Dwa reaktory jądrowe w elektrowni Ringhals na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaną zamknięte w latach 2018-2020 – podał we wtorek szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall. Reaktory miały działać do 2025 roku. Jednocześnie Vattenfall zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat zwolni tysiąc pracowników w oddziałach w Szwecji, Holandii oraz Niemczech.

Szwecja - Wlektrownia Ringhals

Reaktory Ringhals 1 oraz Ringhals 2 mają zostać zamknięte wcześniej niż planowano z powodu „rosnących kosztów produkcji” oraz „utrzymujących się niskich cen energii elektrycznej”.

 

Zwolnienia

– Główną przyczyną naszej decyzji jest rachunek ekonomiczny. Oczywiście ubolewamy, że musimy zrezygnować z prawidłowo funkcjonującej produkcji, ale czasem jest to nieuniknione – napisał w komunikacje prezes oddziału Vattenfall Torbjoern Wahlborg.

Jednocześnie koncern Vattenfall zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat zwolni tysiąc pracowników w oddziałach w Szwecji, Holandii oraz Niemczech.

Decyzję o wcześniejszym wyłączeniu reaktorów z zadowoleniem przyjęli politycy Partii Zielonych, która od jesieni zeszłego roku współrządzi Szwecją. Zieloni obiecali, że przynajmniej dwa reaktory jądrowe zostaną zamknięte do 2018 roku.

Pozostałe dwa reaktory Ringhals 3 oraz Ringhals 4 mają działać zgodnie z planem do 2040 roku; podobnie jak podlegające Vattenfall reaktory Forsmark 1, 2 oraz 3, położone 120 km na północ od Sztokholmu.

Reaktor Ringhals 1 został uruchomiony w 1967 roku, a Ringhals 2 w 1975 roku. Około 40 proc. produkowanej w Szwecji energii pochodzi z siłowni atomowych.

 

Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Polecane:

Egipt - Skradziono materiały radioaktywne z elektrowni atomowej El-Dabaa
NASA - SDO zarejestrowało potężne tornado na Słońcu, 5x większe od Ziemi, poruszało się z prędkością...
IBM zrobił film składający się z pojedynczych atomów, użyto skaningowego mikroskopu tunelowego [Vide...
Białoruś - Wirus afrykańskiego pomoru świń jest już 150 km od Polski, nie ma na niego lekarstwa ani ...
Aktualnie trwa silna burza geomagnetyczna, w czwartek i w piątek wystąpią kolejne
Sonda MAVEN zarejestrowała zorzę polarną na Marsie
Ekwador - Wulkan Cotopaxi aktywny jest już od dwóch tygodni [Video]
Bułgaria - Na północy zaspy sięgają 4 metrów, 75 tysięcy domów w prawie 300 miejscowościach odciętyc...
Plomby w zębach mogą wkrótce przejść do historii, za sprawą leku na Alzheimera odkryto sposób na odb...