Pięć osób zginęło w wyniku powodzi, która uderzyła w poniedziałek na region w pobliżu miasta Tetowo, północno-zachodniej Macedonii. Ulice zostały pokryte gruzem i błotem a przez błyskawicznie wzrastający poziom wody wiele rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -5

Powódź pojawiła się w poniedziałek (3 sierpnia) w regionie miasta Tetowo w północno-zachodniej Macedonii. Przez nagłe ulewy z brzegów wystąpiła rzeka Pana. Woda błyskawicznie zalała pobliskie miejscowości, powodując ogromne zniszczenia.

Ofiary śmiertelne

Powódź zabiła troje dzieci w wieku 1,5 roku, 7 oraz 14 lat. We wsi Sipkovica znaleziono też ciało 80-letniego mężczyzny, który prawdopodobnie wracał z meczetu i został przewrócony przez spływy błotne. To nie koniec tragicznego bilansu. Do szpitala trafiło też 10 rannych, z których nie udało się uratować jednej osoby.

Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -10

Gruz i błoto na drogach

Tysiące mieszkańców zostało pozbawionych prądu. Zalane zostały ulice, a osuwiska błotne odcięły dojazd do co najmniej siedmiu miejscowości w regionie. Wiele rodzin musiało opuścić swoje domy z powodu wciąż podnoszącego się stanu wody. Nawałnica uniemożliwiła również przejazd drogą prowadzącą do Kosowa. Jak się szacuje, powódź była najtragiczniejsza od lat.

– Poniedziałkowa nawałnica była najgorszą w ciągu ostatniej dekady – stwierdził Marjan Josifowski, rzecznik policji w Tetowie.

W poniedziałkowy wieczór premier Macedonii Nikola Gruevski udał się w rejon Tetowa i oceniał sytuację jako bardzo poważną. We wtorek odbyło się w tej sprawie pilne posiedzenie rządu. Omawiana tam była m.in pomoc terenom dotkniętym klęską.

Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -1 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -9 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -8 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -7 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -6 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -4 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -3 Tetowo, Macedonia - Nawałnica zniszczyła miasto -2

Polecane:

Wysokie fale zalewają ulice Suva na Fidżi
Wyspy Kanaryjskie - Wzrasta aktywność wulkanu El Hierro [Video]
Włochy - Wi-Fi w pociągach przekracza 68 razy dopuszczalne normy emisji fal magnetycznych i elektrom...
Francja - Rekin piaskowy znaleziony na plaży, nigdy dotąd nie zaobserwowano tego gatunku u atlantyck...
USA - Chłodny front znad Kanady przyniósł długo wyczekiwany śnieg w Kalifornii, miejscami spadł metr...
Sztorm Frank z dużymi opadami deszczu kieruje się nad Wielką Brytanię, która już wzmaga się ogromnym...
Jeden wieloryb został wyrzucony na plażę w Kalifornii, drugi zaplątał się w sieci w Zatoce Gdańskiej...
Naukowcy ustalili, jak długo możemy pozostawać w pozycji siedzącej nie narażając się na ryzyko uszko...
Słońce – 20 i 26 lutego na wprost Ziemi znajdą się dziury koronalne i wywołają burzę jonosferyczną o...