W Tokio z powodu upałów od początku lipca zmarło około 40 osób, a 11 tys. mieszkańców trafiło do szpitali. Według Japończyków temperatura z roku na rok wzrasta. Upały w Japonii

Od czwartku (30 lipca) temperatura w Tokio nie spada poniżej 35 st.C. Z powodu panujących tam upałów od początku lipca około 40 osób zmarło, a ponad 11 tysięcy musiało być hospitalizowanych.

Wysoka wilgotność powietrza nie pomaga w przetrwaniu gorących dni. Wynosi ona ok. 56%, co sprawia, że temperatura odczuwalna jest jeszcze wyższa. W  środę (5 sierpnia) Japończycy  mogli odczuwać nawet 44 st. C. Ostatnie dni są najdłuższą falą upałów w historii stolicy.

Upały w Japonii 2

Letnie Igrzyska Olimpijskie

W 2013 roku, Tokio zostało wybrane jako gospodarz XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Odbędą się one w lipcu i sierpniu 2020 roku. Mimo że pozostało do nich jeszcze pięć lat, mieszkańcy już obawiają się o pogodę. Japońskie media spekulują, że do tego czasu temperatura w tych miesiącach będzie wzrastać. Może to w dużym stopniu utrudniać zawody.

– Z każdym rokiem jest coraz cieplej. Temperatura powyżej 35 st. C nie jest już niczym nadzwyczajnym. Martwię się o kondycję fizyczną zawodników – mówi Asako Hirose, mieszkanka Tokio.

– Myślę, że za pięć lat zrobi się cieplej nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Jeżeli sportowcy nie będą trenować w podobnych warunkach, mogą mieć problem podczas igrzysk w Tokio – tłumaczy Katsumi Yabe, który wierzy, że bieganie w upale czyni go silniejszym.

Sprawę utrudnia betonowa zabudowa miasta, która za dnia mocno się nagrzewa, a nocą całe ciepło przekazuje otoczeniu.

– Mam 30 lat i wydaje mi się, że z roku na rok jest coraz cieplej. Podczas Igrzysk w Tokio może być jeszcze goręcej z powodu ciągle przybywających asfaltowych dróg i budynków. Sprawiają one że temperatura odczuwalna jest wyższa – mówi Sho Ukai, mieszkaniec Tokio i dziennikarz.

 

Wytrwali biegacze

Lokalni meteorolodzy, w ciągu najbliższych dni, przewidują niewielki spadek temperatury. Władze w Tokio radzą swoim mieszkańcom, by podczas upalnych dni nie wychodzili z klimatyzowanych domów oraz pili dużo wody. Wiele osób nie stosuje się do komunikatu i spędza dzień na słońcu, biegając dookoła Pałacu Cesarskiego.

 

Źródło: ReuterstTV, tvnmeteo

Polecane:

Słońce - Dziś po północy wystąpił kolejny silny rozbłysk klasy X1.8 w kierunku Ziemi
Dublin, Irlandia - Rzeki zalały miasto, są dwie ofiary [Video]
Kosmiczny wartownik przypilnuje Ziemi, uruchomiony zostanie w 2017 roku
Polska - Ogólnokrajowy atak na modemy ADSL firmy Orange (Neostrada), hakerzy zmieniają adres serwera...
USA - Kolejna fala śnieżyc i mrozów z powodu falistego prądu strumieniowego, utrudnienia dotknęły 12...
Brazylia - Na południu zarejestrowano rekordowo niską temperaturę, w Urupema było -8.3 st.C.
Potężna eksplozja gazu w Nigerii, według wstępnych ustaleń zginęło ponad 100 osób [Video]
Delhi, Indie - Z powodu protestów ponad 10 milionów osób w stolicy bez wody, w zamieszkach zginęło 1...
Hiszpania - Załamanie pogody i potężna trąba wodna na Morzu Śródziemnym w okolicach Walencji