Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, która będzie przyznana już na początku października, może przypaść badaczom, którzy opisali tzw. kwantową teleportację. Technika, w której upatruje się szansy m.in. na możliwość przesyłania informacji do innych galaktyk, różni się nieco od tego, co wyobrażamy sobie pod pojęciem teleportacji znanym z filmów science-fiction.

Charles Bennett, Gilles Brassard i William Wootters – badacze, którzy opisali kwantową teleportację – są typowani na laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Prognozę taką przedstawiła agencja Thomson Reuters, typująca przyszłych zwycięzców.

 

Agencja – słynąca z tego, że jej prognozy zazwyczaj się sprawdzają – opiera swoje przewidywania na tym, ile razy powoływano się na dane badania w różnych publikacjach naukowych.

Nobel za kwantową teleportację?

Bennettowi, Brassardowi i Woottersowi udało się opisać, w jaki sposób odbywa się tzw. kwantowa teleportacja. Różni się ona od tego, co wyobrażamy sobie pod pojęciem teleportacji przede wszystkim faktem, że przenoszone kwanty nie wędrują w przestrzeni, żeby znaleźć się w innym miejscu. Są tam za to „odwzorowywane”. Dzieje się tak dzięki tzw. splątaniu kwantowemu, którym połączone są ze sobą cząstki. Od 1993 roku, kiedy to Bennett i jego koledzy opublikowali wyniki swoich badań właśnie na temat splątania kwantowego, zacytowano ich 5,3 tysiąca razy.

Ważne dla bezpieczeństwa informacji 

W kwantowej teleportacji upatruje się nadziei na nową jakość m.in. w bezpieczeństwie komunikowania się, ponieważ przesyłane w ten sposób informacje nie będą w żaden sposób możliwe do wychwycenia. Ponadto naukowcy liczą na to, że za pomocą kwantowej teleportacji będą w stanie również błyskawicznie wysyłać informacje do innej galaktyki.

Już się rozwija

Choć do pełnego wykorzystania możliwości teleportacji kwantowej droga jest jeszcze daleka, już teraz ta dziedzina naukowa dynamicznie się rozwija. Na początku września tego roku grupie austriackich badaczy udało się na Wyspach Kanaryjskich ustanowić nowy rekord w „teleportowaniu” stanu kwantowego. Wysłany z miejscowości La Palma stan kwantowy „pojawił się” po chwili na oddalonej od niej o 146 km Teneryfie. Wcześniejszy rekord, ustanowiony przez Chińczyków, wynosił 97 km.

Źródło: Reuters, tm

Polecane:

Włochy - Kolejna duża erupcja wulkanu Etna, lawa dopłynęła do wiosek [Video]
Receptura zmutowanego przez człowieka, najgroźniejszego wirusa H5N1 mogła już się wydostać z laborat...
W Iranie wykryto pierwsze przypadki wirusa MERS, śmiertelność wynosi 30 proc.
Islandia - Kolejna erupcja szczelinowa na północ od wulkanu Bárðarbunga, tym razem silniejsza
ESA - Coraz dokładniej wiadomo, gdzie znajduje się lądownik Philae
Dijon, Francja - Kolejne świry na ulicach, rozjeżdżał autem przechodniów i krzyczał "Allah Akba...
LG w przyszłym roku zaprezentuje elastyczny telewizor 55 cali, który będzie można zginać, a nawet zw...
Indonezja - Największa katastrofa ekologiczna od 15 lat, ogień spala lasy na odległości 5 tysięcy ki...
Kopenhaga, Dania - Skradziono najdroższą butelkę wódki na świecie, butelka Russo-Baltique kosztuje o...