Pięć osób zginęło w wyniku powodzi, która uderzyła w poniedziałek na region w pobliżu miasta Tetowo, północno-zachodniej Macedonii. Ulice zostały pokryte gruzem i błotem a przez błyskawicznie wzrastający poziom wody wiele rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -5

Powódź pojawiła się w poniedziałek (3 sierpnia) w regionie miasta Tetowo w północno-zachodniej Macedonii. Przez nagłe ulewy z brzegów wystąpiła rzeka Pana. Woda błyskawicznie zalała pobliskie miejscowości, powodując ogromne zniszczenia.

Ofiary śmiertelne

Powódź zabiła troje dzieci w wieku 1,5 roku, 7 oraz 14 lat. We wsi Sipkovica znaleziono też ciało 80-letniego mężczyzny, który prawdopodobnie wracał z meczetu i został przewrócony przez spływy błotne. To nie koniec tragicznego bilansu. Do szpitala trafiło też 10 rannych, z których nie udało się uratować jednej osoby.

Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -10

Gruz i błoto na drogach

Tysiące mieszkańców zostało pozbawionych prądu. Zalane zostały ulice, a osuwiska błotne odcięły dojazd do co najmniej siedmiu miejscowości w regionie. Wiele rodzin musiało opuścić swoje domy z powodu wciąż podnoszącego się stanu wody. Nawałnica uniemożliwiła również przejazd drogą prowadzącą do Kosowa. Jak się szacuje, powódź była najtragiczniejsza od lat.

– Poniedziałkowa nawałnica była najgorszą w ciągu ostatniej dekady – stwierdził Marjan Josifowski, rzecznik policji w Tetowie.

W poniedziałkowy wieczór premier Macedonii Nikola Gruevski udał się w rejon Tetowa i oceniał sytuację jako bardzo poważną. We wtorek odbyło się w tej sprawie pilne posiedzenie rządu. Omawiana tam była m.in pomoc terenom dotkniętym klęską.

Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -1 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -9 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -8 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -7 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -6 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -4 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -3 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -2

Polecane:

Europa - Ruszają prace nad elastycznymi, drukowanymi na plastiku panelami słonecznymi
UK - W ciągu doby spadło więcej deszczu niż średnio spada w ciągu miesiąca
Kolumbia - Lawina błotna zniszczyła miasto Saglar, co najmniej 92 ofiary śmiertelne
Piacenza, Włochy - Miejscami spadło 200 l/mkw deszczu, dwa regiony pod wodą i błotem
Ekwador - Erupcja wulkanu Tungurahua, popiół i dym poleciały do góry na 5 km, ogłoszono pomarańczowy...
Wielka Brytania - Śmiertelne zatrucia bakterią E. coli po spożyciu sałaty paczkowanej, dwie osoby zm...
Islandia - Seria wstrząsów sejsmicznych w kalderze wulkanu Katla, który jest jednym z najaktywniejsz...
Ogromna anomalia w Arabii Saudyjskiej, pustynia zasypana śniegiem i temperatury ujemne, ludzie lepią...
W Yellowstone pojawiło się już 70 wstrząsów w zaledwie dwie doby