Tegoroczna wiosna zapisze się w historii amerykańskiej meteorologii, jako ta, która przyniosła najwięcej tornad najwyżej kategorii z wiatrem przekraczającym niewyobrażalne 322 km/h.

Kwiecień i maj przyniosły rekordową liczbę tornad najwyższej kategorii EF5, według nowej skali Fujity.

Meteorolodzy nadal analizują dane pochodzące z 25, 26 i 27 kwietnia, kiedy to seria tornad przetoczyła się nad stanem Alabama.

To właśnie z tego okresu pochodzi największa liczba tornad maksymalnej kategorii. Póki co uznano oficjalnie cztery tornada, ale ostateczny bilans może być wyższy.

Jak wynika z danych amerykańskiego Krajowego Instytutu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA) pierwsze tornado kategorii EF5 przeszło 27 kwietnia nad hrabstwami Neshoba, Kemper, Winston i Noxubee w stanie Missisipi.

Zginęły 3 osoby, a tornado pozostawiło po sobie szlak zniszczeń na dystansie 45 kilometrów.

Kolejne tornado ostatniej kategorii przetoczyło się tego samego dnia nad Smithville w Missisipi, gdzie z kolei zginęło 15 osób.

Trzecie tornado zdewastowało Hackleburg w Alabamie. Zginęło 71 osób. Czwarte tornado również 27 kwietnia zabiło 26 osób w mieście Rainsville w Alabamie.

Piąte tornado EF5 nawiedziło 22 maja miasto Joplin w stanie Missouri. Potwierdzono oficjalnie śmierć 157 osób. Było to jednocześnie najbardziej śmiercionośne tornado w historii.

Szóste tornado zmiotło z powierzchni ziemi domy w regionie Binger-El Reno-Peidmont-Guthrie w stanie Oklahoma. Na dystansie 120 kilometrów zginęło 9 osób.

Łącznie od początku tego roku na terytorium Stanów Zjednoczonych zanotowano już ponad 1,5 tysiąca tornad, z czego zabójczych okazało się 60 z nich. Spowodowały one łącznie śmierć 537 osób.

Najbardziej śmiercionośne były tornada F5, które zabiły 275 osób oraz te kategorii F4, które odebrały życie 138 osobom. Najwięcej ofiar zanotowano w stanach Alabama i Missouri. Większość ofiar tornad zginęła w przyczepach mieszkalnych

Źródło: twojapogoda.pl

Polecane:

Santiago, Chile - Gigantyczna awaria - mogło ucierpieć nawet 17 mln ludzi
Indonezja - Erupcja wulkanu Mount Lokon
Europa - Wiatr wiał z prędkością nawet 191 km/h, zginęło 17 osób [Video]
Szybkie błyski radiowe, których już 10 dotarło do nas z kosmosu stają się jeszcze bardziej tajemnicz...
Niezwykła asteroida 2011 UW-158 minęła Ziemię w odległości 2.4 mln km, cała jest z platyny, średnica...
Pakistan - Zmarły co najmniej 23 osoby, a 77 zatruło się po zjedzeniu zanieczyszczonych słodyczy
Polska - Rząd chce wprowadzić kolejny podatek "Najbiedniejsi 500 minus", prawdopodobnie wł...
Tlenek tytanu, który jest popularnym dodatkiem do żywności, upośledza funkcje jelita cienkiego
Kanada - W prowincji Quebec odkryto bakterię w najstarszych skamieniałościach na naszej planecie, ży...