W Norrkoping we wschodniej Szwecji od marca wykryto 60 przypadków obrzezania dziewczynek. Personel medyczny jednej ze szkół odkrył, że prawie wszystkie dziewczynki z jednej klasy przeszły taki zabieg. Zaniepokojony rosnącą popularnością tego obrzędu szwedzki rząd uruchomił specjalny kurs internetowy, który ma zwiększyć świadomość w tym zakresie.

Szwedzkie ministerstwo zdrowia uruchomiło specjalny program pomocniczy

Szwedzkie ministerstwo zdrowia uruchomiło specjalny program pomocniczy

– Fenomen obrzezania rośnie w Szwecji ze względu na imigrantów – powiedziała profesor zdrowia publicznego Vanja Berggren w rozmowie z gazetą „Dagens Nyheter”.

 

Prawie cała klasa

Personel medyczny jednej z klas w Norrkoping odkrył, że na 30 dziewczynek 28 zostało poddanych jednej z najbrutalniejszych form obrzezania – podaje szwedzki portal thelocal.se. Dziewczynkom całkowicie usunięto łechtaczki i wargi sromowe, i zaszyto pozostawiając jedynie małą dziurkę.

Dzieciom zapewniono już pomoc psychologa.

 

Więzienie za obrzezanie

W Szwecji obrzezanie jest prawnie zakazane od 1982 roku, za jego przeprowadzenie grozi kara do 4 lat więzienia.

Od 1999 roku karany jest także zabieg przeprowadzony w innym kraju. Thelocal.se zauważa, że w czasie wakacji ryzyko przeprowadzenia obrzezania wśród dziewczynek rośnie, bo wiele imigranckich rodzin wyjeżdża do krajów swojego pochodzenia.

– Informujemy rodziców, że mogą stanąć przed sądem, jeśli po powrocie okaże się, że ich córki poddano obrzezaniu – powiedziała Petra Blom Andersson, koordynator ds. zdrowia w Norrkoping.

 

Internetowe kursy

Problem w Szwecji rośnie, dlatego ministerstwo zdrowia uruchomiło program internetowych szkoleń dla pracowników medycznych, który ma ich zaznajomić z problemem i pomóc w przeciwdziałaniu okaleczeniom.

Thelocal.se pisze, że najczęściej poddaje się obrzezaniu dziewczynki w wieku 4-14 lat, ale takie operacje przeprowadza się również na niemowlętach. Nastolatki zmagają się z szeregiem komplikacji związanych z zabiegiem: pojawia się ból, migreny, często bolesne jest już samo oddawanie moczu.

Ministerstwo zdrowia szacuje, że około 42 tys. kobiet i dziewczynek w Szwecji w 2012 roku było obrzezanych. Około 7 tys. z nich nie ukończyło 10. roku życia.

Polecane:

USA - Największa susza od 1956 roku
Listopad 2013 najcieplejszym w historii pomiarów
Niemcy - W Instytucie Maxa Plancka w Greifswaldzie oddano do użytku największy na świecie eksperymen...
208 śmiertelnych przypadków wirusa Ebola, w Gwinei odkryto nowe ognisko wirusa, w 4 dni zachorowało ...
Norwegia - 33 z 38 lodowców znacznie skurczyło się od ubiegłego roku, lodowiec Hardanger w 14 lat co...
Napastnik zastrzelił 3 osoby na basenie w Spalding w Wielkiej Brytanii, a Marokańczyk zaatakował noż...
Floryda, USA - Wystąpiła nietypowa burza tropikalna, która umocniła się nad lądem
Islandia - Dziś w wielu miastach zgasną w nocy na godzinę światła, wszystko po to, żeby mieszkańcy m...
Młoda Brytyjka chora na rzadką odmianę raka została zamrożona tuż przed śmiercią, koszt zachowania c...