Według naukowców z NASA wrzesień 2016 był najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów.

tegoroczny-wrzesien-byl-najcieplejszym-wrzesniem-w-historii-pomiarow

Naukowcy z należącego do NASA ośrodka badawczego Goddard Institute for Space Studies (GISS) wykazali kolejny już rekord temperatury w 2016 roku. To, że wrzesień był najgorętszym wrześniem w historii pomiarów (od 136 lat), stwierdzono na podstawie analizy miesięcznej globalnej temperatury.

Choć wrzesień tego roku był cieplejszy niż te w poprzednich latach, różnica nie jest aż tak duża. Temperatura we wrześniu tego roku była jedynie o 0,004 st. C wyższa niż najwyższa do tej pory – z września 2014 roku. Ostatni miesiąc był jednak o 0,91 stopnia cieplejszy od średniej za wrzesień dla wielolecia 1951-1980.

 

Kolejne rekordowe miesiące

Do tej pory raporty informowały o kolejnych następujących po sobie miesiącach z rekordowymi temperaturami. NASA poinformowała, że obecnie, po aktualizacji danych, statystyki się zmieniły, ponieważ z zestawienia „wypadł” czerwiec. Po dodaniu pomiarów z Antarktyki okazało się, czerwiec 2016 roku nie był, jak poprzednio twierdzono, najgorętszym czerwcem w historii pomiarów. Spadł na miejsce trzecie, a wyprzedzają go czerwiec 2015 i czerwiec 1988 1998 roku.

Zespół specjalistów z Goddard Institute for Space Studies tworzy analizę miesięcznej temperatury globalnej na podstawie publicznie dostępnych danych. Pochodzą one z około 6300 stacji meteorologicznych na całym świecie, przyrządów pomiarowych ze statków i boi, a także z antarktycznych stacji badawczych. Gdy dostępne są kolejne dane, analizy są aktualizowane, przez co wyniki się zmieniają.

Gazy cieplarniane i El Nino

Według klimatologów z NOAA kolejne rekordy temperatur obrazują trwający obecnie proces przyspieszenia ocieplania się ziemskiej atmosfery. Większość specjalistów uważa, że jest to związane z kumulacją gazów cieplarnianych, pochodzących ze spalania m.in. węgla kamiennego. Liczne grono speców klimatu obwinia także cyklicznie występujące zjawisko El Nino, powodujące utrzymywanie się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo.pl

Polecane:

Gigantyczna obracająca się chmura szelfowa zaobserwowana i nagrana w Ameryce [Video]
Iran - Zamknęli cieśninę Ormuz i odpalili rakiety ziemia powietrze, czy to nadal ćwiczenia?
USA - Epidemia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zdiagnozowano u 47 osób, 5 osób już zmarło
USA - Wykoleił się pociąg w stanie Minnesota, do gruntu przedostało się 120 tysięcy litrów ropy naft...
Korea Północna - Prawdopodobnie nastąpił zamach stanu, władzę przejęła siostra Kim Dzong Una
Montgomery, USA - Zabił byłą żonę i 5 innych osób, jest poszukiwany
Japonia - Wzrasta temperatura i ilość gazów, pojawiły się również wstrząsy sejsmiczne przy wulkanie ...
Hakerom udało się drugi raz włamać do sieci SWIFT, która służy do wymiany informacji między bankami ...
Hormon miłości każe rodzicom bronić potomstwa w przypadku zagrożenia, oksytocyna wytwarzana jest w c...