Groźny tajfun Dujuan, który uderzył w Tajwan, zebrał śmiertelne żniwo. Dwie osoby nie żyją, a ponad 300 zostało rannych. Ponad milion osób pozostawało bez prądu. Podczas przejścia żywiołu, na wyspie wiatr wiał z prędkością przekraczającą ponad 246 km na godzinę.

Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -11

Tajfun Dujuan uderzył we wschodnie wybrzeże Tajwanu w poniedziałek 28 września o godzinie 17.40 czasu lokalnego (9.40 naszego czasu). Nad ląd wdarł się w okolicy portowego miasta Nan’ao w powiecie Yilan w północno-wschodnim Tajwanie.

Jak informują lokalne media, zginęły dwie osoby, a 324 zostały ranne.

Poza tym w tym rejonie ponad 1,2 miliona ludzi zostało odciętych od prądu, a co najmniej 113 tysięcy nie ma dostępu do wody.

Ściana deszczu

W chwili uderzenia tajfun został zdegradowany do czwartej kategorii według skali Saffira-Simpsona. Wcześniej określany był jako supertajfun. Prędkość wiatru dochodzi do 246 km/h. Dujuan spiętrza fale do wysokości 13 metrów.

W górach w północnej części wyspy zanotowano już opad rzędu 760 litrów na metr kwadratowy.

Przymusowa ewakuacja

W poniedziałek 28 września przeprowadzono ewakuację z najbardziej zagrożonych terenów. Trzy tysiące turystów i cztery tysiące tamtejszych mieszkańców zostało przewiezionych do ponad 100 specjalnych schronów.

Przewidywana trasa tajfunu

Przewidywana trasa tajfunu

Odwołano koncert popularnego muzyka Bon Joviego, który miał odbyć się w stolicy kraju Taipei w poniedziałek wieczorem.

Anulowano 200 międzynarodowych i lokalnych lotów, zamknięto szkoły, urzędy i państwowe firmy. Wybrzeża pilnowała straż. Nikt nie mógł zbliżać się do wody.

Obecnie tajfun osłab (został zdegradowany do huraganu trzeciej kategorii). Przesuwa się na północny zachód w kierunku chińskiej prowincji Fujian.

Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -12 Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -10 Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -9 Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -8 Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -7 Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -6 Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -5 Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -4 Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -3 Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -2 Tajwan - Ponad 1.2 mln osób bez prądu przez tajfun Dujuan -1

Źródło: Reuters TV, time.com, theguardian.com, newshour.com.bd, weather.com, tvnmeteo

Polecane:

Indie - Mróz zabił już 93 osoby
Japonia - Ogromne opady deszczu i lawiny błotne, w Kazuno spadło 108.5 l/mkw w ciągu zaledwie godzin...
USA - Wraz z milionem ton śmieci do wybrzeża Ameryki przybędzie 160 inwazyjnych gatunków zwierząt
Włochy - Fontanna lawy na 600 metrów w górę z wulkanu Etna [Video]
Mars - Łazik Opportunity sfotografował "pyłowego diabła"
Silver Spring, USA - Potężna eksplozja pod Waszyngtonem, zginęły 2 osoby, zaginęło 7, a 30 osób jest...
Pierwsze wrażenie nawet po obejrzeniu twarzy danej osoby na zdjęciu, ustawia nam w mózgu profil tej ...
Wellington, Nowa Zelandia - Szukają pracowników na całym świecie, płacą za przelot i pobyt, potrzebu...
Jasne światło przez 10 minut w nocy skutecznie zakłóca rytm dobowy komarów, przez kilka godzin stają...