Wiele spośród wartych 2,5 miliarda dolarów owoców morza eksportowanych z Tajlandii do Europy i USA jest łowionych w ramach niewolniczej pracy – alarmują organizacje broniące praw człowieka. Przykładem jest historia Samarta Senasooka, który zaciągnął się do pracy na morzu na rok, a w efekcie nie widział lądu przez sześć lat, pracował po 20 godzin dziennie, był bity, zastraszany i nic nie zarobił. Takich przypadków jak on mają być dziesiątki tysięcy.

Statki rybackie - Tajlandia

Senasook spędził w niewoli sześć ostatnich lat, od 2009 roku. Wolność odzyskał przypadkiem pod koniec kwietnia, gdy grupę tajskich łodzi rybackich zatrzymały władze Indonezji pod zarzutem nielegalnych połowów. Już po zejściu na ląd okazało się, że kapitan sfałszował jego dokumenty i nie mógł normalnie wrócić do Tajlandii. Udało się to dopiero przy pomocy organizacji pozarządowej broniącej praw pracownika.

 

Masowy eksport do USA i UE z nielegalnego źródła?

Rybak opisuje w rozmowie z CNN, że podczas sześciu lat na pokładzie łodzi rybackiej był traktowany jak niewolnik. Musiał pracować po 20 godzin dziennie, często w warunkach wprost zagrażających życiu. Był też regularnie zastraszany i bity. – Kapitan kopał mnie i uderzał pięściami. Krwawiłem z nosa i ust. Teraz szczęka boli mnie zawsze jak coś żuję – mówi rybak. Wspomina, że chciał popełnić samobójstwo wyskakując w nocy za burtę, ale powstrzymał go kolega.

Organizacje pozarządowe szacują, że takich ludzi jak Senasook może być w tej chwili na morzu około trzech tysięcy. Według władz Tajlandii w rybołówstwie pracuje 145 tysięcy osób, z czego 80 procent to migranci z biedniejszych sąsiednich państw: Birmy, Kambodży i Laosu. Według organizacji pozarządowych na morzu pracuje też armia 200 tysięcy nielegalnych imigrantów. Nie wiadomo też ile jest łodzi rybackich. Władze mówią o 57 tysiącach a organizacje o ponad stu tysiącach.

Rybołówstwo jest ważnym składnikiem gospodarki Tajlandii. Co roku do Europy i USA są eksportowane owoce morza warte 2,5 miliarda dolarów. Sposób w jaki działa ten przemysł budzi jednak wiele zastrzeżeń. W 2014 roku władze USA zdegradowały Tajlandię do najniższej możliwej rangi w swoim raporcie na temat handlu ludźmi, co w wypadku braku poprawy doprowadzi do obcięcia pomocy finansowej. W kwietniu UE uznała, że władze w Bangkoku „nie współpracują” i nie monitorują dokładnie jak prowadzone są połowy oraz skąd pochodzą owoce morza eksportowane do UE. Jeśli sytuacja nie zostanie szybko poprawiona, od jesieni Tajlandia może zostać objęta embargiem na eksport produktów rybołówstwa.

Polecane:

Pierwsze 6 miesięcy roku, a katastrofy kosztowały już 265 mld dolarów
Hakerzy z grupy GhostShell ogłosili cybernetyczną wojnę z Rosją
USA - Naukowcy odkryli prehistoryczny zbiornik wodny ukryty kilometr pod ziemią na terenie krateru n...
USA - Silny wiatr zdmuchnął pociąg z wagonami
Irlandia - Rząd postanowił wprowadzić opłaty za wodę, która dotychczas była darmowa, w całym kraju z...
Prawdopodobnie wkrótce powstanie skuteczna pigułka na odchudzanie, aktywnym składnikiem będzie fexar...
Meksyk - Popocatepetl zwiększył swoją aktywność, popiół wulkaniczny pokrył okoliczne tereny, zamknię...
Przezroczyste implanty kości czaszki umożliwią wdrażanie minimalnie inwazyjnych procedur laserowych ...
Pekin, Chiny - W zoo-safari tygrysy zabiły kobietę, drugą z kobiet ciężko raniły