U stóp jednej ze świątyni w południowo-zachodniej Turcji znajdują się mitologiczne wrota piekieł – ogłosili włoscy archeolodzy. Twierdzą, że mitologiczny opis świątyni, w której znajdowała się brama do Hadesu, ma bardzo wiele cech wspólnych z ruinami położonymi w starożytnym Hierapolis, dzisiaj Pamukkale.

W mitologii obok świątyni z charakterystycznymi filarami miały znajdować się schody, prowadzące w dół do jaskini wypełnionej trującymi gazami. Podobny układ ma turecka świątynia w Pamukkale.

Brama do Hadesu

Grupie archeologicznej przewodził Włoch Francesco D’Andria, profesor archeologii klasycznej na Uniwersytecie w Salento. W ruinach jego ludzie odkryli jaskinię z kolumnami w stylu jońskim, na których widniały inskrypcje dedykowane bogom podziemia – Plutonowi i Kore.

– W czasie wykopalisk przekonaliśmy się o śmiercionośnych właściwościach groty. – powiedział D’Andria.- Znaleźliśmy kilka martwych ptaków, które padły w jaskinii. Zostały na naszych oczach zatrute dwutlenkiem węgla.

Starożytne miasto zostało założone około 190 r. p.n.e prze Eumenesa II, króla Pergamonu. W 133 r. p.n.e. zostało podbite przez Rzymian. Pod ich jurysdykcją Hierapolis prężnie się rozwijało. Zbudowano świątynie, teatr i łaźnie. Dzisiaj Pamukkale znane jest z zapierających dech w piersiach tarasów wapiennych.

D’Andria już od kilku lat prowadzi w starożytnym Hierapolis zakrojone na szeroką skalę wykopaliska. Dwa late temu ogłosił, że odkrył grobowiec świętego Filipa, jednego z 12 apostołów Jezusa Chrystusa.

Źródło: Daily Mail, tm

Polecane:

Korea Północna przygotowuje trzecią próbę jądrową
Naukowcy mają nową teorię odnośnie katastrofy Titanica, powodem mogła być wyjątkowo mała odległość K...
W poniedziałek wystąpi maksimum aktywności Perseidów, patrzcie wtedy w niebo
Niemcy - Samolot we mgle zahaczył o słup wysokiego napięcia w pobliżu Trewiru
USA - Amerykanie zatwierdzili do użycia pierwszy lek nowej generacji, przeznaczony do leczenia zaawa...
Załoga ISS uciekła do statku Sojuz, w odległości zaledwie 2 km przeleciały szczątki rosyjskiego sate...
Kanada - Ponad 100 prób samobójczych wśród rdzennych mieszkańców w ciągu pół roku, społeczność ta li...
NASA i FEMA zorganizowali ćwiczenia na wypadek uderzenia w Ziemię asteroidy o średnicy 250 metrów
Białko ze śliny kleszcza może neutralizować chemokiny, więc może być zastosowane w leczeniu zapaleni...