prędkość wiatru dochodziła chwilami do 212 km/h. Taką wartość odnotowano w paśmie górskim Cairngorm w Szkocji. 146 km/h zanotowano na wyspie South Uist, skąd zamknięto przeprawy promowe do Szkocji. W północno-wschodniej części Anglii porywy wiatru dochodziły do 105 km/h.

Sztorm Gertruda nad Wyspami -5

Tysiące domów bez prądu

Wiatr łamał gałęzie, powalał drzewa i urywał linie wysokiego napięcia. Na wyspach Brytyjskich bez prądu jest ponad 13 tysięcy gospodarstw, w tym w Szkocji 8,5 tysiąca i około 5 tys. w Irlandii Północnej.

Na wyspach na północ i na zachód od Wielkiej Brytanii w piątek wszystkie szkoły były zamknięte. Ponadto zawieszono przeprawy promowe i transport kolejowy w Szkocji.

Utrudnienia na drogach

Porywisty wiatr spowodował, że kierowcy tracili panowanie nad pojazdami. Ogromne samochody dostawcze nie były w stanie jechać spokojnie. Wiatr spychał je do rowów i wywracał. Powalone drzewa zatamowały przejazd wieloma drogami.

Według lokalnych synoptyków trudne warunki pogodowe w północnej części wysp Brytyjskich utrzymają się do końca tygodnia.

Sztorm Gertruda nad Wyspami -2 Sztorm Gertruda nad Wyspami -9 Sztorm Gertruda nad Wyspami -8 Sztorm Gertruda nad Wyspami -7 Sztorm Gertruda nad Wyspami -6 Sztorm Gertruda nad Wyspami -4 Sztorm Gertruda nad Wyspami -3

Źródło: telegraph.co.uk, tvnmeteo

Polecane:

Europa - Gruźlica odporna na leki, 80 tysięcy przypadków rocznie
Polska - Przed nami najzimniejsza noc, temperatura może miejscami spaść poniżej -31 st.C.
Kanada - Trzęsienie ziemi u wybrzeży wyspy Vancouver, magnituda 6.6
Cyklony tropikalne, czyli potężne, głębokie niże przesuwają się od równika w kierunku biegunów
Grecja - Silne wstrząsy sejsmiczne na Półwyspie Chalcydyckim, magnituda 5.1
Późno w nocy z piątku na sobotę dotrze do Ziemi plazma z rozbłysku klasy X1.6, w Polsce może być wid...
Do Szkocji wróciła zima, najpierw spadły 2 cm gradu, później śnieg i mróz, najgorsze warunki są w In...
Hiszpania - Załamanie pogody i potężna trąba wodna na Morzu Śródziemnym w okolicach Walencji
Gwatemala - W ciągu doby wystąpiło 26 "wystrzałów" lawy z wulkanu de Fuego