– Wydaje się, jakby to był koniec jakiejś epoki, jednak myślę, że to nowy początek – mówiła Susan Thompson, jedna z biorących udział w badaniach teleskopem Keplera, dzięki którym odkryto nowe planety podobne do Ziemi.

To jedno z największych odkryć w historii astronomii. Teleskop Keplera namierzył 219 planet pozasłonecznych, w tym 10 skalistych podobnych do Ziemi. Położone są w gwiazdozbiorze Łabędzia. O wszystkim poinformował w poniedziałek Mario Perez, jeden z naukowców biorących udział w poszukiwaniach w Centrum Badawczym imienia Josepha Amesa w Kalifornii.

 

Jedyny w swoim rodzaju katalog

– Dane pochodzące z Keplera są unikalne. Stanowią jedyne dane, które zawierają informacje na temat planet podobnych do Ziemi, czyli takich o bardzo zbliżonym do niej rozmiarze oraz orbicie – mówił Perez. – Zrozumienie częstości występowania tego typu obiektów w galaktyce pozwoli przyszłym misjom NASA wyobrażać sobie inną Ziemię – dodał.

Ostateczne skatalogowanie planet pozwoli określić, ile w rzeczywistości istnieje tych podobnych do naszej. Obecnie katalog sugeruje, że mniej więcej połowa, z do tej pory odkrytych planet jest gazowa bez powierzchni lub ma atmosferę tak gęstą, że nie może na niej istnieć życie.

– Wydaje się, jakby to był koniec jakieś epoki, jednak myślę, że to nowy początek – mówiła Susan Thompson, birorąca udział w badaniach. – To niesamowite, co odnalazł Kepler. Pokazał nam te skalne światy, a my wciąż mamy mnóstwo pracy, aby naprawdę zrozumieć, jak często w galaktyce występują planety ziemiopodobne. Jestem podekscytowana tym, kiedy widzę, co ludzie chcą zrobić z związku z tym katalogiem – dodała.

Poszukiwania nie ustaną

Teleskop Keplera powstał w celu poszukiwania i identyfikacji ziemiopodobnych planet poza Układem Słonecznym. Rozpoczął swoje działanie w roku 2009. W 2013 roku został obrócony, aby obserwować inne fragmenty nieba. Nowa misja została nazwana K2.

Do tej pory udało się namierzyć 4034 planety, z czego 2335 z nich stanowią egzoplanety (krążące wokół gwiazdy innej niż Słońce).

Misja Keplera zakończy się latem 2018 roku. Jego zadania ma przejąć teleskop James Webb. Planuje się skierowanie go w kierunku konstelacji Łabędzia w celu obserwacji nowoodkrytych planet.

Polecane:

Pogoda na innych planetach. Kometa Shoemaker-Levy 9
Chiny - Wydobyto wazę sprzed 3000 lat z zachodniej dynastii Zhou, prawdopodobnie jest w niej staroży...
ONZ - Topnieje wieczna zmarzlina, zawiera metan i dwukrotnie więcej węgla niż ziemska atmosfera
Prawdopodobnie najstarszą gwiazdą we wszechświecie jest gazowy gigant HD 140283 oddalony o 13.2 mld ...
Zaobserwowano nowy rodzaj przemian neutrina mionowego w elektronowe, być może uda się wyjaśnić, dlac...
USA - Silny sztorm na jeziorze Michigan, fale przekraczały 6 metrów
UK - W Cieśninie Gibraltarskiej atomowy okręt podwodny uderzył w tankowiec, niegroźne zderzenie będz...
Francja - Ogromna susza na południu kraju, wyschła rzeka Var
Niemcy - Zaskakująca strategia koncernu w Europie, Volkswagen kwestionuje szkodliwość tlenku azotu e...