Sztuczny śnieg pokrywający niektóre alpejskie stoki może być szkodliwy dla zdrowia. Do jego produkcji wykorzystuje się białka pozyskiwane z bakterii Pseudomonas syringae, które wywołują m.in. choroby roślin – donosi szwajcarski portal SonntagsBlick.

snieg

Sprawa dotyczy śniegu wytwarzanego z wody z dodatkiem środka ułatwiającego formowanie się kryształków lodu w wyższej temperaturze, produkowanego przez jedną z amerykańskich firm. Do krystalizacji stosowane są tzw. białkaina” (ang. ice nucleation-active proteins) wytwarzane przez bakterię Pseudomonas syringae, które występują dość powszechnie w naturze i powodują choroby roślin.

Producent środka zaznacza, że wbrew pozorom nie jest on niebezpieczny dla zdrowia ludzi, zwierząt czy roślin. Produkt jest stosowany w kilku szwajcarskich kurortach, ale jest zakazany w Bawarii i Austrii, a Francja tymczasowo wstrzymała jego stosowanie.

Kilka różnych badań pokazało, że ten “śnieg” może wywierać negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Resztki bakterii Pseudomonas syringae mogą służyć jako podłoże do rozwoju innych, groźniejszych patogenów – uważa Carmen de Jong, hydrolog z uniwersytetu w Strasburgu.

Zdaniem doktor Jong szczególnie narażeni są pracownicy obsługujący armatki. Według niej powinni oni być wyposażeni w specjalną odzież, która minimalizowałaby kontakt z dodawanymi do wody substancjami wspomagającymi zamarzanie.

Naśnieżanie stoku armatkami

Sztuczny śnieg z armatek może być szkodliwy dla zdrowia – zdjęcie ilustracyjne

Z powodu ocieplania się klimatu, coraz więcej ośrodków narciarskich ma problemy z funkcjonowaniem i są zmuszone do sztucznego ośnieżania stoków. Rzecznik Szwajcarskiego Instytutu Badań nad Śniegiem i Lawinami zaznacza jednak, że produkty tego typu będą rzadziej używane, ponieważ nowa generacja armatek śnieżnych radzi sobie całkiem nieźle bez dodawania do wody “ulepszaczy”.

 

Źródło: medexpress.pl, rmf24.pl

Polecane:

HAARP: Anomalie pogodowe sprowokowane są bronią klimatyczna?
USA - Gwałtowne opady śniegu, w kilkanaście godzin ma spaść nawet do 30 cm białego puchu
USA - Odkryto przeciwutleniacz o rewelacyjnych dla skóry właściwościach, "Tiron" całkowici...
Japonia - Publiczny nadawca NHK zaprezentuje system Super Hi-Vision 8k nadawany na pojedynczym kanal...
Mała wyspa, która w ubiegłym roku pojawiła się na Pacyfiku 970 km od Tokio, zaczęła wchłaniać sąsied...
Irak - Dżihadyści z państwa Islamskiego porwali już 25 tysięcy młodych jazydek w celu gwałcenia i sp...
Lądownik Philae po 57 godzinach na komecie przeszedł w stan hibernacji
Wyspa Heard - W północnej Antarktydzie wybuchł lodowy wulkan Big Ben
Pole magnetyczne naszej planety nie jest generowane przez tradycyjną konwekcję, być może pomaga w ty...