Niezwykłe kosmiczne spotkanie uchwycił teleskop Hubble’a. W rejonie Gwiazdozbioru Trójkąta „przyłapał” przybliżające się do siebie galaktyki. Przyciąganie na razie jest bardzo dyskretne, ale zdaniem naukowców w przyszłości może zaowocować połączeniem się dwóch spirali w jeden nowy obiekt.

Dzięki obserwacjom Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA zaprezentowała interesującą parę galaktyk oznaczoną jako MRK 1034. Tworzące ją PGC 9074 i PGC 9071, znajdują się na tyle blisko siebie, żeby oddziaływało na nie wzajemne przyciąganie.

 

Jednak na razie astronomowie nie zaobserwowali zaburzeń grawitacyjnych w ich rejonie. Prawdopodobnie taka interakcja między tymi obiektami dopiero się zaczyna.

Spirale z gwiazd i pyłu

Obie galaktyki należą do typu spiralnego i są ustawione „en face”, dzięki czemu widać ich charakterystyczne kształty. Na pierwszym planie zdjęcia widzimy galaktykę PGC 9074 z jasnym wybrzuszeniem jądra i ciasno owiniętymi wokół niego spiralnymi ramionami. Dalej znajduje się PGC 907, podobna do sąsiada pod względem kształtu i rozmiaru. Blask jej jądra jest jednak nieco słabszy, a ramiona szerzej rozchylone.

W spiralach obu obiektów wyraźnie widać ciemne smugi gwiezdnego pyłu rozdzielające jasno świecące skupiska gwiazd. Niebieskawe barwy oznaczają gromady tych niedawno powstałych. W jasnych, wypukłych jądrach znajdują się z kolei gwiazdy w danej galaktyce najstarsze. Każdą ze spiralnych struktur otacza jasne halo starych gwiazd – niektóre z nich skupiają się w gromadach kulistych.

Przyciąganie będzie się nasilać

Zdaniem naukowców te dwie sąsiadujące, bliźniacze galaktyki będą się nawzajem przyciągać. Nasilą się w nich procesy powstawania gwiazd, a pod wpływem działania nowych sił obie zaczną wyrzucać długie ogony gwiazd i gazu. Być może po upływie setek milionów lat, w końcu obie oddziałujące ze sobą struktury połączą się, tworząc nową, większą galaktykę.

 

Źródło: ESA, NASA, TVN Meteo

Polecane:

Japonia - Zwiększa się aktywność wulkanu Sakurajima [Video]
USA - Naukowca zabiła bakteria mikroba szczepu B, na którą chciał opracować szczepionkę, zmarł w cią...
Meksyk - Kolejna duża erupcja wulkanu Popocatepetl [Video]
NASA - Nadmuchiwany moduł będzie służył za zewnętrzną przyłączoną do ISS sypialnie dla załogi
Wczesny Wszechświat - Jego obserwacje wskazują na gigantyczną nadwyżkę anty-neutrin
Francuscy naukowcy opracowali nowatorskie plastry dla alergików, powoli uwalniają alergeny i przyzwy...
Japonia - Prawdopodobnie zarejestrowano pierwszy przypadek zarażenia się chorobą odkleszczową od inn...
Nanorurki srebra przekładane płatkami grafenu mają w niedalekiej przyszłości uchronić ekrany smartfo...
Hiszpania - Prawie 6 ton kokainy o wartości 210 mln euro ukryte w skrzyniach z bananami, to najwięks...