Niezwykłe kosmiczne spotkanie uchwycił teleskop Hubble’a. W rejonie Gwiazdozbioru Trójkąta “przyłapał” przybliżające się do siebie galaktyki. Przyciąganie na razie jest bardzo dyskretne, ale zdaniem naukowców w przyszłości może zaowocować połączeniem się dwóch spirali w jeden nowy obiekt.

Dzięki obserwacjom Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA zaprezentowała interesującą parę galaktyk oznaczoną jako MRK 1034. Tworzące ją PGC 9074 i PGC 9071, znajdują się na tyle blisko siebie, żeby oddziaływało na nie wzajemne przyciąganie.

 

Jednak na razie astronomowie nie zaobserwowali zaburzeń grawitacyjnych w ich rejonie. Prawdopodobnie taka interakcja między tymi obiektami dopiero się zaczyna.

Spirale z gwiazd i pyłu

Obie galaktyki należą do typu spiralnego i są ustawione “en face”, dzięki czemu widać ich charakterystyczne kształty. Na pierwszym planie zdjęcia widzimy galaktykę PGC 9074 z jasnym wybrzuszeniem jądra i ciasno owiniętymi wokół niego spiralnymi ramionami. Dalej znajduje się PGC 907, podobna do sąsiada pod względem kształtu i rozmiaru. Blask jej jądra jest jednak nieco słabszy, a ramiona szerzej rozchylone.

W spiralach obu obiektów wyraźnie widać ciemne smugi gwiezdnego pyłu rozdzielające jasno świecące skupiska gwiazd. Niebieskawe barwy oznaczają gromady tych niedawno powstałych. W jasnych, wypukłych jądrach znajdują się z kolei gwiazdy w danej galaktyce najstarsze. Każdą ze spiralnych struktur otacza jasne halo starych gwiazd – niektóre z nich skupiają się w gromadach kulistych.

Przyciąganie będzie się nasilać

Zdaniem naukowców te dwie sąsiadujące, bliźniacze galaktyki będą się nawzajem przyciągać. Nasilą się w nich procesy powstawania gwiazd, a pod wpływem działania nowych sił obie zaczną wyrzucać długie ogony gwiazd i gazu. Być może po upływie setek milionów lat, w końcu obie oddziałujące ze sobą struktury połączą się, tworząc nową, większą galaktykę.

 

Źródło: ESA, NASA, TVN Meteo

Polecane:

Dżakarta, Indonezja - Ludzie uciekają z okolic wulkanu Lokon, od wczoraj były już 3 duże eksplozje
Holandia - Samochód i helikopter, wkrótce może trafić do sprzedaży, jeździ 180 km/h, przelatuje 500 ...
Europa - Po obowiązkowym wprowadzeniu w samochodach systemu eCall, UE chce wprowadzić zdalne zatrzym...
Prawie kilometrowej średnicy asteroida 2004 BL86 minęła dziś Ziemię
Francja - Makaron ze świerszczy i szarańczy staje się przysmakiem w Lotaryngii
Indie - Dwugłowy wąż znaleziony w ZOO w Raipur Nandanvan
Już niedługo opalanie stanie się bezpieczniejsze, nowy preparat zabezpieczy nas przed skutkami promi...
Jiangxi, Chiny - Co najmniej 67 osób zginęło po zawaleniu się konstrukcji w wieży chłodniczej rozbud...
Dwa upadki cywilizacji Majów, odległe od siebie czasowo, ale podobne we wzorcach