Dwa reaktory jądrowe w elektrowni Ringhals na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaną zamknięte w latach 2018-2020 – podał we wtorek szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall. Reaktory miały działać do 2025 roku. Jednocześnie Vattenfall zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat zwolni tysiąc pracowników w oddziałach w Szwecji, Holandii oraz Niemczech.

Szwecja - Wlektrownia Ringhals

Reaktory Ringhals 1 oraz Ringhals 2 mają zostać zamknięte wcześniej niż planowano z powodu “rosnących kosztów produkcji” oraz “utrzymujących się niskich cen energii elektrycznej”.

 

Zwolnienia

– Główną przyczyną naszej decyzji jest rachunek ekonomiczny. Oczywiście ubolewamy, że musimy zrezygnować z prawidłowo funkcjonującej produkcji, ale czasem jest to nieuniknione – napisał w komunikacje prezes oddziału Vattenfall Torbjoern Wahlborg.

Jednocześnie koncern Vattenfall zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat zwolni tysiąc pracowników w oddziałach w Szwecji, Holandii oraz Niemczech.

Decyzję o wcześniejszym wyłączeniu reaktorów z zadowoleniem przyjęli politycy Partii Zielonych, która od jesieni zeszłego roku współrządzi Szwecją. Zieloni obiecali, że przynajmniej dwa reaktory jądrowe zostaną zamknięte do 2018 roku.

Pozostałe dwa reaktory Ringhals 3 oraz Ringhals 4 mają działać zgodnie z planem do 2040 roku; podobnie jak podlegające Vattenfall reaktory Forsmark 1, 2 oraz 3, położone 120 km na północ od Sztokholmu.

Reaktor Ringhals 1 został uruchomiony w 1967 roku, a Ringhals 2 w 1975 roku. Około 40 proc. produkowanej w Szwecji energii pochodzi z siłowni atomowych.

 

Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Polecane:

ONZ zakazuje lotów nad Libią. Jest też zgoda na interwencję militarną
Udała się kolejna próba laserowej transmisji danych z Ziemi na orbitę Księżyca, osiągnięto prędkość ...
Dobre i złe strony kwasu foliowego, czyli witaminy B9, przedawkowanie jest bardzo niebezpieczne
Polska - Cukrowy koń trojański na raka, zapotrzebowanie komórek nowotworowych na glukozę jest 200 ra...
Słowacja - Lekarze usunęli nowotwór o wadze 6 kg
NASA planuje po 2040 roku wysłać mały okręt podwodny z napędem atomowym na Tytan, księżyc Saturna
Arabia Saudyjska prawdopodobnie podjęła decyzję o pozyskaniu gotowych do użycia ładunków jądrowych z...
Francja - Ogromne problemy podczas budowy najnowocześniejszej elektrowni atomowej, w czasie konstruk...
W przyszłym roku zaczną się testy nowego samolotu pasażerskiego XB-1 Supersonic Demonstrator, który ...