Podatek od cienia rzucanego na ziemię przez szyldy sklepów wprowadzono w miejscowości koło Treviso na północy Włoch. Sklepikarze protestują przeciwko dodatkowemu obciążeniu, które uznano za najbardziej ekscentryczne w kraju.

W ostatnich tygodniach, jak podała włoska prasa, właściciele sklepów w Conegliano Veneto otrzymali wezwanie do zapłacenia podatku, na widok którego przecierali oczy ze zdumienia. Muszą zapłacić kilkadziesiąt euro za to, że ich szyldy rzucają cień na ziemię. Opłatę tę wprowadziła prywatna firma, która ściąga podatki i inne należności zasilające gminną kasę.

Handlowcy zbuntowali się. Argumentują, że takiego podatku nie ma w żadnym miejscu we Włoszech, a być może także na świecie. Jednak na złości poprzestali, bo – jak zauważono – ewentualne spory z fiskusem i odwołanie się od nakazu zapłaty kosztowałoby ich dziesięć razy więcej. Zapłacili więc żądaną sumę, by oszczędzić sobie jeszcze większych wydatków i nerwów.

Ten nader oryginalny podatek jest, jak zauważył dziennik „Corriere della Sera”, owocem „co najmniej mocno naciąganej” interpretacji jednego z dekretów z 1993 roku.

Okazało się przy okazji, że obowiązuje także „letnia” wersja tego samego podatku; od cienia rzucanego przez sklepowe markizy, chroniące przed słońcem.

 

Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Polecane:

Grecja - Na południu kraju powódź, ogłoszono stan wyjątkowy
Polska - Opracowano ciecz, która ochroni przed urazami
Google zaczyna szyfrować cały wewnętrzny ruch między serwerami, żeby NSA nie mogła kolejny raz przec...
Ciekawa i nietypowa zarazem metoda lokalizowania kosmicznych śmieci zagrażających satelitom
Islandia - W kraterze wulkanu Bárðarbunga wystąpiło około 500 wstrząsów w 6 godzin
Norwegia - Najnowsze badania pokazują wyższą śmiertelność dzieci urodzonych w latach szczególnie wys...
Turcja - Śnieżyce sparaliżowały Stambuł, pobity został rekord sprzed 28 lat, miejscami spadło nawet ...
Kordoba, Hiszpania - Upały do 43.5 stopnia Celsjusza w cieniu
Niemcy - W pierwszych trzech miesiącach tego roku imigranci popełnili 69 tysięcy przestępstw, główni...