Rosja korzysta z byłej tajnej bazy NATO, położonej u wybrzeży Norwegii za kołem podbiegunowym – podają norweskie media. Baza kilka lat temu została sprzedana biznesmenowi, który teraz wynajął ją Rosjanom.

Nowoczesna baza marynarki wojennej Olavsvern

Nowoczesna baza marynarki wojennej Olavsvern jest ukryta w górach niedaleko norweskiego miasta Tromso. Służyła jako tajna baza NATO, ale od 2009 roku nie była używana, a trzy lata później wystawiono ją na sprzedaż. Transakcję nadzorował ówczesny premier Norwegii, a teraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Olavsvern wystawiono na aukcji na norweskim portalu aukcyjnym za ponad 12 mln euro. Ostatecznie wykuty w skale obiekt sprzedano na 4,4 mln euro norweskiemu miliarderowi Gunnarowi Wilhelmsenowi.

Nowoczesna baza marynarki wojennej Olavsvern 2

Baza dla Rosjan

O sprawie napisał w ubiegłym tygodniu amerykański „Newsweek”, który twierdził, że w bazie stacjonują rosyjskie jednostki naukowo-badawcze.

– Jednostki badawcze są częścią rosyjskich sił morskich – tłumaczył w rozmowie z tygodnikiem Goran Frisk, emerytowany dowódca szwedzkiej marynarki. – Najważniejszym zadaniem rosyjskiej marynarki jest zagwarantowanie pewności, że okręty atomowe ich floty bez problemów będą mogły pływać po światowych oceanach – dodał.

Jednak jak twierdzi w piątek AFP, Wilhelmsen wynajmuje ją rosyjskiemu gigantowi energetycznemu Gazpromowi.

Olavsvern023

Poszukują gazu

Rosyjska agencja prasowa Sputnik dowiedziała się z kolei, że za wynajem odpowiada spółka Sewmornieftegeofizyka. Jej dyrektor generalny Konstantin Dołgunow w rozmowie z nią wyjaśnił, czym zajmuje się nadzorowana przez niego firma.

„Nasza kompania nie ma żadnego związku z bazą, my tylko wynajmujemy miejsce do cumowania okrętów. Jesteśmy podwykonawcami rosyjskich kompanii naftowych i zajmujemy się poszukiwaniem nowych złóż ropy naftowej i gazu na szelfie. W danej chwili nie prowadzimy żadnych prac naukowo-badawczych, w bazie trzymamy tylko jeden okręt z 14-osobową załogą” – wyjaśnił.

Polecane:

Huragan w Irlandii - 25 000 domów bez energii elektrycznej
Węgry - Wkrótce w Dunaju ma być 9 metrów, bezpiecznie będzie do 9.3 metra
USA - Profesor fizyki udowodniła matematycznie, że czarne dziury nie istnieją, a przez pół wieku wie...
Australia najlepszym miejscem do zamieszkania ze względu na system edukacji, rynek pracy, dochody, b...
Silne burze przeszły przez Włochy i południową część Francji, wiatr w porywach do 140 km/h
Tanzania zakazuje czarów w celu ochrony albinosów, których organom przypisywane są magiczne moce
Szwecja - Niedaleko Sztokholmu znaleziono pierścień z IX wieku, z czasów wikingów z napisem "Al...
Viernheim, Niemcy - Uzbrojony mężczyzna wtargnął do kina, kilkadziesiąt osób rannych
Chiny - Jeszcze w tym roku chcą pobrać próbki z Księżyca i dostarczyć je na Ziemię