Z wstępnych badań przeprowadzonych przez naukowców z Salk Institute wynika, że tetrahydrokannabinol (THC) i inne składniki marihuany pomagają komórkom w usuwaniu beta amyloidu, białka odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera.

Palenie marihuany nie jest w Urugwaju nielegalne, ale jej uprawa - tak

Badania były prowadzone na wyhodowanych w laboratorium neuronach. Chociaż już z wcześniejszych badań wiedzieliśmy, że tetrahydrokannabinole mogą chronić neurony przed objawami Alzheimera, nasze badania się pierwszymi, które pokazują, że kannabinoidy wpływają zarówno na procesy zapalne jak i akumulację beta amyloidu w komórkach nerwowych – mówi profesor David Schubert.

Podczas swoich badań uczeni zajęli się komórkami nerwowymi, które zmanipulowali taki sposób, by produkowały duże ilości beta amyloidu. Zauważyli, że jego wysokie stężenie wiązało się z pojawieniem się stanu zapalnego i zwiększoną umieralnością neuronów. Gdy neurony zostały wystawione na działanie THC poziom beta amyloidu spadał i znikał stan zapalny. Stan zapalny w mózgu to ważna przyczyna uszkodzeń związanych z chorobą Alzheimera, dotychczas jednak uważano, że jest on powodowany przez komórki odpornościowe, a nie same neurony. Teraz, gdy zidentyfikowaliśmy mechanizm molekularny stanu zapalnego w odpowiedzi na beta amyloid, stało się jasne, że związki podobne do THC, które komórki same produkują, mogą chronić je przed śmiercią -stwierdził doktor Antonio Currais z laboratorium profesora Schuberta.

Komórki mózgu posiadają receptory, które mogą być aktywowane przez endokannabinoidy. To molekuły wykorzystywane do przesyłania informacji w mózgu. Właśnie obecność tych receptorów powoduje, że podczas zażywania THC i podobnych składników marihuany pojawiają się efekty psychoaktywne. Wiadomo też, że aktywność fizyczna prowadzi do produkcji endokannabinoidów, a wcześniejsze badania niejednokrotnie wykazały, iż spowalnia ona postępy choroby Alzheimera.

 

Źródło: MedicalXpress, KopalniaWiedzy

Polecane:

Filipiny - Ulewne deszcze, trzęsienie ziemi i lawina błotna, która zabiła co najmniej 25 osób [Video...
USA - Lockheed Martin jest na tropie technologii, która może pozwolić na tanie odsolenie wody morski...
Słoneczne tsunami, fala rozchodziła się z prędkością 1000 km/s
"Wolne" planety nie potrzebują gwiazdy, to kolejne odkrycie, które obala dotychczasowe teo...
Przełom w walce z niektórymi nowotworami, poprzez zmodyfikowanie limfocytów T następuje "przepr...
LosyZiemi - Efektowny, ale niegroźny wyrzut plazmy na wschodzie tarczy Słońca
Nachodka, Rosja - Tragedia w gabinecie dyrektora szkoły, 15-latka zginęła z ręki 19-latka
Papuga może rozwiązać zagadkę, zapamiętała i powtarza ostatnie zdanie wypowiedziane przed zabójstwem...
W MIT połączyli szpinak z nanorurkami, czujniki szpinakowe będą mogły wykrywać materiały wybuchowe