Ogromna ilość wody powstałej z topnienia arktycznych lodowców może doprowadzić do osłabienia działania prądów oceanicznych i wpłynąć na obniżenie temperatury w Europie. Stanie się tak, jeśli występujący wokół bieguna północnego wiatr zmieni kierunek – przewidują brytyjscy naukowcy.

Raport na temat satelitarnego pomiaru wysokości powierzchni mórz przedstawili naukowcy z University College of London i Brytyjskiego Narodowego Centrum Oceanografii.

Porównano w nim poziomy wód z 1995 i 2010 roku. Okazało się, że poziom morza w zachodniej Arktyce wzrósł od 2002 roku o ok. 15 cm.Winny prąd Beaufort’a

Jak wyliczyli naukowcy, objętość słodkich wód wzrosła o co najmniej 8 tys. km sześciennych – to około 10 proc. wszystkich zasobów świeżej wody w Oceanie Arktycznym. Głównym powodem tego wzrostu jest m.in. topnienie lodowców i nasilenie się wirującego oceanicznego prądu Beaufort’a.

Prąd ten występuje wokół bieguna północnego, niosąc ze sobą ogromne ilości zimnej wody i lodu.

Nasilający się wir prądu transportuje znajdującą się pod powierzchnią lodu zimną, świeżą wodę w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Jako jeden z prądów arktycznych, nadal jest mało zbadany i opisany.

Arktyczna woda może przynieść ochłodzenie

Niektórzy naukowcy uważają, że naturalny kierunek i siła prądu Beaufort’a mogą zostać zakłócone przez globalne ocieplenie i wpłynąć na cyrkulację wód w oceanach oraz podnoszenie się poziomu mórz. Wówczas ogromne ilości świeżej, zimnej isłodkiej wody mogą dotrzeć nawet do północnej cześci Atlantyku.

To z kolei może mieć poważne konsekwencje także dla Europy. Zjawisko może bowiem osłabić Prąd Zatokowy zwany Golfsztromem, który decyduje o pogodzie na kontynencie. Przemieszczając się ze wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych w stronę Europy, prąd uwalnia do atmosfery ciepło transportowanych przez siebie wód, ogrzewając w ten sposób powietrze nad kontynentem.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Polecane:

Indonezja - Kolejnych 5 wulkanów otrzymało najwyższy poziom zagrożenia
Głęboki niż Xaver - Huraganowy wiatr na północy Europy, 150 km/h, 12 w skali Beauforta
USA - Silne wstrząsy sejsmiczne 32 kilometry od centrum Los Angeles, magnituda 5.1
Hawaje, USA - Za kilkanaście dni lawa z wulkanu Kilauea będzie w centrum miasta Pahoa
Drugi najcieplejszy styczeń w historii pomiarów, o 0.77 st.C. było cieplej, niż średnia od 1880 roku
W kierunku naszej galaktyki pędzi ogromna chmura gazu, dotrze za 30 milionów lat i utworzy około 2 m...
USA - Mieszkankę Teksasu porwało potężne tornado wraz wanną, w której się schroniła, wylądowała bezp...
Słońce - Duża dziura koronalna znajduje się na wprost Ziemi
Siła fizyczna nie zależy tylko od ćwiczeń mięśni, zależy również od mózgu