Dzięki zdjęciom wykonanym przez teleskopy Hubble’a oraz Chandra, naukowcy mogą obserwować prawdopodobnie największą kosmiczną eksplozję od czasów Wielkiego Wybuchu. Tego, jak dokładnie wyglądał początek naszego wszechświata prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy. Naukowcy od lat próbują dowiedzieć się na ten temat czegoś nowego, ale to właśnie teraz stoją być może przed najlepszą szansą faktycznego zrozumienia tego zjawiska. Wszystko za sprawą gigantycznych eksplozji do jakich doszło w gromadzie galaktyk MS 0735.6+7421 znajdującej się w konstelacji Camelopardalis. Największe w zarejestrowanej historii wybuchy wywołała… czarna dziura rozrywająca wspomnianą gromadę. Skala zjawiska jest przez niektórych naukowców porównywana do Wielkiego Wybuchu.

Wielki_wybuch3

Co równie istotne – trwające od blisko 10 lat eksplozje (pierwsze symptomy zaobserwowano w roku 2005) udało się ostatnio zarejestrować. NASA opublikowała kilka zdjęć, na których widać dokładnie, co dzieje się w odległej o 2,6 miliarda lat świetlnych galaktyce.
Czarna dziura odpowiedzialna za całe “zamieszanie” wyróżnia się niezwykle dynamicznym jak na swoje rozmiary rozrostem, wydzielając przy tym ogromne ilości fal radiowych. Gromada galaktyk, w której dochodzi do wybuchów spowita jest dodatkowo dziwnym, gorącym gazem (na zdjęciach widziany w kolorze niebieskim), który przerywany jest równie nietypowymi ubytkami. Szerokość pojedynczego ubytku szacowana jest na 650 000 – 783 000 lat świetlnych (dla porównania – 1 rok świetlny to niemal 10 bilionów kilometrów).
Co dalej będzie działo się w odległej gromadzie MS 0735.6+7421 trudno przewiedzieć, ale będziemy z uwagą śledzić kolejne odkrycia astronomiczne.

Wielki_wybuch2

Wielki_wybuch1Źródło: komputerświat.pl
Tagi: czarna dziura, eksplozja, Wielki Wybuch, Hubble, Chandra, MS 0735.6+7421, camelopardalis

Polecane:

Kair, Egipt - Duży radioaktywny wyciek z elektrowni atomowej na peryferiach Kairu
Uran i Neptun w podczerwieni
Iran - Zamknęli cieśninę Ormuz i odpalili rakiety ziemia powietrze, czy to nadal ćwiczenia?
Kanada - Dwie góry lodowe podpłynęły prawie pod okna w prowincji Nowa Funlandia [Video]
Słońce - Dziura koronalna mocno wpływa na pomiary pola magnetycznego i grawitacji [Aktualizacja 21:5...
Mars - Pojawiły się kolejne dowody, że na Czerwonej Planecie może występować granit
Pojawił się wirus na urządzenia z Androidem, szyfruje zdjęcia, filmy i dokumenty silnym algorytmem A...
NASA - Wiatr słoneczny prawdopodobnie zdmuchnął gęstą atmosferę Marsa, wszystko przez słabe pole mag...
Iran - Po pożarze zawalił się 17-piętrowy budynek centrum handlowego w Teheranie, zginęło 30 strażak...