Trzęsienie ziemi nawiedziło Gwatemalę, tuż przy granicy z Meksykiem. Zginęło 5 osób, a wiele budynków zostało zniszczonych.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.9 (1.4 PJ) zniszczyło budynki w meksykańskim Chiapas. Jednak, jak twierdzą tamtejsze władze, w tym rejonie nie ma doniesień o ofiarach.

Ziemia zatrzęsła się w odległości 15 kilometrów na północy zachód od miasta San Marcos, około godziny 1.29 rano czasu lokalnego. Jak informuje USGS, wstrząs wystąpił na głębokości 94 kilometrów, EMSC wyliczyło głębokość na 120 km.

Trzeba tu wyjaśnić ważną sprawę, mianowicie trzęsienie ziemi na tak dużej głębokości nie może spowodować tak dużych zniszczeń na powierzchni. Pod skorupą, która ma 30-40 km grubości znajduje się magma, która wytłumi wstrząs. Więc głębokość wstrząsu musiała być mniejsza, jeśli spowodowała takie zniszczenia. Powodem błędnego wyliczenia jest prawdopodobnie mała ilość urządzeń pomiarowych w danym rejonie. W Gwatemali budownictwo jest na bardzo niskim poziomie, co spotęgowało efekt wstrząsów.

W wyniku trzęsienia zabrakło prądu w Retalhuleu, Quetzaltenango i Suchitepequez. W San Sebastian zawalił się kościół. Zginęła tam jedna osoba. Kolejna ofiara zmarła w Quetzaltenango. Wstrząsy wywołały osunięcia ziemi, a zwały mokrego błota stanowiły ogromne zagrożenie dla mieszkańców i wyrządziły wiele strat.

Źródło: ENEX, Reuters, LosyZiemi.org, http://www.pulse.ng/world/in-guatemala-5-dead-after-strong-quake-hits-city-id6839737.html

Polecane:

USA - W pierwszy tydzień 2012 roku pobitych zostało ponad 1000 rekordów temperatury
Przełom w badaniach nad alergią na koty, uczula tylko białko z naskórka, a nie sierść, za 5 lat ma p...
Gwatemala - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.6, zniszczonych została kilka budynków
Nowa Zelandia - Zmniejsza się góra Cooka, szczyt jest 30 metrów niżej niż w 1991 r., winę za to pono...
Jowisz - NASA pokazało nagranie, jak na północy księżyca IO wystrzelił wulkan na 330 km w górę
Rosja - Na wystawie w Moskwie pokazano młodego mamuta włochatego sprzed 39 tysięcy lat, który zachow...
W środę nastąpi osadzenie lądownika Philae na komecie 67P/ Churyumov-Gerasimenko
USA - Atlantyckie ryby killifish uodporniły się na silnie toksyczne zanieczyszczenia przemysłowe, są...
Wyjątkowo gorąca planeta krąży wokół gwiazdy w gwiazdozbiorze Łabędzia, 650 lat świetlnych od nas