Rosja korzysta z byłej tajnej bazy NATO, położonej u wybrzeży Norwegii za kołem podbiegunowym – podają norweskie media. Baza kilka lat temu została sprzedana biznesmenowi, który teraz wynajął ją Rosjanom.

Nowoczesna baza marynarki wojennej Olavsvern

Nowoczesna baza marynarki wojennej Olavsvern jest ukryta w górach niedaleko norweskiego miasta Tromso. Służyła jako tajna baza NATO, ale od 2009 roku nie była używana, a trzy lata później wystawiono ją na sprzedaż. Transakcję nadzorował ówczesny premier Norwegii, a teraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Olavsvern wystawiono na aukcji na norweskim portalu aukcyjnym za ponad 12 mln euro. Ostatecznie wykuty w skale obiekt sprzedano na 4,4 mln euro norweskiemu miliarderowi Gunnarowi Wilhelmsenowi.

Nowoczesna baza marynarki wojennej Olavsvern 2

Baza dla Rosjan

O sprawie napisał w ubiegłym tygodniu amerykański „Newsweek”, który twierdził, że w bazie stacjonują rosyjskie jednostki naukowo-badawcze.

– Jednostki badawcze są częścią rosyjskich sił morskich – tłumaczył w rozmowie z tygodnikiem Goran Frisk, emerytowany dowódca szwedzkiej marynarki. – Najważniejszym zadaniem rosyjskiej marynarki jest zagwarantowanie pewności, że okręty atomowe ich floty bez problemów będą mogły pływać po światowych oceanach – dodał.

Jednak jak twierdzi w piątek AFP, Wilhelmsen wynajmuje ją rosyjskiemu gigantowi energetycznemu Gazpromowi.

Olavsvern023

Poszukują gazu

Rosyjska agencja prasowa Sputnik dowiedziała się z kolei, że za wynajem odpowiada spółka Sewmornieftegeofizyka. Jej dyrektor generalny Konstantin Dołgunow w rozmowie z nią wyjaśnił, czym zajmuje się nadzorowana przez niego firma.

„Nasza kompania nie ma żadnego związku z bazą, my tylko wynajmujemy miejsce do cumowania okrętów. Jesteśmy podwykonawcami rosyjskich kompanii naftowych i zajmujemy się poszukiwaniem nowych złóż ropy naftowej i gazu na szelfie. W danej chwili nie prowadzimy żadnych prac naukowo-badawczych, w bazie trzymamy tylko jeden okręt z 14-osobową załogą” – wyjaśnił.

Polecane:

W czerwcu będzie już gotowy rurociąg omijający cieśninę Ormuz, popłynie 2.8 kubika ropy na sekundę
Powstał nowy lek powstrzymujący malarię, na która zapada corocznie 200 mln ludzi na świecie
USA - Powstał implant słuchowy, który zasilany będzie z nerwu słuchowego
Brazylia - Samica żółwia żabuti przeżyła 30 lat zamknięta w drewnianej skrzyni
Chiny - Kobieta przez 24 lata żyła normalnie bez móżdżku
Za pomocą radarów na satelitach CryoSat-2 stworzono nową mapę dna oceanów, odkryto nieznane dotąd pa...
Amerykańscy generałowie widząc niezaradność europejskich przywódców w sprawie imigrantów, proponują ...
Baterie litowo-jonowe będą wkrótce skutecznie zabezpieczane przez przegrzaniem się i eksplozją
Zarejestrowano rekordowo wysoką falę na północnym Atlantyku, między Islandią, a Wielką Brytanią fala...