Rośliny, które przewidują pogodę? Brzmi dość nieracjonalnie, ale takie ewenementy istnieją w Tybecie. Z najnowszych badań wynika, że turzyca bagienna przewiduje, kiedy nadejdzie monsun. Ponadto rośliny w Tybecie są lepiej przystosowane do zmian klimatu.

Turzyca bagienna -1

Specjaliści z Instytutu badań Wyżyny Tybetańskiej Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie w ostatnich badaniach wykazali, że niektóre rośliny Wyżyny Tybetańskiej potrafią prognozować pogodę. Takie umiejętności posiadają dominujące na tym terenie gatunki traw, m.in. turzyca bagienna, która rośnie w wysokich partiach gór. Potrafi ona przewidzieć kiedy nadejdzie monsun (charakteryzuje się deszczową aurą latem w Indiach). Jest to zjawisko cykliczne, które pojawia się w Indiach w ciepłej porze roku. Jednak dokładny czas jego przybycia i trwania trudno jest przewidzieć. Natomiast aby tego dokonać, specjaliści twierdzą, że wystarczy przeanalizować, jak turzyca bagienna rozwija swoje liście zanim nadejdzie monsun.

– Wydaje się, że te rośliny mają zaawansowany system prognozowania pogody. To dość niesamowite – powiedział Luo Tianxiang, profesor z Instytutu badań Wyżyny Tybetańskiej Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie.

Turzyca bagienna -2

Trudny “algorytm”

Niektóre gatunki traw przyjmują dość skomplikowane “algorytmy” do wyliczenia, kiedy pojawi się monsun. Biorą pod uwagę szeroką gamę czynników, w tym m.in. kąt padania promieni słonecznych czy prędkość wiatru. Aby potwierdzić jeszcze trafność swojej teorii, uczeni muszą wykonać dodatkowe badania.

 

Zachowanie liści

Naukowcy przeanalizowali dane z pięciu stacji z Wyżyny Tybetańskiej przez okres dwudziestu lat. Badania miały na celu sprawdzenie, czy nagły skok temperatury powietrza wpływa na zegar biologiczny roślin. Wiele roślin składa i chroni swoje liście przed zimną i suchą zimą. W przypadku wyjątkowo ciepłej zimy mogą one rozwijać liście wcześniej. Jednak specjaliści z chińskiej uczelni podają, że tybetańskie rośliny rozwijają swoje liście pomimo zmian temperatury powietrza.

– Tybet jest krainą pełną tajemnic. Unikalne warunki środowiska, które tam panują, mogą pozwolić roślinie rozwijać specjalne umiejętności po milionach latach ewolucji – powiedział Tianxiang.

Fakt, że rośliny przetrwały miliony lat wskazuje na to, że są w stanie przystosować się do obecnych zmian zachodzących w klimacie i w nim funkcjonować.

 

Wiele niewiadomych

Eksperci postawili jeszcze wiele pytań, na których odpowiedzi ciągle szukają. Dla przykładu wciąż próbują dowiedzieć się, w jaki sposób łąki na Wyżynie Tybetańskiej synchronizują swój biologiczny zegar z parą wodną, która powstaje tysiące kilometrów dalej, nad Oceanem Indyjskim.

 

Źródło: scmp.com, tvnmeteo

Polecane:

Dziesiątki martwych niemowląt delfinów w Alabamie i Missisipi
Burza na Saturnie nadal trwa [Audio+Video]
USA - Naukowcy wykorzystują fale dźwiękowe do wywołania lewitacji kropelek roztworów zawierających l...
Szwajcaria - Sprzedano 15-karatowy pomarańczowy diament za 35.5 mln dolarów
Japonia - Pociąg Maglev pobił światowy rekord prędkości, rozpędził się do 590 km/h
Umiarkowane trzęsienie ziemi we wschodniej części Morza Śródziemnego może wywołać duże tsunami
ZEA - Według najnowszych badań, do końca wieku część Zatoki Perskiej doświadczy ekstremalnie wysokic...
Pszczoły większość pyłku pozyskują z roślin nieuprawnych, liczba pestycydów znalezionych w próbkach ...
Minneapolis, USA - Potężna eksplozja gazu w prywatnej szkole, zginęły co najmniej 2 osoby, 9 zostało...