Ogromna ilość wody powstałej z topnienia arktycznych lodowców może doprowadzić do osłabienia działania prądów oceanicznych i wpłynąć na obniżenie temperatury w Europie. Stanie się tak, jeśli występujący wokół bieguna północnego wiatr zmieni kierunek – przewidują brytyjscy naukowcy.

Raport na temat satelitarnego pomiaru wysokości powierzchni mórz przedstawili naukowcy z University College of London i Brytyjskiego Narodowego Centrum Oceanografii.

Porównano w nim poziomy wód z 1995 i 2010 roku. Okazało się, że poziom morza w zachodniej Arktyce wzrósł od 2002 roku o ok. 15 cm.Winny prąd Beaufort’a

Jak wyliczyli naukowcy, objętość słodkich wód wzrosła o co najmniej 8 tys. km sześciennych – to około 10 proc. wszystkich zasobów świeżej wody w Oceanie Arktycznym. Głównym powodem tego wzrostu jest m.in. topnienie lodowców i nasilenie się wirującego oceanicznego prądu Beaufort’a.

Prąd ten występuje wokół bieguna północnego, niosąc ze sobą ogromne ilości zimnej wody i lodu.

Nasilający się wir prądu transportuje znajdującą się pod powierzchnią lodu zimną, świeżą wodę w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Jako jeden z prądów arktycznych, nadal jest mało zbadany i opisany.

Arktyczna woda może przynieść ochłodzenie

Niektórzy naukowcy uważają, że naturalny kierunek i siła prądu Beaufort’a mogą zostać zakłócone przez globalne ocieplenie i wpłynąć na cyrkulację wód w oceanach oraz podnoszenie się poziomu mórz. Wówczas ogromne ilości świeżej, zimnej isłodkiej wody mogą dotrzeć nawet do północnej cześci Atlantyku.

To z kolei może mieć poważne konsekwencje także dla Europy. Zjawisko może bowiem osłabić Prąd Zatokowy zwany Golfsztromem, który decyduje o pogodzie na kontynencie. Przemieszczając się ze wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych w stronę Europy, prąd uwalnia do atmosfery ciepło transportowanych przez siebie wód, ogrzewając w ten sposób powietrze nad kontynentem.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Polecane:

Kansas, USA - Rzadkie zjawisko pogodowe, w ciągu zaledwie 20 minut temperatura wzrosła o 10 stopni C...
Radżastan, Indie - Linie elektryczne spadły na autobus wiozący weselników, 17 osób zginęło
UK - W okolicach lotniska Heathrow na sklep spadł mężczyzna, wypadł z szykującego się do lądowania s...
Szwajcaria - Po 17 latach budowy otwarto najdłuższy tunel świata, który ma 57.1 km długości i biegni...
Według najnowszych badań naukowych, makaron nie tuczy, tylko odchudza, badania przeprowadzono na 23 ...
Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, ogromna dziura koronalna na Słońcu znajduje się aktualnie na ...
Aktualne pomiary energii drgań pola magnetycznego - 96 godzin
Szkocja - Z jeziora Loch Striven wyłowiono skaczącą bombę, leżała na dnie przez 74 lata
Nożownik na granicy hiszpańsko-marokańskiej