Trąba powietrzna, jaka w poniedziałek przeszła przez francuską miejscowość Bailleul, wyrządziła spore szkody. Wiele budynków jest zdewastowanych – silny wiatr zerwał dachy i poważnie uszkodził ściany. Mieszkańcy są w szoku – wcześniej nie zdarzyło im się przeżyć niczego podobnego.

– Byliśmy w środku, gdy się zaczęło. To wszystko działo się tak szybko – powiedziała jedna z mieszkanek położonej na północy kraju miejscowości.

 

“Jak koniec świata. Nagle zrobiło się ciemno”

– Słyszeliśmy silny wiatr i zacinający deszcz, słyszeliśmy huk – relacjonowała i dodała – To było trochę jak koniec świata. Nagle zrobiło się ciemno.

Silny wiatr zerwał dachy z paru budynków, konstrukcja kilku została poważnie uszkodzona. Dwie osoby zostały niegroźnie ranne. Wszyscy mieszkańcy są w szoku.

– Nie mieliśmy czasu zastanawiać się nad tym, co się dzieje za oknem, to wszystko działo się tak szybko- powiedziała jedna z mieszkanek.

W belgijską miejscowość Gits w nocy z niedzieli na poniedziałek uderzyła niewielka, ale znamienna w skutkach trąba powietrzna. Zniszczyła szklarnię osłaniającą uprawę sałaty, a latające odłamki szkła zabiły sześć owiec, pasących się na pobliskim pastwisku.

 

Gits to niewielka miejscowość, leżąca w belgijskiej prowincji Flandria Zachodnia w gminie Hooglede niedaleko francuskiej granicy.

W nocy silny wiatr przeobraził się w niewielką trąbę powietrzną, poważnie uszkadzając około 50 budynków oraz samochodów.

Szkło w sałacie i martwe owce

– Dobrze, że to nie wydarzyło się w ciągu dnia, w tygodniu. Wtedy byłoby więcej rannych – podkreśla Franky Bouckaert, jeden z poszkodowanych rolników. 

– Jednak moja sałata jest zniszczona, wszędzie jest szkło. Nie będzie można jej sprzedać – przyznaje właściciel. Jednak osoby poszkodowane przez żywioł nie zostały pozostawione same sobie.

– Urzędnicy pracują nad sporządzeniem listy szkód, które pokryje ubezpieczenie. Należy się każdemu, kto został poszkodowany i poniósł straty, ponieważ uważamy to za klęskę żywiołową – zapewniła publicznie Rita Demare, burmistrz Hooglede-Gits.

Przybysz z Francji

Trąba powietrzna, jaka uderzyła w Hooglede-Gits poprzednio narobiła sporo szkód w sąsiedniej Francji, w miejscowości Bailleul leżącej w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord.

Zniszczeniu uległo wiele budynków, burząc ściany i zrywając dachy.

Źródło: ENEX, tm

Polecane:

Niemcy - Trzy osoby zginęły na polu golfowym z powodu burzy
Europa - ESA wystrzeliła satelitę Meteop-B do prognozowania pogody
Rosja - Satelita Jamał-402 wylądował nie na tej orbicie, o 4 minuty za wcześnie odłączono go od raki...
Słowacja - Kolejny atak zimy, w Tatrach powalone drzewa
Belgia - Masowe demonstracje z powodu planów zwiększenia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, co najmn...
Charleroi, Belgia - Zastrzelono pracownika elektrowni atomowej i zabrano jego kartę uprawniającą do ...
USA - Na Florydzie natknięto się na krokodyle nilowe, ich naturalnym środowiskiem jest Afryka Subsah...
Ciche wymieranie żyraf, populacja zmniejszyła się o 40 procent w ciągu ostatnich 30 lat
Antarktyda - Opracowano mapę pokazującą, jak dużo ciepła z wnętrza Ziemi dociera do podstawy pokrywy...