Ostatnie badania wykazują, że trwające El Nino może być najsilniejszym, jakie kiedykolwiek wystąpiło. Eksperci podają, że współdziałanie skutków El Nino i zmian klimatu jest groźne. Wchodzimy w okres, jaki eksperci określają szczytem aktywności El Nino. Z tego względu bez przerwy monitorują sytuację na Pacyfiku. Ważną informacją jest dla nich średnia temperatura wody w centralnej części równikowego Pacyfiku i to, jak odbiega ona od średniej wieloletniej z tego okresu. Analizy specjalistów wykazują, że może to być jedno z najsilniejszych El Nino, jakie kiedykolwiek wystąpiło.

rekordowe_el_nino

Według naukowców z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) w jednym z tygodni listopada średnia temperatura wody była wyższa od normy aż o trzy stopnie Celsjusza. Jest to najwyższa tygodniowa anomalia, jaką kiedykolwiek zanotowano. Wcześniejszy rekord należał do El Nino z 1997 roku, podczas którego woda w określonej strefie Pacyfiku była wyższa o 2,8 st. C od średniej dla określonego okresu.

NOAA definiuje El Nino jako pięć kolejnych trzymiesięcznych okresów, podczas których średnia temperatura powierzchni oceanu jest o przynajmniej pół stopnia wyższa od normy. Z ostatnich danych, zbieranych od sierpnia do października wynika, że centralna część południowego Pacyfiku była cieplejsza niż zazwyczaj o 1,7 st. C. Jest to drugi co do wielkości wynik od 60 lat. Jedynie w 1997 roku odnotowano 2,33 stopnia anomalii temperatury.

Specjaliści starają się określić, czy otrzymywane obecnie wyniki wystarczają, żeby trwające El Nino nazwać rekordowo silnym.

– Sądzimy, że trwające El Nino jest jednym z trzech najgroźniejszych. Może stać się jednym z dwóch, ale dalej nie ulega wątpliwości, że jest jednym z najsilniejszych – powiedział Michel Jarraud, ekspert ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

Reasumując – El Nino 2015 nie jest jeszcze oficjalnie ogłoszone jako najsilniejsze. Jednak już pobiło kilka rekordów, a dopiero wkraczamy w szczyt jego aktywności. Nic nie stoi nic na przeszkodzie, żeby zjawisko stało się najsilniejszym w historii.

Jarraud dodał, że na intensywność El Nino mogą wpływać zachodzące zmiany klimatu.

– Nasza planeta dramatycznie się zmienia z powodu globalnego ocieplenia. Naturalne zjawisko jakim jest El Nino na swój sposób także wpływa na środowisko na całej Ziemi. Zmiany klimatyczne i El Nino wspólnie mogą wpływać na naszą planetę często w sposób dla nas nieprzewidywalny – stwierdził Jarraud.

El Nino to cykliczne zjawisko klimatyczne, które powoduje podwyższenie temperatury w strefie równikowej Pacyfiku. W związku z tą anomalią Południową Amerykę nawiedzają ulewy, a wschodnia Australia zmaga się z suszami.

 

Tagi: El Nino, 2015, NOAA, klimatologia, meteorologia, rekordy, temperatura, zjawiska
Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Niemcy - Gdzieś na Ziemię spadnie satelita ROSAT między 20-25 października, waży 1.6 tony
Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą kupić satelitę szpiegowskiego
Filipiny - Liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do co najmniej 158 osób, wiele budowli zabytkowych ...
Aktywność Słońca wpływa na ilość i moc burz z piorunami
Ocean Indyjski - 640 indyjskich rybaków z 40 statków zaginęło podczas sztormu w Zatoce Bengalskiej
Drastycznie spada populacja zwierząt morskich, w ciągu 45 lat zmniejszyła się o 49 procent
Mgławica Czerwony Prostokąt ma inny kształt niż dotychczas zakładano, na najnowszym zdjęciu z telesk...
USA - W Missisipi rozbił się samolot wojskowy KC-130 Hercules, zginęło co najmniej 16 osób
Meksyk - Burza tropikalna Max uderzyła miedzy innymi w Acapulco, siła wiatru zmniejszyła się do 113 ...