Z wstępnych badań przeprowadzonych przez naukowców z Salk Institute wynika, że tetrahydrokannabinol (THC) i inne składniki marihuany pomagają komórkom w usuwaniu beta amyloidu, białka odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera.

Palenie marihuany nie jest w Urugwaju nielegalne, ale jej uprawa - tak

Badania były prowadzone na wyhodowanych w laboratorium neuronach. Chociaż już z wcześniejszych badań wiedzieliśmy, że tetrahydrokannabinole mogą chronić neurony przed objawami Alzheimera, nasze badania się pierwszymi, które pokazują, że kannabinoidy wpływają zarówno na procesy zapalne jak i akumulację beta amyloidu w komórkach nerwowych – mówi profesor David Schubert.

Podczas swoich badań uczeni zajęli się komórkami nerwowymi, które zmanipulowali taki sposób, by produkowały duże ilości beta amyloidu. Zauważyli, że jego wysokie stężenie wiązało się z pojawieniem się stanu zapalnego i zwiększoną umieralnością neuronów. Gdy neurony zostały wystawione na działanie THC poziom beta amyloidu spadał i znikał stan zapalny. Stan zapalny w mózgu to ważna przyczyna uszkodzeń związanych z chorobą Alzheimera, dotychczas jednak uważano, że jest on powodowany przez komórki odpornościowe, a nie same neurony. Teraz, gdy zidentyfikowaliśmy mechanizm molekularny stanu zapalnego w odpowiedzi na beta amyloid, stało się jasne, że związki podobne do THC, które komórki same produkują, mogą chronić je przed śmiercią -stwierdził doktor Antonio Currais z laboratorium profesora Schuberta.

Komórki mózgu posiadają receptory, które mogą być aktywowane przez endokannabinoidy. To molekuły wykorzystywane do przesyłania informacji w mózgu. Właśnie obecność tych receptorów powoduje, że podczas zażywania THC i podobnych składników marihuany pojawiają się efekty psychoaktywne. Wiadomo też, że aktywność fizyczna prowadzi do produkcji endokannabinoidów, a wcześniejsze badania niejednokrotnie wykazały, iż spowalnia ona postępy choroby Alzheimera.

 

Źródło: MedicalXpress, KopalniaWiedzy

Polecane:

Chile i Tonga: dwa kolejne silne trzęsienia ziemi 6.1 stopnia
Antarktyda - Naukowcy znaleźli 12 nowych wulkanów pod oceanem, wysokie na 3 km, kratery o średnicach...
Niezwykłe zjawisko w naszej galaktyce, czarna dziura wystrzeliła wysokoenergetyczną materię jak poci...
Birma - Silne trzęsienie ziemi, zginęło co najmniej 13 osób, magnituda 6.8
Chiny - Buddyjscy mnisi ze świątyni Lingyin liczącej 1700 lat, stworzyli "jednostkę antyterrory...
Odkryto zorzę polarną na brązowym karle oddalonym od nas o 20 lat świetlnych, zjawiska te są tam mil...
Smartfon Lucky LG16 za mniej niż 10 dolarów, czyli za 39 zł
Nowojorscy epidemiolodzy na łamach "Nature" obalają teorię genetycznego pochodzenia nowotw...
San Antonio, Teksas - Bestialska przemoc wobec dzieci, jedno na smyczy, drugie przykute łańcuchem