Rosja korzysta z byłej tajnej bazy NATO, położonej u wybrzeży Norwegii za kołem podbiegunowym – podają norweskie media. Baza kilka lat temu została sprzedana biznesmenowi, który teraz wynajął ją Rosjanom.

Nowoczesna baza marynarki wojennej Olavsvern

Nowoczesna baza marynarki wojennej Olavsvern jest ukryta w górach niedaleko norweskiego miasta Tromso. Służyła jako tajna baza NATO, ale od 2009 roku nie była używana, a trzy lata później wystawiono ją na sprzedaż. Transakcję nadzorował ówczesny premier Norwegii, a teraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Olavsvern wystawiono na aukcji na norweskim portalu aukcyjnym za ponad 12 mln euro. Ostatecznie wykuty w skale obiekt sprzedano na 4,4 mln euro norweskiemu miliarderowi Gunnarowi Wilhelmsenowi.

Nowoczesna baza marynarki wojennej Olavsvern 2

Baza dla Rosjan

O sprawie napisał w ubiegłym tygodniu amerykański “Newsweek”, który twierdził, że w bazie stacjonują rosyjskie jednostki naukowo-badawcze.

– Jednostki badawcze są częścią rosyjskich sił morskich – tłumaczył w rozmowie z tygodnikiem Goran Frisk, emerytowany dowódca szwedzkiej marynarki. – Najważniejszym zadaniem rosyjskiej marynarki jest zagwarantowanie pewności, że okręty atomowe ich floty bez problemów będą mogły pływać po światowych oceanach – dodał.

Jednak jak twierdzi w piątek AFP, Wilhelmsen wynajmuje ją rosyjskiemu gigantowi energetycznemu Gazpromowi.

Olavsvern023

Poszukują gazu

Rosyjska agencja prasowa Sputnik dowiedziała się z kolei, że za wynajem odpowiada spółka Sewmornieftegeofizyka. Jej dyrektor generalny Konstantin Dołgunow w rozmowie z nią wyjaśnił, czym zajmuje się nadzorowana przez niego firma.

“Nasza kompania nie ma żadnego związku z bazą, my tylko wynajmujemy miejsce do cumowania okrętów. Jesteśmy podwykonawcami rosyjskich kompanii naftowych i zajmujemy się poszukiwaniem nowych złóż ropy naftowej i gazu na szelfie. W danej chwili nie prowadzimy żadnych prac naukowo-badawczych, w bazie trzymamy tylko jeden okręt z 14-osobową załogą” – wyjaśnił.

Polecane:

Szwecja - Naukowcy opracowali molekularny katalizator, teraz sztuczna fotosynteza niemal tak szybka ...
Portugalia - Co 15 sekund wichura łamała drzewo
Jeśli naprawdę Golfsztrom zanika, to czeka nas duża zmiana klimatu
Powolna śmierć Jeziora Aralskiego na zdjęciach z satelity, niegdyś czwartego największego jeziora św...
USA - Zidentyfikowano wirusa, który zabił tysiące rozgwiazd
Tunezja - Około 40 osób rannych po zamachu w Muzeum Bardo w Tunisie, zginęły 22 osoby, w tym 20 tury...
Na świecie jest już ponad 2.2 miliarda osób z nadwagą, prawie co trzeci człowiek na Ziemi waży za du...
Jasne światło przez 10 minut w nocy skutecznie zakłóca rytm dobowy komarów, przez kilka godzin stają...
W odległości 4 mld lat świetlnych od nas odkryto niezwykłą supergromadę galaktyk, której rozpiętość ...