Wczoraj, podczas organizowanego corocznie przez TSMC forum Supply Chain Management, poznaliśmy plany koncernu dotyczące technologii 5 nanometrów. Pierwsze układy scalone wykonane w tym procesie produkcyjnym mają powstać w TSMC już w I połowie 2019 roku.

Mark Liu, współdyrektor wykonawczy TSMC poinformował, że nad nowym procesem pracuje około 6000 osób z działu badawczo-rozwojowego. W bieżącym roku tajwański koncern chce o 15% zwiększyć wydatki na R&D, a wydatki inwestycyjne sięgną 10 miliardów USD. Firma chce w ten sposób utrzymać swoją wiodącą pozycję na rynku półprzewodników. Intensywnie myśli też o przyszłości. Kilkaset osób z działu R&D zajmuje się obecnie pracą nad technologią 3 nanometrów, a firmowi specjaliści poszukują miejsca, w którym stanie fabryka wytwarzająca 3-nanometrowe chipy.

TSMC produkuje obecnie w ograniczonej ilości układy w technologii 10 nanometrów. W drugim kwartale bieżącego roku produkcja takich kości ma gwałtownie wzrosnąć. Firma jest gotowa też do produkcji kości 7-nanometrowych. Pierwsze takie układy ujrzą światło dzienne jeszcze w bieżącym kwartale, a w przyszłym roku rozpocznie się ich wytwarzanie na masową skalę.
Ciągłe innowacje to dla TSMC sposób na ucieczkę konkurencji oraz wzmacnianie pozycji na rynku. Do tajwańskiego koncernu należy 65-70 procent światowego rynku 16-nanometrowych układów scalonych i 80% rynku układów 28-nanometrowych.

Głównym konkurentem TSMC jest obecnie Samsung, który zapewnia, że w przyszłym roku rozpocznie masową produkcję układów w technologii 7 nanometrów. Intel, inny półprzewodnikowy gigant, zainwestuje 7 miliardów dolarów w ukończenie Fab 42 w Arizonie i rozpocznie prace nad technologią 7 nanometrów. Koncern nie ujawnił, kiedy ma zamiar produkować tego typu chipy.

Ani Samsung ani Intel nie mówią nic o 5- i 3-nanometrowych procesach.

Polecane:

Kolejna erupcja wulkanu, tym razem Colima w Meksyku [Video]
Upały w Europie, we Frankfurcie dziś było +29 stopni
NASA - Pierwszy raz w historii pomiarów spadł poziom oceanów na świecie aż o 6mm
Stary radziecki satelita Kosmos-1220 spada w sposób niekontrolowany na Ziemię, posiada mały reaktor ...
Lafayette, USA - Mężczyzna otworzył ogień do widzów w kinie, zabił dwie osoby, 7 ranił, sam się zast...
Wirus Ebola może w ludzkim ciele przeżyć kilka lat, w męskim nasieniu przynajmniej 9 miesięcy od zak...
Niewidoczne gołym okiem zorze polarne na Jowiszu tworzone są przez interakcję wiatru słonecznego z a...
Szwecja - Polityk chwali się zabitymi zwierzętami w Afryce, nie widzi nic złego w organizowaniu polo...
Rosja - Bardzo silne i płytkie trzęsienie ziemi w okolicach Kamczatki, magnituda 7.7