Gorącą pianą z farbą będą opryskiwały złodziei bankomaty w Szwajcarii. Taką metodę walki z napadami na bankomaty opracowali naukowcy z Politechniki w Zurychu. Badacze proponują też, aby maszyny znaczyły rabusiów sztucznym DNA.

Bankomat wyrwany z ziemi

W Szwajcarii coraz częściej dochodzi do napadów na bankomaty. Przestępcy manipulują, ograbiają z pieniędzy, czy wręcz kradną maszyny w całości wyrywając je ze ściany. Aby temu zaradzić naukowcy z Politechniki w Zurychu opracowali metodę, która ma chronić automaty wydające pieniądze.

Bankomat z DNA

Naukowcy proponują, aby przy próbuje rabunku bankomat opryskał złodzieja gorącą pianą z farbą. Farba zniszczyłaby nie tylko pieniądze, ale i oznaczyła ciało i ubrania przestępców, przez co byłoby łatwiej ich odnaleźć. Badacze chcą też, aby piana zawierała sztuczne DNA należące do bankomatu. W ten sposób będzie wiadomo, którą maszynę próbowano okraść.

Sztuczne DNA jest obecnie stosowane m.in. przez niemieckie koleje, która oznaczają w ten sposób miedziane przewody, aby chronić je przed kradzieżą.

Gorąca piana

Projekt zakłada, że kaseta z pieniędzmi w bankomacie byłaby wyłożona folią, która po rozerwaniu wytwarzałaby zabarwioną pianę o temperaturze 80 stopni Celsjusza. Chemiczna mieszanka złożona z nadtlenku wodoru i manganu natychmiast oznaczyłaby banknoty i złodziei. Sama substancja jest niegroźna dla otoczenia, ale – jak przekonują naukowcy – doskonale spisze się w tej roli, bo trudno ją usunąć z ubrania i ciała napastnika.

 

Źródło: tvn24bis.pl, Spiegel, Deutsche Welle

Polecane:

Zima dotarła do Hiszpanii, mrozy do -12 stopni
Naukowcy szukają złóż metali przy wulkanach pod oceanem w Nowej Zelandii
USA - Naukowcy odkryli nowy rodzaj ciała stałego, nazwali Q-glass
Astronomowie odkryli dlaczego super-masywne czarne dziury pochłaniają tak mało materii.
Grenlandia - Parlament zniósł zakaz eksploatacji olbrzymich i różnorodnych bogactw mineralnych, będą...
Australia, Tasmania - Wyłowiono niezwykle rzadki, prymitywny gatunek rekina zwany "żywą skamiel...
Umiarkowane trzęsienie ziemi we wschodniej części Morza Śródziemnego może wywołać duże tsunami
Anglia - Najgorsze powodzie od 70 lat na północy kraju, ewakuowano setki mieszkańców, wojsko włączył...
Szwecja - Wbrew wcześniejszym deklaracjom rezygnacji z energetyki atomowej, rząd planuje budowę 10 n...