W jednym z tokijskich parków wykryte zostało silne źródło promieniowania – poinformowały miejskie służby. Przypuszcza się, że jego źródło jest zakopane w ziemi.

Tokio, Japonia - Wykryto silne źródło promieniowania pod placem zabaw

Plac zabaw w centrum miasta, na którym stwierdzono podwyższony poziom promieniowania, został ewakuowany i ogrodzony. Zmierzone promieniowanie wynosiło 480 mikrosiwertów na godzinę, czyli niemal półroczny dopuszczalny poziom.

Dla porównania, w mieście leżącym 20 kilometrów od elektrowni atomowej w Fukushimie zmierzony niedawno poziom promieniowania waha się od 0,7 do 23,2 mikrosiwertów na godzinę.

 

Źródło promieniowania jest pod ziemią?

Na razie nie ustalono, co jest źródłem promieniowania w parku, który powstał zaledwie przed dwoma laty. Wcześniej w tym miejscu znajdował się parking dla miejskich śmieciarek.

– Wciąż sprawdzamy, co jest źródłem promieniowania oraz z jakiego typu substancją radioaktywną mamy do czynienia – powiedział przedstawiciel parku, Kyoko Tsujimura. – Ponieważ jego obszar jest niewielki, a pomiary w okolicy nic nie wykazały, przypuszczamy, że coś zostało w parku zakopane – poinformował burmistrz dzielnicy Toshima, Yukio Takano.

Miasto uruchomiło specjalne biuro informacji medycznej dla rodziców dzieci, które na co dzień bawiły się w tym parku.

 

Drugi „radioaktywny” incydent

W środę na dachu siedziby premiera Japonii Shinzo Abego wylądował dron, na którym służby bezpieczeństwa wykryły śladowe ilości substancji radioaktywnej.

Nie wiadomo kto i dlaczego wysłał drona, media przypuszczały jednak, że była to forma protestu przeciwko decyzji rządu o ponownym uruchomieniu elektrowni nuklearnej na południowym-wschodzie Japonii.

 

Atom dzieli Japonię

W Japonii silny jest sprzeciw wobec energetyki jądrowej, który pogłębiony został przez katastrofę w elektrowni atomowej w Fukushimie na wschodzie kraju. 11 marca 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni Fukushima I.

Awaria ta spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych i była największą katastrofą nuklearną od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

 

Japonia, plac zabaw, promieniowanie, Japan, playground, radiation.

Polecane:

Papua, Nowa Gwinea - Silne trzęsienie ziemi w pobliżu wyspy, magnituda 6.5
USA - Huragan Irene osłabł, ale zabił już 14 osób i pozbawił energii elektrycznej 4.5 miliona osób
Korea Północna - Groźba młodego Kima "Kto przechwyci satelitę, spotka się z bezlitosną karą&quo...
ISS - Poważny wyciek amoniaku na orbicie, uszkodzeniu uległ system chłodzenia paneli słonecznych
Znana syntetyczna substancja przeciwbólowa Tramadol, którą w laboratoriach stworzono kosztem milionó...
Do końca stulecia Kanada Zachodnia straci 70 procent lodowców
Nepal - Co najmniej 91 osób zginęło we wtorkowym trzęsieniu ziemi, wstrząsy trwały ponad minutę
UK - Z okrętu atomowego uciekł marynarz i opublikował w internecie raport w sprawie łamania zasad be...
Rakieta Falcon 9 wielokrotnego użytku, po wyniesieniu satelitów, bezpiecznie wylądowała na kosmodrom...